Výborný medovkový sirup, mätový sirup, šalviový sirup, alebo aj mix recept. Využite bylinky so záhrady a pripravte si domáce sirupy podľa nášho receptu.

Medovkový, mätový a šalviový sirup - fotorecept kliknite

Medovka, mäta, ale aj šalvia sa vedia v záhrade tak rozrásť, že ju ani nestíhate spotrebovať. Hlavne na jeseň, tesne pred mrazmi sa im darí najviac. Tohto roku im počasie praje.

Je preto škoda ich nechať zničiť prvým mrazom. Nie je nič jednoduchšie, ako si z nich urobiť zdravý a chutný sirup, nielen do čajov na dlhé zimné večery. Medovka a mäta sú výborné aj pri žalúdočných problémoch a šalvia zasa pri prechladnutí alebo chrípke.

Vyskúšajte aj recept na zázvorový sirup proti chrípke

 

 

Medovkový, mätový a šalviový sirup - ingrediencie

  • bylinky asi do 8l vedra
  • 3l vody
  • 1 – 1,5 kg kryštálového cukru
  • ČL kyseliny citrónovej

 

 

Medovkový, mätový a šalviový sirup. Foto - Lucia Tomečková

 

Medovkový, mätový a šalviový sirup - postup receptu

  1. Bylinky som si natrhala asi do 8l vedra. Nie veľmi potlačené, skôr voľne poukladané. Dobre som všetko opláchla pod studenou vodou a nastrihala na menšie kúsky. Zaliala vychladenou, ale nie úplne studenou prevarenou vodou. Pridala som dobre umytý a nakrájaný citrón na kolieska, zamiešala a na dva dni obložila prikryté na balkóne.
  2. Po 48 hodinách som citrón vybrala a bylinky som prehnala nízkootáčkovým odšťavovačom. Vytvorenú penu som odstránila lyžicou a zvyšok šťavy som naliala späť do hrnca s vodou, kde sa bylinky lúhovali dva dni.
  3. Nechala som prevrieť asi desať minút a pridala cukor. Keď sa rozpustil, prihodila som ešte kyselinu citrónovú a ešte vrelé naliala do zaváraninových fliaš. Sterilizovala som dole vrchnákom asi 15 minút, potom fľaše otočila a ukryla pod deku do druhého dňa.

Medovkový, mätový a šalviový sirup - rada

Fľaše si pod deku nedávajte blízko spálne. Viečka budú totiž pukať pod tlakom posledného vzduchu celú noc. Ale na druhý deň sa môžete tešiť na zdravý domáci bylinkový sirup, z ktorého je nie len vynikajúci čaj, ale aj malinovka.

Medovka nie len uspáva, ale aj zlepšuje pamäť, náladu, ale pomáha aj pri žalúdočných problémoch a má silnú protivírusovú a antibakteriálnu schopnosť.

Mäta zasa zlepšuje aj celkovú kondíciu a odolnosť. Pomáha aj pri hnačke a kŕčoch žalúdka. Silný proti bakteriálny účinok má aj šalvia. Výborná je na zapálené hrdlo a ústnu dutinu. Tiež zabraňuje napríklad nočnému poteniu. Dobrú chuť. 🍶

 

 

Vyskúšajte aj recept na výborný levanduľový sirup