Tento týždeň som moderovala panel s mladými vysokoškolákmi. Mali vymyslieť projekty, ktoré by chceli vidieť v pláne obnovy. Ako som ich spovedala, uvedomila som si, že sú pre nich dôležité tri témy - úroveň školstva, psychické zdravie a ekológia.

Reformy bez bolesti

S absolútnou ľahkosťou hovorili o terapii, psychike, a všetci opakovali, že majú pocit, že politici, ani "dospelácka" diskusia v spoločnosti vôbec nereflektuje to, čo ich trápi.

Tak celkovo sme si na Slovensku zvykli diskutovať buď o nepodstatných veciach, alebo o zástupných témach. Chceme všetko hneď, rýchlo, najlepšie bez bolesti a práce. Chceme reformy školstva, zdravotníctva, ale hlavne, aby sa nás to nijako netýkalo. Aj vieme, že príroda sa sa ide zblázniť z klimatickej zmeny. Vidíme rýchle povodne a v 37 stupňoch sa pečieme v mestských bytoch. Ale stále si tak nejak hovoríme, že si to tá planéta vyrieši sama. Len, aby sme neprišli o komfort.

Neotravujte faktami

Rýchlo, bez bolesti a najlepšie, aby sme sa nemuseli vôbec zúčastniť. Na to sme majstri. Týka sa to všetkého - od domovej schôdze, až po politiku. Hlavne nám všetkým dajte pokoj. Neotravujte faktami, už vôbec nie vedcami, či diskusiami. Hovorte čiernobiele veci, majte za tri sekundy jasno v každej zložitej téme, a pochybujte hlavne o niekom, kto ju na rozdiel od vás študoval 30 rokov. Takým ľuďom sa predsa nedá veriť.

Všetci máme predstavu, že príde jeden človek, urobí dve-tri reformy, a zachráni nás z marazmu, v ktorom sa točíme roky. Lenže žiadny vodca nepríde, a reformy treba robiť stále, nielen raz. Odrobiť si to musíme sami.

Veci si treba študovať, na náročné otázky neexistuje jednoduchá odpoveď a život nie je len čierna a biela, ale má ešte celé spektrum sivej.

Chcete si pravidelne čítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?