Pri streľbe na Zámockej ulici v Bratislave pred barom Tepláreň 19-ročný Juraj K. zavraždil dvoch mladých mužov. Bol to študent Matúš H., ktorý v podniku pracoval, a jeho kamarát Juraj V.

Obete: Matúš H. a Juraj V. 

Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá len nedávno prišla o svojich študentov po tragédii na Zochovej, teraz vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým študenta Matúša H. na sociálnej sieti. Na Filozofickej fakulte mal študovať čínštinu a sinológiu. 

"Smutnou správou je aj to, že motívom vraždy mohla byť podľa dostupných informácií nenávisť voči tým, ktorí sú iní. Na znak smútku za naším študentom a zároveň na podporu inakosti vlaje vedľa čiernej aj dúhová zástava."

Majiteľ baru Tepláreň Roman Samotný opísal Matúša, Juraj a zranenú Radku “ako milých ľudí, ktorí nemali konflikty a žili si svoje životy.” Matúš začal v podniku pracovať od septembra a popri tom študoval na vysokej škole. Juraj pracoval v obchode, povedal Samotný pre aktuality.sk.

Mnohí na obete spomínajú s láskou. “Keď som prvýkrát stretla Juraja bola som ohromená z toho, aký je charizmatický a aká sympatická energia z neho vychádza. Keď mi v ten večer napísal, že je rád, že ma spoznal, nesmierne ma to potešilo, pretože som sa s ním veľmi chcela kamošiť. S oboma bola veľká sranda a vždy som sa potešila keď som ich stretla, či už na ulici, v klube, alebo v Teplárni,” napísala o Matúšovi a Jurajovi na sociálnej sieti Nikola Kišová, ktorá poznala oboch mladých mužov a v Teplárni dva roky pracovala.

Matúš a Juraj vždy vyjadrili svoj názor

“Matúš a Juraj boli hrdí členovia LGBT komunity. Vždy vyjadrili svoj názor. Nikdy neboli ticho. Prezentovali sa tým, ako chodili oblečení, ako žili. Teraz za nimi smútime a spracovávame naše pocity. Väčšina z nás je bez slov. Neostaňme však ticho navždy, ani oni by neostali,” napísala Nikola Kišová v statuse, ktorý mal viac ako tisíc zdieľaní.

Majiteľ baru Tepláreň, ktorý fungoval ako bezpečné miesto pre LGBTI komunitu a bol prvým gej barom v Bratislave, hovorí, že bar už neotvoria.  „Myslím si, že už sa Tepláreň neotvorí. Aj z úcty voči zavraždeným je nemysliteľné, aby sme sa tam ďalej zabávali. Tá rana je taká obrovská, že si neviem predstaviť, že by sme v tom pokračovali,” povedal so slzami v očiach Roman Samotný.