Z dvanástich najinšpiratívnejších príbehov, o ktorých sme počas uplynulého roka písali na našom portáli, vás najviac oslovil príbeh Barbary Lisej, úspešnej konzultantky, ktorá sa neúspešne pokúša stať mamou a otvorene hovori o problémoch neplodnosti.

“Už nominácia bola pre mňa nesmiernou poctou. Nečakala som to. Vytvorila som si, že rok 2020 bude plodný a nomináciou sa aj tak zacal. Všetky nominované ženy sú úžasne inšpiratívne a je to krásny pocit, byť považovaná za jednu z nich,” uviedla v prvej reakcii Barbara Lisá, ktorá je momentálne v Spojených štátoch a robí rozhovory s emigrantmi z bývalého Československa.

“Keď som sa dozvedela, že som vyhrala, volala som manželovi a od plaču som nevedela rozprávať. Mala som hrču v krku a zmohla som sa len na "Thank you!". Ďakujem všetkým známym aj neznámym, ktori za mňa hlasovali, vyjadrili mi podporu, dôveru, lásku a som za to vďačná. Ďakujem môjmu manželovi, bez ktorého sústavnej inšpirácie by som nemala odvahu snívať o tom, že vyhrám. Ďakujem Ženám v meste za nomináciu, vďaka ktorej mi bolo dovolené toto všetko zažiť,” dodala Barbara Lisá, ktorá si chce prísť cenu prebrať osobne a pricestovať s manželom z Británie na Slovensko. 

Tesne za ňou, na druhom mieste, skončila riaditeľka školy Venus Jahanpour, ktorá sa narodila v Iráne a na Slovensku založila súkromnú základnú a materskú školu so zaujímavým programom environmentálnej výchovy.

Na treťom mieste skončila Lucia Medveď Patáková, ktorá po pôrode syna prišla o zrak a dnes pomáha druhým. Už druhý rok organizuje projekt Beháme pre srdce.

Víťazky slávnostne vyhlásilme na našich 5. narodeninách Žien v meste 8.2.2020 v hoteli Vienna House Easy. 

 

 Hlasovanie sme ukončili 20.1. 2020 o polnoci, ďakujeme za vaše hlasy!

 

 

Adriana Jankovičová, podnikateľka

Adriana Jankovičová vyštudovala kybernetiku aj finančný manažment a dlhé roky pracovala vo veľkých zahraničných korporáciách, neraz aj 14 hodín denne. Až jej telo zavelilo stop. Vzala si dlhodobé voľno, precestovala Thajsko, Indonéziu aj Toskánsko a po jedenástich mesiacoch začala pracovať v malom biznise. Ako hovorí, dnes žije v súlade so svojím ja a nikdy sa necítila lepšie.
 

Ivana Pančáková, výtvarníčka 

Po výbuchu v Prešove prišla o byt, ktorý jej oficiálne patril len štyri dni. Až vtedy sme sa dozvedeli, že Ivana Pančáková je uznávaná prešovská výtvarníčka, ilustrátorka, pedagogička a arteterapeutka. Po výbuchu sa nevzdala. Vystavila posledných 14 obrazov, o ktoré neprišla. So všetkým jej pomáhala sestra Katarína Juricová.

Patrícia Bátovská, študentka

Je vegetariánka, používa vlastné vrecúška na ovocie či zeleninu, cestuje vlakom a bicyklom. Odmalička ju rodina viedla k láske k prírode a u nej sa prirodzene vyvinul záujem o environmentálne témy. Študentka biznisu Patrícia Bátovská sa ako prvá Slovenka zúčastnila na expedícii Arctic Climate Force v Arktíde.

 Jana Švantnerová, kurátorka

Kurátorka úžitkového umenia a dizajnu v Slovenskej národnej galérií Jana Švantnerová je najväčšou odborníčkou na judaiká na Slovensku. Je hlavnou tvorkyňou a výskumníčkou väčšiny výstavných projektov Židovského komunitného múzea. Tento rok bola hlavnou kurátorkou jedinečnej výstavy, na ktorej ste si mohli pozrieť doteraz nevystavené, znovuobjavené poklady židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Dokonca sa je podarilo objaviť desiatky arizovaných obrazov bratislavských židov.

3. miesto: Lucia Medveď Patáková (8 percent)

Lucia Medveď Patáková mala za dva roky 24 operácií, kým prišla definitívne o zrak. Jej syn Oliverko má za sebou dve veľké operácie a sedem zákrokov v detskom kardiocentre. Už druhý rok organizuje projekt Beháme pre srdce a pomáha tým, ktorí pomoc potrebujú ešte viac ako ona. Nedávno sa stala mamou druhýkrát. 

Sandra Silná, farárka

Nepáči sa jej, ako cirkev rieši sexuálne obťažovanie a neodsudzuje ženy, ktoré sa rozhodnú pre interrupciu. Farárka Cirkvi československej husitskej Sandra Silná je taká, aká by podľa nej mala byť cirkev v 21. storočí - otvorená a tolerantná. Je presvedčená, že ženy do cirkvi patria.

Simona Cevarová, čašníčka

Simona Cevarová pracuje ako čašníčka, ale to neznamená, že iba roznáša nápoje a jedlo. “Tak ako si na koncert ľudia prídu vypočuť speváka, aj do reštaurácie prichádza človek za zážitkom a ten mu sprostredkuje iba čašník," hovorí o svojom povolaní s nadšením Simona Cevarová. Je mladá, ale to, čo robí, robí s nasadením profesionálky. Výzvou sú pre ňu hlavne nároční hostia, ktorým sa snaží vylepšiť deň.

Magdalena Smolinska, prekladateľka, učiteľka cudzích jazykov

Magdalena Smolińska pochádza z Poľska, jej manžel - Pablo Saenz z Mexiku. Poľsko-mexická rodina, ktorá žije v Košiciach, si stále pamätá na sviatky spred štyroch rokov, keď ich po prvýkrát trávili na Slovensku, len aby boli blízko nemocnice, kde bol hospitalizovaný ich veľmi vážne chorý syn. Vtedy táto päťčlenná rodina pocítila, že Slovensko a Slováci sú pre nich najväčším darom - vďaka nim totiž ich syn prežil.

Valentína Sedileková, študentka 

Jedlo, kalórie a výčitky sa stali celým mojím svetom a nedokázala som to zastaviť, spomína si Valentína Sedileková na obdobie, keď ju ovládala anorexia. Najprv sa pokúsila o samovraždu, potom sa rozhodla ešte zabojovať. V marci ju spolu s deviatimi výnimočnými ženami pozval na slávnostný obed prezident Andrej Kiska. V júni pokrstila knihu Chuť žiť s ilustráciami od dievčat, ktoré si prešli anorexiou.

1. miesto: Barbara Lisá, konzultantka (36 percent)

Má dva magisterské tituly zo zahraničných univerzít, diplom z Cambridge a posledných 11 rokov pracuje ako management consultant. Písali o nej svetové médiá ako Guardians či The Washington Post. Barbara Lisá zažila úspech v zahraničí i lásku, ale posledných päť rokov bojuje o inú výsadu - chcela by sa stať mamou. Má za sebou tri umelé oplodnenia, potrat, mimomaternicové tehotenstvo v krčku maternice s umelým prerušením a stratu živého plodu.Po druhom neúspešnom umelom oplodnení uvažovala o samovražde.

2. miesto: Venus Jahanpour, riaditeľka školy (34 percent)

Venus Jahanpour sa narodila v Iráne. Kvôli svojmu Bahájskemu vierovyznaniu bola vylúčená zo strednej školy a donútená k úteku z rodnej krajiny. Na Slovensku, kde žije s manželom a tromi dcérami, založila súkromnú základnú a materskú školu so zaujímavým programom environmentálnej výchovy. Má zaujímavo odpovede na otázky, čo znamená výchova k cnostiam, ako to dopadne, keď deti nepočúvame a prečo je vzdelanie dôležité.

Hana Koblišková, podnikateľka

Jedenásť rokov pracovala pre rôzne rádia a vyskúšala si všetko od obchodníčky až po riaditeľku. Pred troma rokmi si založila vlastnú eventovú agentúru a vymýšľa ako baviť ženy. Jej eventy sú väčšinou vypredané bez ohľadu na to, či ich robí v Bratislave alebo iných mestách na Slovensku.