Počet telefonátov na tiesňovú linku pre obete násilia na základe rodovej príslušnosti a tzv. stalkingu (nebezpečného prenasledovania) sa Taliansku v podmienkach karanténnych opatrení zavedených voči šíreniu nového koronavírusu zvýšil o 73 percent. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na údaje talianskeho štatistického úradu Istat.

Až 97 percent volajúcich sú ženy

Medziročný nárast sa týka obdobia od 1. marca do 16. apríla, uviedol Istat. Talianska celonárodná karanténa sa začala 10. marca, pričom k uvoľneniu prísnych opatrení došlo 4. mája.

Prečítajte si

Z 5031 hovorov viac ako 2000 prijali od ľudí, ktorí hľadali pomoc, z nich približne od 1500 ľudí, ktorí boli fyzicky alebo slovne zneužívaní. Približne 97 percent volajúcich boli ženy.

Úspech kampane? 

Mnoho odborníkov vyjadrilo obavy, že ženy by mohli byť v čase obdobia karantény vystavené väčšiemu riziku, pretože niektoré z nich zostali uväznené v násilnej domácnosti.

Istat však uviedol, že nárast hovorov nemusí byť "nevyhnutne" spôsobený nárastom domáceho násilia, ale skôr úspechom kampane, ktorá povzbudzuje ženy v používaní telefónu na oznámenie násilia.

Istat podotkol, že v období od 1. do 22. marca polícia dostala o 43,6 percenta menej hlásení o domácom násilí. Zároveň však úrad uviedol, že 72,8 percenta obetí, ktoré volajú na číslo 1522, nechodí na políciu.