Zákaz Istanbulského dohovoru, sprísnenie interrupcií, urážlivé vyjadrenia na adresu poslankýň, útoky na bývalú podpredsedníčku parlamentu Luciu Nicholsonovú i na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Slovenská národná strana (SNS) a jej predseda Andrej Danko systematicky prijímajú rozhodnutia, ktoré zhoršujú postavenie žien v spoločnosti.    

SNS: Rodová rovnosť pre nich neexistuje

“Pre Slovenskú národnú stranu agenda rodovej rovnosti, nediskriminácie, rovnováhy rodiny a práce, neexistuje. Ženy, pokiaľ nie sú matkami, sú nezaujímavé, nezapadajú do ideologicky zadefinovaného vzorca,” uviedla pre Ženy v meste politologička Oľga Gyárfášová. 

Navonok pritom SNS pôsobí ako strana, ktorá má o ženy záujem. Jej predseda Andrej Danko oslovil medzi voličmi viac žien ako jeho predchodca Ján Slota.  “Medzi priaznivcami SNS pribudli najmä ženy a takéto výraznejšie zmeny elektorátu v priebehu pomerne krátkeho obdobia nie sú časté. Kým za čias Jána Slotu bol podiel žien medzi voličmi strany okolo 40 percent, teraz už je ich zhruba polovica,” uviedol pre Denník N riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Andrej Danko získal niekoľko mesiacov po minuloročných parlamentných voľbách titul najsympatickejšieho predsedu parlamentnej strany. Sympatie v prieskume agentúry Focus mu vyjadrilo 50,2 percenta opýtaných respondentov. 

 Omša v kaplnke na Bratislavskom hrade v auguste 2019 pri príležitosti mariánskeho sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Na snímke zľava predseda NR SR Andrej Danko, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto TASR – Martin Baumann
 

SNS a Istanbulský dohovor

SNS dala ženám väčší priestor na kandidátke ako SMER-SD alebo kotlebovci (ĽSNS). Na kandidátnej listine má 31 žien (a 119 mužov)). Päť z nich, medzi nimi aj dve súčasné ministerky Gabriela Matečná a Martina Lubyová, kandidujú v prvej dvadsiatke. “To znamená, že ak SNS prekročí 5-percentnú hranicu voličských hlasov a bude zastúpená v NR SR, majú šancu byť v parlamente,” dodala Gyárfášová.  

Andrej Danko a mnohé jeho poslankyne nevnímajú ženské práva ako tému, ktorá by mala dostať priestor v politike. Danko a jeho SNS vedie až hysterický boj proti Istanbulskému dohovoru, ktorý nevníma ako nástroj na boj proti násiliu na ženách, ale ako ohrozenie tradičnej rodiny. 

Danko viackrát vyjadril obavu, že Istanbulský dohovor má odstrániť tradície založené na stereotypných rolách mužov a žien. Stereotyp podľa národniarov nemusí byť vždy niečo zlé. Strana je presvedčená, že slovenské ľudové tradície, veľkonočné zvyky či ľudové tance sú založené na stereotypných rolách mužov a žien a len spolu tvoria naše národné bohatstvo a národnú identitu.

"Rozhodovanie o tom, ktoré stereotypy sú negatívne, musí ostať u nás na Slovensku," doplnil Danko. Za odmietnutie Istanbulského dohovoru bojuje vytrvalo, inicioval stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov, bol sa modliť a tému sa snaží dostať aj na mimoriadnu schôdzu parlamentu - poslednú pred voľbami. 

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda NR SR Andrej Danko a predseda vlády SR Peter Pellegrini na slávnostnej svätej omši pri príležitosti vzniku SR v Katedrále sv. Martina 1. januára 2020 v Bratislave. Foto TASR - Pavel Neubauer

SNS: Boj proti interrupciám 

Obrovské množstvo energie vložil aj do pokusu sprísniť interrupcie. SNS ako jediná vládna strana navrhla sprísnenie tohoto zákona. Novelu zákona navrhli tri ženy - poslankyne Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová. Do zákona chceli dostať povinnosť pre ženy vypočuť si tlkot srdca plodu, informovať otca o tehotenstve a úmysle podstúpiť interrupciu, zakázať voľný predaj "tabletky po" či zakázať reklamu na potraty. Všetky návrhy po kritike stiahli i tak návrh v parlamente neprešiel. 

SNS nechráni ženy, ale tradičnú rodinu. “Najmä tým, že zastavila ´zhubnú´ politiku LGBTI a Istanbulský dohovor. V ďalšej téme doslova vykopáva otvorené dvere, keď si za zásluhy pripisuje uznanie pedofílie za trestný čin,” pripomína Oľga Gyárfášová.   

Do budúcnosti chce najmä zvýšiť pôrodnosť. Prorodinným opatrením má byť podľa volebného programu postavenie 30 000 nájomných bytov do roku 2030. “Veľmi konkrétnym opatrením pre ženy-matky je návrh, aby matky s tromi a viac deťmi, ak pracujú, boli oslobodené od daní z príjmu fyzických osôb celoživotne,” hovorí Gyárfášová a pripomína, že takúto úpravu pre matky štyroch detí zaviedol maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý momentálne uvažuje o rozšírení na matky troch detí. 

Predvolebný program SNS pri všetkých týchto návrhoch nezabúda na rôzne „poistky“, aby to všetko platilo len pre „slušné" (rozumej nie rómske, nie imigrantské a už vôbec nie ne-heterosexuálne) rodiny, dodáva Gyárfášová.

Andrej Danko uráža ženy

Andrej Danko ako šéf SNS a predseda parlamentu vyslovil niekoľko neúctivých až urážlivých výrokov na adresu žien. “Správanie sa Andreja Danka k ženám je ďaleko za hranicou toho, čo je v slušných spoločnostiach akceptovateľné,” povedal o ňom Richard Sulík, šéf SaS po urážkach na adresu Lucie Nicholsonovej. Danko sa niekoľkokrát neúctivo vyjadril aj o prvej prezidentke.

„Som v úžase, keď dnes vidím, že PR a mediálne silné agentúry dnes dokážu urobiť z neznámej dievčiny prezidentku Slovenskej republiky,“ uviedol šéf národniarov po zvolení Zuzany Čaputovej. Nedávno sa vyjadril, že nemá úctu voči prezidentke Zuzane Čaputovej. "Budem si ctiť prezidentský palác, keď bude nezávislý, apolitický a nebude slúžiť feťákom, ako ste vy," povedal Danko nezaradenému poslancovi Martinovi Poliačikovi.

Andrej Danko a bývalá podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS) v novembri 2018. Foto TASR - Martin Baumann 

Slovenská národná strana získala v posledných parlamentných voľbách v roku 2016 takmer 9 percent hlasov. Ako sa jej darí, závisí od Andreja Danka. Preferencie strany stúpajú a klesajú podľa jeho popularity. V máji 2018 mal Danko 30-percentnú dôveryhodnosť, vo februári 2020 to podľa agentúry Focus bolo 22 percent. 

Teraz SNS hrozí, že sa do parlamentu nedostane. Vo februárovom prieskume sa prvý raz ocitla pod hranicou zvoliteľnosti. 

Podľa šéfa agentúry Focus Slosiarika môže byť za pádom Danka okrem iného žena - Alena Zsuzsová, volavka Mariana Kočnera. Písali si niekoľko rokov, Danku ju prosil o fotografie a chcel sa s ňou stretnúť. Keď si koncom roka 2016 dohadovali stretnutie, predseda parlamentu a šéf SNS povedal Zsuzsovej „konečne budete moja“ a lúčil sa so slovami „bozkávam vás všade“. 

Danko, ktorý komunikáciu dlho popieral, ju sám nakoniec označil za frivolnú a ospravedlňoval sa tým, že bol v rozvodovom konaní.