Po premiére prvej čisto ženskej diskusnej relácie Silná zostava v máji 2017 si musela vtedajšia moderátorka Oľga Baková na sociálnych sieťach i mimo nich vypočuť veľa o tom, že mala neprirodzený účes a silný make-up.

Oceňovaná zahraničná redaktorka, ktorú sme poznali z vojnových zón v nepriestrelnej veste, mnohých nezaujala profesionálnym výkonom, ale výzorom.

Salátová a problémy s kostymérkami

V apríli 2022 verejnoprávna RTVS potvrdila, že za odchodom stand-up komičky Simony Salátovej sú aj nezhody s kostymérkami. Dôvody opisuje RTVS trochu inak ako samotná Simona Salátová, ale zhodnú sa v jednom: na konci nebolo rozhodujúce, čo stand-up komička hovorila, ale ako pri tom vyzerala.

Silná zostava mala búrať predsudky o tom, že ženy nie sú len na okrasu, ale že sa vo svojich profesiách vyznajú, vecne diskutujú o citlivých spoločenských témach, vedia sa navzájom počúvať a rešpektovať iné názory. Hoci Silná zostava priniesla závažné témy, riešila chudobu, duševné zdravie, ale aj korupciu a vládne krízy, bojovala so stereotypnými predstavami o ženách, ktoré môžu byť múdre, ale určite krásne, štíhle a šik oblečené.

Začiatkom roka speváčka Katka Koščová prehovorila o tom, ako zle znášala bodyshaming - posmešné a nevhodné komentáre na svoju postavu. Viac ako jej výborný spev médiá riešili, že sa “príšerne oblieka a k tomu ešte aj príšerne vyzerá," - opísala to Katka Koščová vlastnými slovami. Hovorila o nesmiernom tlaku bulvárnych médií.

Teraz bodyshaming neustála verejnoprávna televízia. Najprv mu Simona Salátová čelila počas diskusnej prestrelky s Dominikou Cibulkovou, ktorá ju volala "pani v zelenom" a jej šaty a zovňajšok po relácii nevyberane komentoval Rytmus. Potom musela outfity riešiť s kostymérkami.

Obrovský tlak na výzor žien

Tlak spoločnosti a médií na výzor ženy je obrovský. Je tak silný, že odrádza ženy vstúpiť do politiky, do biznisu, diskutovať na verejnosti. Lebo na konci dňa sa riešia pančušky premiérky, šaty a šediny prezidentky, módna polícia poslankýň či outfity stand-up komičky.

Ak mu podľahla verejnoprávna televízia, je to smutné posolstvo relácie, ktorá mala posilniť sebavedomie žien a učiť divákov a diváčky počúvať, čo hovoria, a nie ako sú pri tom oblečené.

Alebo si viete predstaviť, že by pre problémy a poznámky kostymérok odišiel z diskusnej relácie muž?