Španielska vláda schválila návrh zákona týkajúci sa zavedenia plateného voľna pre ženy, ktoré pri menštruácii trpia silnými bolesťami. Španielsko by sa tak mohlo stať prvou európskou krajinou, ktorá by poskytovala ženám takéto pracovné voľno, uvádza agentúra AP. V návrhu zákona, ktorý teraz musí schváliť parlament, sa uvádza, že ženy so silnými menštruačnými bolesťami by mohli mať mesačne tri dni voľna. To by sa za určitých okolností mohlo predĺžiť až na päť dní.  

Bolesťami pri menštruácii trpí každá tretia žena

Podľa španielskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti tretina žien na svete menštruuje tak, že trpi silnou bolesťou známou ako dysmenorea. Symptómy dysmenorey zahŕňajú akútnu bolesť brucha, bolesti hlavy, hnačku a horúčku. 

"Je dôležité objasniť, čo je bolestivá menštruácia, nehovoríme o miernom nepohodlí, ale o závažných príznakoch, ako sú hnačka, silné bolesti hlavy, horúčka. Ak má niekto inú chorobu s podobnými príznakmi, udelia mu lekári dočasnú neschopnosť, takže to isté by sa malo stať s menštruáciou – umožniť žene s veľmi bolestivou menštruáciou zostať doma,“ povedala pre El Periodico Angela Rodriguezová, štátna tajomníčka pre rodovú rovnosť.

„Právo žien s bolestivou menštruáciou na špeciálne zvýhodnenie v práci budeme uznávať zákonom a od prvého dňa ho bude hradiť štát,“ uviedla na Twitteri ministerka pre rovnosť Irene Montero.

Zamestnávatelia nebudú podľa návrhu zákona hradiť zdravotné voľno a nebude sa vyžadovať ani minimálny odvod na sociálne zabezpečenie, ako je tomu v v prípadoch bežných zdravotných indispozícií. 

Menštruácia: Tri dni zdravotného voľna

V návrhu sa uvádza, že trojdňová práceneschopnosť v prípade bolestivej menštruácie bude povolená na základe lekárskeho potvrdenia, pričom v prípade obzvlášť intenzívnych bolestí sa voľno môže dočasne predĺžiť na päť dní. Toto opatrenie by sa nemalo týkať žien, ktoré majú pri menštruácii mierne zdravotné ťažkosti. Politici však varovali, že na návrhu, ktorý unikol do španielskych médií, sa stále pracuje.

V prípade schválenia by išlo o prvý právny nárok v Európe. Takúto legislatívu má len niekoľko krajín na svete - Japonsko od roku 1947, Južná Kórea, Indonézia a Zambia.

Dostupnejšie interupcie a tampónova daň 

Návrh zákona o pracovnom voľne pre bolestivú menštruáciu by mal byť súčasťou širšej reformy reprodukčného zdravia v Španielsku, ktorá bude zahŕňať aj zmeny zákonov o interrupciách.

V avizovanom návrhu zákona je aj zrušenie trojdňovej povinnej čakacej doby, ktorú majú ženy v Španielsku „na rozmyslenie“, či naozaj chcú podstúpiť interrupciu. Návrh obsahuje aj požiadavku, aby sa interrupcie poskytovali v rámci verejného systému zdravotnej starostlivosti. Zákon zahŕňa aj ukončenie povinnosti, aby dievčatá vo veku 16 a 17 rokov žiadali o súhlas rodičov, ak chcú podstúpiť interupciu.

Podľa denníka El País je tento návrh zákona súčasťou širšieho prístupu, ktorý považuje menštruáciu za zdravotný problém a zahŕňa aj zrušenie DPH na niektoré výrobky osobnej hygieny – tzv. tampónovú daň – a bezplatné poskytovanie takýchto produktov napríklad v školách či vo väzniciach.

Lekári v tradične rímskokatolíckom Španielsku sa však stále budú môcť zapísať do registra odporcov svedomia, uvádza El País. Navrhovaný zákon bude zahŕňať aj prísnejšie pravidlá týkajúce sa náhradného materstva, ktoré je v Španielsku zakázané.