Tisíce aktivistov narušili v Poľsku  priebeh nedeľňajších omší, čím protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií, ktorý vo štvrtok schválil poľský ústavný súd. Informovala o tom agentúra Reuters.

Aktivisti v prevažne katolíckom Poľsku vyjadrovali svoju nespokojnosť vykrikovaním počas omší. Na steny kostolov tiež nasprejovali protestné slogany, niesli transparenty zobrazujúce ukrižovanú tehotnú ženu a kňazom po skončení omše dávali namiesto milodarov protestné letáky.

Protesty v Katoviciach, Krakove i vo Varšave

V juhopoľskom meste Katovice sa pred tamojšou katedrálou zhromaždil sedemtisícový dav pozostávajúci prevažne zo žien, ktoré kričali heslá ako "toto je vojna" či "ľudský zákon, nie cirkevné právo". Agentúra PAP informovala, že polícia po útoku na svojich príslušníkov použila proti protestujúcim slzotvorný plyn.

Na jeden z varšavských kostolov demonštranti nasprejovali "interrupcia bez hraníc". Na ďalšom z kostolov v poľskej metropole bolo napísané "na rukách máte krv".

V Krakove protestujúci rozvešali čiernu spodnú bielizeň i oblečenie na šnúry natiahnuté medzi stromami, čím chceli pripomenúť predošlé protesty voči sprísneniu práva na interrupciu, počas ktorých boli ľudia na znak podpory oblečení práve v čiernych farbách.

Tri desiatky protestujúcich prerušili omšu v meste Poznaň na západe Poľska, pričom pred oltárom držali transparenty s nápisom "aj katolíčky potrebujú právo na interrupciu".

Protesty po rozhodnutí ústavného súdu

Lídri protestov obvinili poľskú konzervatívnu vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) z toho, že tlačila na súd, aby sprísnil zákon týkajúci sa interrupcií a zavďačila sa tak svojej voličskej základni i vplyvnej katolíckej cirkvi. PiS obvinenia odmietla a predstavitelia cirkvi taktiež popreli, že sa snažia získať politický vplyv v krajine

Poľský ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že vykonávanie umelého prerušenia tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné. Poškodenie plodu bolo pritom vlani v Poľsku dôvodom vykonania takmer všetkých legálnych interrupcií, pripomína Reuters. V súlade s verdiktom budú teraz interrupcie v Poľsku zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom zakázaného konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.

Verdikt bezprostredne vyvolal v krajine rozsiahle protesty, a to napriek zákazu stretávania sa viac ako piatich osôb prijatého v dôsledku pandémie COVID-19. Demonštrácie sú naplánované aj na pondelok popoludní.