Študent Volodymyr M. dostal za vlaňajšiu vraždu ukrajinskej spolužiačky v bratislavskom internáte Mladá Garda 14,5-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Okrem iného musí absolvovať aj ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. V stredu o tom rozhodol senát Okresného súdu Bratislava III. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Nižší trest kvôli psychickému ochoreniu

Súd prihliadol na veľkú prevahu poľahčujúcich okolností, medzi inými i na psychické ochorenie páchateľa. Aj v dôsledku toho bola horná hranica trestnej sadzby znížená o tretinu. Podľa súdu bolo jednoznačne preukázané, že skutok bol spáchaný v stave zmenšenej príčetnosti. Volodymyr M. dostal aj trojročný ochranný dohľad a povinnosť nahradiť škodu. Trest si má odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry ozrejmil, že obžalovaný sám oznámil spáchanie žalovaného skutku a podieľal sa na jeho objasnení. Podotkol, že spáchaný skutok bol nevyprovokovaný.

Obhajoba tvrdila, že Volodymyr M. nebol v čase spáchania skutku psychicky v poriadku, keďže trpí viacerými chorobami. Žiadala mimoriadne zníženie trestu. Na stredajšom pojednávaní Volodymyr M. priznal svoju vinu. "Je mi to strašne ľúto," povedal.

Študentku zavraždil po hádke kvôli skúške

Vysokoškolskú študentku našli bez známok života v priestoroch bratislavského internátu 3. júna 2022. Vtedy 21-ročný Volodymyr M.ju mal usmrtiť o deň skôr, k čomu sa priznal aj v prípravnom konaní. Motívom vraždy mala byť frustrácia z neúspešnej skúšky, z čoho vinil poškodenú.

Podľa zverejnených informácií Mária nedovolila Volodymyrovi opisovať počas skúšky na vysokej škole. Ona ju urobila, Volodymyr nie. Navyše nereagovala na jeho správy, ktoré jej písal. Išiel za ňou na internát a pohádali sa. Volodymyr ju začal škrtiť, najpv na posteli, potom dokončil vraždu na zemi.