Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vo štvrtok, bude v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne. TASR správu prevzala v sobotu z webovej stránky stanice BBC, pre ktorú to potvrdil Buckinghamský palác.

Na pohreb kráľovnej Alžbety II. pôjde prezidentka 

Slovensko bude na štátnom pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová. Na pozvanie britskej strany sa na ňom zúčastní aj so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Obrad sa bude konať o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Ľudia v Spojenom kráľovstve dostanú deň voľna. Kráľovnú následne uložia na posledné miesto odpočinku v Kaplnke sv. Juraja na hrade Windsor.

Ako bude vyzerať pohreb Alžbety II.

Rakva kráľovnej Alžbety II. bude od stredy 14. septembra vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall - najstaršej časti Westminsterského paláca. Kráľovná Alžbeta II. zomrela na zámku Balmoral v Škótsku.

Rakvu s jej pozostatkami do Londýna prevezú v sprievode jej dcéry princeznej Anny. Prevoz sa má uskutočniť letecky v utorok 13. septembra, píše BBC s odvolaním sa na Buckinghamský palác.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov. Jej syn a následník britského trónu princ Charles sa automaticky stal novým kráľom, Karolom III. Na štátnom pohrebe očakávajú množstvo hláv štátov a vlád z celého sveta vrátane niekoľkých európskych kráľovien a kráľov.