Presťahovanie do vlastného raja ďaleko od hlučného veľkomesta malo pre Janu trpkú príchuť. Počiatočná idylka sa skončila rozvodom. „On bol stále v záhrade, ja v dome sama. Ani kamaráti ma nechodili navštevovať a ja som nechodila za nimi, keďže som denne precestovala tri hodiny. Tam sa prejavili naše rozdielne povahy, úplne iné predstavy o trávení času. A vlastne sme sa jeden druhému vzďaľovali,“ povedala pre Ženy v meste. 

Zelené vdovy, satelitné mestečká 

Hoci Jana nie je typickou predstaviteľkou zelenej vdovy, novodobého fenoménu dnešnej doby, satelitné mestečko bolo pre jej manželstvo začiatkom konca. Nie je však sama. Pojem zelená vdova sa začal používať vo Veľkej Británii v 70. rokoch minulého storočia. Pôvodne označoval manželku bohatého a úspešného muža, ktorá nechodí do práce, jej úlohou je starať sa o seba, deti a domácnosť a žije v satelitnom mestečku, ďaleko od „civilizácie“. Ako vtedy - tak aj dnes - sa manžel takejto ženy vracia neskoro večer a skoro ráno zas odchádza do práce. Obmenené verzie zelených vdov už nie sú ničím výnimočným ani u nás.

Ilustračné foto - TASR

 V okolí veľkých miest totiž vyrastajú nové zástavby rodinných domov na miestach, kde ešte pred niekoľkými rokmi boli len lúky a polia. Dnes sú tam uličky plné podobných domčekov, často chýbajú chodníky, obchod, kaviareň, park či komunitné centrá. Keďže sa na tieto miesta sťahujú najmä mladé rodiny - sú plné mamičiek s deťmi. Tie s okolitým svetom často spája len auto. 

„Ja som niekedy trochu ako prípad pre psychiatra,“ povedala Ženám v meste mladá mamička Gabriela, ktorá v satelitnom mestečku býva už šesť rokov. „Vodičák“ je pre ňu ako záchranné koleso. „Byť celý deň doma medzi štyrmi stenami je na prášky.  Problém u nás je ten, že mestečko sa stále rozrastá, ale nie je tu skoro žiadna občianska vybavenosť. Nebaví ma blúdiť po rovnakých cestičkách stále dookola a chýba tu aj nejaké kultúrne vyžitie,“ tvrdí.  

Zelené vdovy: samota, deti, domácnosť

Scenár býva zvyčajne rovnaký. Počiatočné nadšenie z nového bývania a zariaďovania domácnosti strieda vytriezvenie. Manžel býva dlho v práci, pretože treba platiť účty a hypotéku, žena trávi čas osamote. Často sa cíti preťažená tým, že sa snaží zabezpečiť, aby ich spoločná domácnosť fungovala. Keď je mama, stáva sa z nej postupom času taxikárka, ktorá najprv rozváža deti do škôl a poobede na krúžky. Medzitým varí, perie, žehlí , upratuje a nakupuje. Vzťah s mužom postupne chladne, keďže hlava rodiny chce mať po namáhavom dni v práci chvíľu pokoja a narastajúci pocit samoty i frustrácie spôsobuje, že žena upadá do depresií. Niekedy to zájde tak ďaleko, že siaha po alkohole či liekoch. Alebo – ako v prípade Jany  - nasleduje rozvod.

„To, že sa mnohí snažia nájsť šťastie v peniazoch, je veľký omyl nejednej generácie. Životné šťastie je otázkou naplnenia potrieb nielen hmotných, ale aj citových. A jedno druhým skrátka nezaplníme. " povedala pre český portál novinky.cz psychoterapeutka Jana Tamchynová. Podľa nej je pre mnohé ženy zabijakom stereotyp a ochladenie partnerských vzťahov. „Materiálne istoty totiž nikdy nemôžu naplniť dušu človeka, doviesť ho k pocitom plne prežívaného života, " dodala. 

Zlom v partnerskom súžití cíti aj Gabriela. „Určitým spôsobom sa náš vzťah zmenil, keďže ja som zatvorená doma a rozprávam sa tak maximálne s malou. A on keď príde domov, tak chce mat pokoj. Takže sa musíme zladiť a keďže sme obaja barani, občas vybuchneme a zase je potom dobre,“ opisuje.

Vzťahové problémy nie sú jediným problémom, ktorý môže prísť. Odborníci preto radia, aby si každý pred sťahovaním na takého miesto dobre zvážil všetky pre a proti. Uistil sa, že sťahovanie do satelitu je túžbou oboch partnerov. 

Zelené vdovy ako mamy na materskej 

Rátať treba aj s inými vecami. V prvom rade sa treba zamyslieť nad dopravným spojením. Ideálny je dobrý dosah vlakovej alebo autobusovej dopravy. Môže sa totiž stať, že auto vám vypovie službu a je výhodné mať nejaký záložný plán. Treba mať na zreteli aj to, že vaše deti budú chodiť do škôlky a školy, preto si treba zistiť ako sú vzdialené takéto zariadenia a je fajn myslieť aj na to, aby sa v budúcnosti vedeli presúvať aj samé. V neposlednom rade by ste si mali preveriť,  ako dlho vám bude trvať cesta do práce. A obchod, park či nejaká iná prevádzka v okolí je len bodom k dobru. 

Ilustračné foto - pixabay.com

V každom prípade však psychológovia radia, aby mamičky ostali aktívne a nenechali sa ubiť stereotypom. „Ženy by nemali zabúdať ani v období materskej, že nie sú iba matkami a že osobný život má stále viac dimenzií. Ak má byť spokojná rodina, tak s nespokojnou mamou uprostred sa to nepodarí. Preto je veľmi fajn, nezabúdať na to, čo môže žene ´dobíjať baterky´,“ povedala pre Ženy v meste psychologička Dana Comas z Alma centra pre zdravý vývin. Podľa nej je potrebné plánovať. Takýmto dámam radí, aby nezabúdali na kamarátstva a vzťahy so širšou rodinou a kontakty aktívne udržiavali aspoň telefonicky alebo cez sociálne siete. „Rovnako môže byť pomocou proti samote snaha zapustiť trochu nové korene na novom mieste, vyhľadávať miesta, kde sa dá stretnúť so ženami v podobnej situácii, ihriská, nejaký kurz alebo cvičenie. Chce to trochu aktivity  a hľadania, ale určite to stojí za to,“ dodáva odborníčka.

Rovnakým receptom sa riadi aj Gabriela, ktorá sa popri dcérke venuje aj cvičeniu psov, záchranárskym výcvikom, chodí na tanec a malú berie na jógu či plávanie. „Netreba sa zatvoriť doma a neubiť sa nudou.  Často sa ozývam kamarátom a udržiavam kontakty. Takto sa dozviem, čo je nové a najmä nestrácam mozgové bunky,“ tvrdí. 

Bývanie v satelitnom mestečku má výhody

Bývanie v satelite má aj kopu výhod. Ďalšia mamička Renáta na nový život uprostred zelene nedá dopustiť. „Nie je nič lepšie pre deti, keď môžu hneď ráno vyjsť na dvor a hrať sa na svojom ihrisku, tráve a bazéne. V Bratislave sme si museli vždy sadnúť najprv do auta, aby sme sa dostali na ihrisko. Dokonca aj na prechádzku sme sa najprv museli presunúť autom,“ povedala. Priznáva, že mnoho vecí riešia v meste, ale nevidí v tom žiadny problém. S Gabrielou sa zhodnú v ďalšej veľkej výhode – a to sú výborné susedské vzťahy. V okolí totiž žijú najmä mladé rodiny, ktoré riešia zhruba rovnaké problémy. Takéto priateľské vzťahy sú pre mnohé ženy záchranou. 

Ako Renáta, tak ani Gabriela nevylučujú, že keď ich deti vyrastú, možno sa v budúcnosti vrátia späť do mesta. Možno aj to je recept na to, ako prežiť spokojný život v satelitnom mestečku a nestať sa ženou podobnou hrdinkám z obľúbeného seriálu Zúfalé manželky.