Prezidentke Zuzane Čaputovej záleží na tom, aby každá zo žien mohla na Slovensku žiť dôstojne. Zároveň ženy povzbudila k tomu, aby sa nevzdávali svojich ambícií a túžob, zapájali sa do verejného a politického života a spoločne menili Slovensko. Rovnako chce, aby sa ženy postavili za svoje práva, ak nie sú dodržiavané. Uviedla to v nedeľu vo videu na sociálnej sieti pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ).

Prezidentka Čaputová: Prejav k MDŽ

"Dnes spoločne oslavujeme Medzinárodný deň žien. Pripomíname si tak viac ako storočnú cestu k našej rovnoprávnosti. Moje zvolenie bolo aj pre mňa dôležitým signálom toho, ako sme na tejto ceste významne pokročili. Aj keď oceňujem pokrok, ktorý sme vo viacerých oblastiach dosiahli, bolo by ilúziou si myslieť, že rovnosť šancí je realitou," uviedla prezidentka Čaputová, prvá žena v prezidentskom paláci. 

"Mnohé z nás čelia predsudkom o tom, na čo máme alebo nemáme. Vysloveným či nevysloveným poznámkam o tom, kde je alebo nie je naše miesto," povedala. Uviedla, že mnohé ženy zostali v starostlivosti o svoje deti samy, každodenne bojujúc o existenčné prežitie. "Mnohé z vás sú nútené opúšťať svoje rodiny, aby sa mohli starať o iné, pretože v regióne nie je práca, ktorá by vás uživila. Mnohým priťažuje zdravotné znevýhodnenie, vek či príslušnosť k menšine," uviedla prezidentka.

Prezidentka Čaputová: Prejav k MDŽ

Prezidentka pripomenula, že príliš veľa žien žije v permanentnom strachu z psychického či fyzického násilia vo vlastnom domove, bez prostriedkov a reálnej možnosti dovolať sa pomoci.

"Slovensko v tomto období čaká na veľkú zmenu. Zmena je spájaná predovšetkým s nádejou spravodlivejšieho Slovenska. Spravodlivé Slovensko je aj takým, v ktorom máme všetky rovné šance. Aj takým, kde štát prijme všetky potrebné opatrenia na to, aby u nás ženy a deti nezažívali násilie vo vlastnom domove," povedala Čaputová. Ako dodala, nová vláda, ktorá má ambíciu byť spravodlivou, má podľa nej zodpovednosť tento rozmer reflektovať tak vo svojom zložení, ako aj vo svojom programe a činnosti.