Fakultná nemocnica v meste Bialystok na východe Poľska odmietla 26-ročnej žene urobiť interrupciu, hoci podľa prenatálnych vyšetrení mal plod nevyliečiteľnú, smrteľnú vadu - nemal lebečné kosti.

Depresia ženy nebola dôvodom na interrupciu 

Po diagnóze sa žena psychicky zrútila a prepadla depresiám, čo potvrdili nezávisle na sebe dvaja psychiatri. Dva nezávislé znalecké posudky vyžadujú niektoré nemocnice, ale ani to nebol dôvod na ukončenie tehotenstva. O prípade informovala česká agentúra ČTK s odvolaním sa na poľské médiá.

Je to druhý prípad v Poľsku, keď lekári nebrali do úvahy život a zdravie matky.

Nemocnica odmietla vykonať interrupciu s odvolaním sa na verdikt ústavného súdu, ktorý minulý rok na jeseň tieto zákroky prakticky zakázal. Kvôli rozdielnym interpretáciám predpisov sa lekári podľa nemocnice boja rozhodnúť o prerušení tehotenstva z obavy, že budú trestne stíhaní.

Nemocnica v Bialystoku svoje odmietnutie potvrdila pacientke aj písomne, pričom sa odvolala na názor právnického spolku, blízkeho katolíckej cirkvi, že depresia nemôže byť dôvodom na interrupciu, pretože neohrozuje zdravie a život.

“Ako môže niekto vysloviť takúto absurdnosť?! Stačí sa pozrieť na štatistiky, koľko ľudí si kvôli depresii siahne život,” uviedla pre portál Onet.pl Krystyna Kacpura, výkonná riaditeľka varšavskej Federácie pre ženy a plánovanie rodiny.

Plod by prežil najviac tri hodiny

Písomné vyjadrenie nemocnice sa ani slovom nezmieňuje o skutočnosti, že dieťa bez lebečných kostí by bolo odsúdené na smrť, aj keby prišlo na svet živé. “Vyskytli sa situácie, keď dieťa s takýmto defektom prežilo po narodení 2-3 hodiny, ale aj to je veľmi zriedkavé,” hovorí Krystyna Kacpura z Federácie pre ženy a plánovanie rodiny.

Práve táto mimovládna organizácia nakoniec žene pomohla. Pani Agata tak už podstúpila interrupciu v inom meste, kde bola "obklopená plnou starostlivosťou, pochopením a empatiou zo strany lekárov a zdravotníckeho personálu", a už sa vrátila z nemocnice domov. Fyzicky sa cíti v poriadku, ale potrebuje psychickú podporu, uviedol denník Gazeta Wyborcza. Spolok už chystá žalobu na súde.

Tehotenstvo je aktuálne v Poľsku možné legálne ukončiť iba vtedy, keď je dôsledkom znásilnenia či incestu alebo keď ohrozuje život matky. Riaditeľ nemocnice v Bialystoku doktor Jan Kochanowicz vo vyhlásení upozornil, že rozhodnutie ústavného súdu "významne zúžilo možnosti legálneho prerušenia tehotenstva". Predpisy podľa neho teraz neposkytujú jednoznačnú interpretáciu, kedy je dovolené tehotenstvo prerušiť.

„Lekári sa kvôli tomu obávajú nielen straty práva vykonávať svoju profesiu, ale aj trestnej zodpovednosti. Lekári sa boja, že trestná zodpovednosť závisí od subjektívneho hodnotenia prokurátora, súdnych znalcov a súdu,“ upozornil riaditeľ.

Dodal, že ešte pred rokom by postoj nemocnice bol jednoznačný. V súčasnosti sa rozhodnutie o interrupcii „spája s rizikom vyplývajúcim z nejednoznačnej interpretácie práva“.

Interrupcie v Poľsku prakticky zakázali

Až do nálezu ústavného súdu, ktorému dominujú sudcovia dosadení vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), boli prípustné potraty v troch prípadoch: keď tehotenstvo bolo dôsledkom znásilnenia či incestu, keď ohrozovalo život matky a keď lekári zistili ťažké, nezvratné a nevyliečiteľné poškodenie. Z posledného dôvodu bolo legálnych interrupcií najviac, skoro 1000 ročne. Podľa ústavného súdu však práve toto ustanovenie odporovalo poľskej ústave, teda žena musí porodiť aj ťažko poškodené dieťa.

Lekári v strachu z postihu podľa médií radšej odmietajú uskutočniť potrat aj v prípadoch, keď je ohrozený život matky. Ide o druhý prípad v Poľsku, keď lekári nebrali do úvahy zdravie a život ženy.

V prvom prípade išlo o 30-ročnú kaderníčku Izabellu z Pszczyny, ktorá zomrela. Podľahla sepsu, pretože lekári v miestnej nemocnici, kde ju s bolesťami hospitalizovali, namiesto potratu čakali na odumretie plodu.

Ministerstvo zdravotníctva vtedy vydalo vyhlásenie, že „život a zdravie matky sú najdôležitejšie“ pre legálne ukončenie tehotenstva. "Je nutné zdôrazniť, že lekári sa nemôžu obávať prijímať samozrejmé rozhodnutia opierajúce sa o ich skúsenosti a dostupné znalosti," uviedlo ministerstvo.