Úspech Anny Záborskej v parlamente nie je náhodný. Slovenské povedomie o žene, ktorej úlohou je iba rodiť deti a starať sa o domácnosť, je tak silné, že určuje politiku štátu na mnohých úrovniach, nielen v NR SR.

Združenie miest a obcí Slovenskej republiky v 21. storočí bez hanby vyhlásilo, že “má dôležitejšie priority” ako je rodová rovnosť. Bez znalosti základných pojmov vlastne povedalo, že vyšší podiel političiek v samosprávach, rozdiely v platoch, zamestnávanie žien po materskej, násilie na ženách či bezpečnosť žien v uliciach miest nie sú témy, ktoré stoja za povšimnutie.

Nie je náhoda, že Slovensko podľa Indexu rodovej rovnosti dosiahlo štvrtý najhorší výsledok spomedzi členských štátov Európskej únie.

Platové rozdiely a manželstvá

Poslanci a poslankyne v národnom parlamente pár hodín na to odmietli návrhy, ktoré by zmiernili platové rozdiely medzi mužmi a ženami. V žiadnom prípade nešlo o skutočné vyrovnanie rozdielov, ktoré by ženy pocítili v peňaženkách. Nezávislý poslanec Tomáše Valášek navrhol iba zverejňovanie štatistických údajov o odmeňovaní žien a mužov, ktoré by smerovalo k zisťovaniu reálneho stavu. A žiadal to napríklad pre orgány verejnej moci, rozpočtové a príspevkové organizácie, či štátne podniky, ktoré žijú aj z daní žien.

Nie je náhoda, že podľa údajov Eurostatu predstavoval v roku 2019 rozdiel medzi hodinovými zárobkami mužov a žien vyše 18 percent. Z údajov Štatistického úradu za rok 2019 zase vyplýva, že na Slovensku je priemerná mzda ženy o 20,2 percent alebo 283 eur nižšia ako u muža.

A napokon sme zažili v parlamente nechutnú a urážlivú debatu o návrhu na definovanie životného partnerstva, ktoré má byť prístupné pre všetky páry bez ohľadu na pohlavie osôb. Naši vzoroví poslanci i poslankyne si zanadávali na homosexuálov, hoci tie návrhy by pomohli aj mužom a ženám, ktorí by chceli spolu žiť bez toho, aby uzatvorili manželstvo. Lenže zväzok muža a ženy spečatený v kostole nepredčí nič.

Úspech Anny Záborskej, ktorá v parlamente salámovou metódou nakoniec dostala návrh na sprísnenie interrupcií do druhého čítania, nie je náhodný. Štát degraduje ženy dlhodobo. A schováva to za prázdnu vetu, že pohlavie nerozhoduje, keď prijímate ženu do zamestnania, keď určujete jej plat, keď ju dávate na kandidátku politickej strany. Lebo rozhoduje iba kvalifikácia či skúsenosti. Tiež ste sa pobavili, milé ženy?

Pohlavie určuje všetko

V tomto štáte, kde žije viac ako polovica žien, ale rozhodnutia prijímajú muži, určuje pohlavie všetko. Na pohlavie myslia už učiteľky a učitelia v škôlke a škole, keď dievčatám vysvetľujú, na čo majú a na čo nemajú, ako sa majú obliekať a ako správať.

Myslí na neho zamestnávateľ, keď je žena na pohovore, lebo mu ide hlavou, či už je vydatá alebo je divná, lebo je slobodná, či už porodila, či má malé deti, o ktoré sa bude musieť starať, keď ochorejú, alebo si na ňu musí dávať pozor, lebo deti nechce. Či bude môcť ostávať do večera v práci alebo prísť cez víkendy, či nie je veľmi emocionálna, či zachová chladnú hlavu v krízových situáciách.

Pohlavie určuje, či sa žena môže SAMA rozhodnúť a ísť na interrupciu, kým muž v rovnakej situácii nemusí urobiť nič. Pohlavie predurčuje, že ženy zarábajú menej ako muži a majú potom nižšie dôchodky. Materstvo, ktoré bude teraz parlamentom nariadené, ovplyvňuje kariéru žien, ktorú napokon nepotrebujú, lebo sú matkami.

Nič sa nezmení, kým budú politici a političky, ale aj spoločnosť, rozmýšľať o žene ako o nežnej polovičke, či slabšom pohlaví, ktoré potrebuje pomoc Záborskej a direktíva štátu, lebo sama by o svojom živote rozhodovať nedokázala.

Pokojne to risknite, ženy to určite zvládnu. Začať by sme, milé ženy v meste a na dedine, mali tým, že si pozorne pozrieme 75 poslancov a poslankýň, ktorí včera zdvihli ruku za návrh zákona, čo má ženám pomáhať, hoci ich chce v skutočnosti ovládať.