Možno si hovoríte, že je ešte skoro na to, aby ste riešili, čo bude až o pár týždňov. Deti sotva išli do školy a už treba riešiť Vianoce? Nejaký čas do nich ešte zostáva, ale ruku na srdce. Tiež potom nič nestíhate a na slávnostnú večeru si sadáte celí unavení  a s myšlienkami na to, čo ste nestihli? Choďte na to tento rok múdro a sviatky si naozaj užite.

Vianoce sú sviatky pokoja a pohody

Cez vianočné sviatky sa máme stretávať so svojimi najbližšími, užívať si vzájomnú spoločnosť, byť si nablízku, pochutnať si na dobrom jedle, urobiť si radosť nejakou maličkosťou. Napriek tomu pred nimi každý rok absolvujeme ten šialený zhon.

Upratať, upiecť koláče, vyzdobiť byt, nakúpiť darčeky, vyžehliť vianočný obrus. Keď to všetko necháte na poslednú chvíľu, zase z toho budete šalieť. Keď ale darčeky a výzdobu budete riešiť už teraz, upratovanie rozdelíte medzi členmi domácnosti a z koláčov vyberiete tie najobľúbenejšie, budete mať dosť času nasávať ono povestné kúzlo Vianoc.

Spíšte si zoznamy

Už teraz môžete vziať do ruky diár a naplánovať si, čo a kedy budete robiť. Ktorý týždeň upečiete medovníčky? A kedy tých pár druhov koláčikov? Od veci nie je ani vytvoriť si check-list a rôzne zoznamy. Koho chcete obdarovať a čím? Aké pečivo upečiete? S kým sa počas sviatkov chcete stretnúť? Kto sa postará o upratovanie? Kto kúpi vianočný stromček?

Pripravte si výzdobu

Vianočná výzdoba sa veľkou mierou podieľa na celkovej atmosfére, bez nej by to kúzlo Vianoc nebolo dokonalé. Na vstupných dverách by mal visieť veniec, ktorý buď kúpite v obchode, alebo si ho rovnako ako adventný veniec vyrobíte doma. Nie je na tom nič zložité, potrebovať budete len korpus a najrôznejšie dostupné prírodniny, ktoré nazbierate napríklad počas víkendovej prechádzky.

Skontrolujte svetielka, ktorými ozdobíte okno, záhradu, dom a neskôr aj vianočný stromček. Kúpte si vianočnú hviezdu, ktorá ozdobí slávnostný stôl rovnako ako vianočný obrus. No a keď už sme pri tom obruse, viete, ako vybrať ten pravý?

Foto - goldea.sk

Ako by mal vyzerať vianočný obrus?

Slávnostne ozdobený stôl k Vianociam jednoducho patrí, rovnako ako koledy, ktoré sa hrnú z rádia a krásne voňavé koláče. Sviatočným dňom dodá punc výnimočnosti, prispeje k tej pravej atmosfére a doladí vianočnú náladu. Chýbať na ňom nesmie dobre zvolený obrus. Na čo sa zamerať pri výbere obrusu na vianočný stôl? 

  • Nielen vianočný obrus je treba vyberať s ohľadom na veľkosť a tvar stola. Najbežnejšie sú obrusy, ktoré celý stôl zakrývajú a po celom obvode ho dokonca presahujú o 15 až 20 cm. 
  • Obrus ​​môže byť okrúhly, oválny, štvorcový alebo obdĺžnikový.
  • Dobre vyberte farbu aj vzor. Medzi najobľúbenejšie farby Vianoc patrí červená, zelená, zlatá, strieborná, biela a modrá, medzi vianočné vzory zase patria stromčeky, vločky, hviezdičky, soby a trblietky. 
  • K obrusu môžete zaobstarať aj prestieranie alebo behúň, ktorý je úzky a zakrýva len časť stola.

 Náš tip na záver: Viete, že kúzlo Vianoc môže vstúpiť aj do vašej spálne? Stačí si zaobstarať posteľné obliečky alebo vankúšiky a závesy s vianočným motívom.