V Poľsku už tretí deň po sebe protestovali proti takmer úplnému zákazu legálnych interrupcií, ktorý vo štvrtok schválil ústavný súd. Na sobotňajšie protesty vo viacerých poľských mestách vrátane metropoly Varšava prišli tisíce ľudí, informovali o tom agentúry AFP a PAP.

Demonštrácie sa konajú v čase sprísnených protiepidemických opatrení, ktoré zakazujú stretnutia viac ako desiatich ľudí.

Protest pred sídlom vládnej PiS

Súd vo štvrtok rozhodol, že vykonávanie umelého prerušenia tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné. Poškodenie plodu bolo pritom vlani v Poľsku dôvodom vykonania 98 percent legálnych interrupcií.

Po rozhodnutí súdu budú interrupcie v Poľsku zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky, alebo keď je dôsledkom zakázaného konania, napríklad znásilnenia či incestu.

Stovky ľudí vo Varšave začali protest pred sídlom konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a potom sa presunuli k budove ústavného súdu. Sobotňajšie demonštrácie sa konali aj v ďalších poľských mestách ako Gdaňsk či Lodž.

Budú blokovať dopravu

Niektorí demonštranti skandovali heslo "Sloboda, rovnosť, práva žien". Účastníci protestov niesli transparenty s odkazmi ako "Hanba!" a "Vojna proti ženám" či so zobrazením červeného blesku, ktorý sa stal symbolom protestov.

Protest proti sprísneniu interrupcií v Poľsku.  Foto - TASR/AP

Niektorí odporcovia súdneho rozhodnutia oznámili, že v pondelok po celej krajine zablokujú dopravu.

Nesúhlas s rozhodnutím ústavného súdu vyjadrili mnohé organizácie na ochranu slobodnej voľby žien a opoziční politici. Aj keď rozhodnutie zakázať interrupcie z dôvodu poškodenia plodu urobil ústavný súd, mnohí ľudia mimo vládnej strany si myslia, že tento súd konal ako spolitizovaný orgán pod vplyvom PiS.