Čokoľvek ste v poslednej dobe počuli alebo čítali o interrupciách a Istanbulskom dohovore, rozmýšľať by ste o nich mali najmä ako o útoku na slobodu žien. Nejde tu ani tak o ochranu nenarodeného dieťaťa, ochranu tradičnej rodiny a gender ideológiu. Obe témy sú hlavne o spôsobe ako si udržať kontrolu nad ženou.

Odporcovia potratov i kritici Istanbulského dohovoru sú vo veľkej miere nepriateľmi rodovej rovnosti vo všetkých aspektoch. A prekontrolovať si to môžete niekoľkými otázkami. Opýtajte sa ich, či sú muži lepšími politickými lídrami ako ženy, či máme na vedúcich pozíciách dostatok žien, či by muži a ženy mali mať rovnaké postavenie v spoločnosti, rovnaké príležitosti. Zistite, čo si myslia o hnutí #MeToo alebo o sexizme v reklame. Ani jedna z tých otázok im nebude po chuti. 

Voľby 2020: Koho nevoliť

Rovnaké otázky by ste mali obrazne položiť politikom a političkám, ktorým chcete dať v sobotu svoj hlas. Rýchlo vyselektujete, pre ktoré strany má žena hodnotu, iba keď je matkou: SMER, SNS, kotlebovci (ĽSNS), SME rodina a OĽANO. Budú to tie isté strany, ktoré spoločne hlasovali proti Istanbulskému dohovoru päť dní pred parlamentnými voľbami a predtým niekoľkokrát podporili sprísnenie interrupcií. 

Nedajte sa pri volebnom rozhodovaní zase raz odradiť tvrdením, že práva žien prídu na radu až potom, čo vyriešime podstatnejšie problémy spoločnosti: rast ekonomiky, sociálne istoty, boj proti korupcii, klientelizmu a mafiánskemu štátu. Ženy sú súčasťou a často obeťami každého z týchto problémov, nemôžu viac čakať, až na nich príde rad. V 21. storočí majú mať hodnotu nielen ako manželky a mamy, ale aj ako političky, podnikateľky, expertky a líderky. 

Milé ženy (a pokrokoví muži), nevoľte odporcov žien. Rešpekt k ženám znamená rešpekt k hodnotám, ktoré v spoločnosti postrádame: úcta, slušnosť, prijatie názoru iného človeka, inej ženy, schopnosť tolerovať a nesúdiť.  

Voľby 2020: Sto rokov volebného práva žien 

V sobotu, milé ženy, myslite na to, že spoločne máme veľkú silu rozhodnúť, kto a ako bude nasledujúce roky na Slovensku vládnuť. Nebude na to vhodnejší deň ako 29. február 2020, keď si pripomenieme 100 rokov od schválenia prvej československej ústavy. Tá dala ženám volebné právo s tým, že „ženy budú politicky, sociálne a kultúrne postavené na roveň mužom“.

O sto rokov neskôr si už musíme priznať, že to tak nie je aj preto, že sa svojich práv nedožadujeme dostatočne nahlas.

Múdre ženy v meste a na dedine, myslite na to v sobotu.