Vianoce milujem, bavia ma prípravy, baví ma robiť výzdobu, baví ma piecť medovníky aj linecké kolieska.  Milujem vôňu ihličia, krehkosť vianočných ozdôb, mihotajúce sa svetlo sviečok. Napriek tomu, že všetko na Vianociach milujem, som si ich tento rok neužila. Všetko, čo sa udialo, mi prinieslo strach, úzkosť, prebdené noci, stres a smútok.

Vianoce a strach o blízkych

Keď vaši najbližší nemôžu byť s vami, keď sa bojíte o ich život, keď sa strhávate pri každom zazvonení mobilu, nemôžete ich mať šťastné a veselé. Tento rok sa začal chorobou nášho starého psíka, ktorý dostal začiatkom decembra zápal obličiek. Mnohé návštevy veterinára, drahé lieky a procedúry a neistý výsledok nakoniec vyústili do uzdravenia.

No už počas toho som ochorela ja a zároveň aj moja mama, ktorá má mnoho ďalších diagnóz. Príprava Vianoc išla do úzadia a namiesto darčekov som zháňala lieky, dvakrát volala záchranku a objednávala kyslík. Samozrejme, do toho horúčky, zimnice a príšerný kašeľ. Miestami som nevedela, ktorá z nás to zvládne a ktorá nie.

Pár dní pred Vianocami mama skončila na JIS-ke vo veľmi vážnom stave. Lekári, záchranári a sestry boli fantastickí. Všetci sa správali milo, poskytovali informácie, utešovali ma. Lenže ten strach a úzkosť tam stále boli.

Hoci sme si so synom varili štedrú večeru, hoci sme ozdobili stromček, hoci to bolo ako po iné roky, všetko bolo úplne iné. Myslela som iba na mamu, na hodiny strávené v nemocnici každý deň, na to, či dýcha lepšie, alebo horšie.

Zrazu som naplno precítila to, čo prežívajú počas týchto Vianoc stovky, či tisíce ľudí na celom svete. Strach o blízkeho, o to, či prežije, či ho ešte uvidia. Stres z toho, v akom stave ho prepustia z nemocnice. Ako na tom bude ak prežije? Alebo ako na tom budete vy, ak váš blízky neprežije? Keď v noci od strachu nespíte, idú vám hlavou rôzne myšlienky.

Nemáme šťastné a veselé

A, samozrejme, vaše okolie vám hovorí, že musíte byť pozitívne, myslieť len na to dobré, veriť. Lenže na tej JIS-ke stojíte sama, pred sebou máte mamu, ktorá sa vám stráca pred očami. Trčia z nej infúzie a hadičky. Ako a v čo v tejto chvíli veriť? Kde mám zobrať pozitivitu a kde hľadať to dobré? Sedíte tam, modlíte sa, premýšľate, ale nie je vám šťastne ani veselo.

Neviete sa premôcť. Myslíte na množstvo ľudí, ktorí Vianoce prežívajú sami, aj tých, ktorí majú duševné ochorenia a čas sviatkov je pre nich ten najťažší. Na tých, ktorí takto sedia pri lôžku svojho dieťaťa. Sme v tom spolu. Nemáme šťastné a veselé.

Prijímam to, že aj takáto môže byť podoba Vianoc. Môžu byť plné strachu, lebo sa bojíte o blízkych, strachu z toho, že vám nad hlavami lietajú rakety, aj z toho, že nezvládnete čeliť citovému vypätiu.

Vianoce sú náročné takmer pre každú ženu, na pleciach ktorej je enormná záťaž. Na každé dievča, či chlapca, ktorého rodina šikanuje pre jedlo a postavu, pre každého introverta, ktorý zle znáša prekračovanie svojho osobného priestoru. Odteraz si budem viac vážiť také obyčajné Vianoce, keď najväčšou drámou budú pripálené medovníky. 

Pozrite si aj kedy sa začína advent 2023.