Predĺženie čakacej lehoty pred interrupciou zo 48 na 96 hodín pri interrupciách, právo na druhú lekársku správu, premenovanie umelého prerušenia tehotenstva na ukončenie tehotenstva, vyšší príspevok pri narodení dieťaťa s ťažkým postihnutím, či nárok na núdzové bývanie pre tehotné ženy.

Poslanci dnes posunuli do druhého čítania novelu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorú predložila Anna Záborská (OĽaNO) spolu so skupinou poslancov. Predkladatelia zákona v dôvodovej správe tvrdia, že cieľom je vytvorenie podporných opatrení pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva. Mnohé jej návrhy však skomplikujú ženám rozhodnutie ísť na interrupciu. 

Prečítajte si

Nie je to len Záborská. Štát degraduje ženy neustále

"A. Záborská má strážiť slobodu presvedčenia. Tú moju slobodu, a verím že slobodu presvedčenia vačšiny žien, odignorovala a podupala po nej arogantne," napísala v reakcii na hlasovanie europoslankyňa Monika Beňová.

"Nejde už ani tak o samotné sprísňovanie “kritérií” ako skor o víťazstvo ponižovania a ostrakizácie žien za účasti 75 poslankýň a poslancov NR SR. Lebo počet UPT na Slovensku dlhodobo klesá. A slovenské ženy sú dostatočne zodpovedné a uvedomelé nato, aby svoje rozhodnutia robili premyslene," uviedla Beňová.

Záborská navrhuje predĺžiť čakacie lehoty

Najviac ženské organizácie, gynekológovia i niektorí poslanci a poslankyne kritizovali časť, podľa ktorej by sa lehota na rozmyslenie ísť na potrat predĺžila zo 48 na 96 hodín. "Ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií," píše sa v návrhu.

Poslanci to odôvodňujú tým, že žena si bude môcť pokojne a bez časového tlaku premyslieť rozhodnutie umelo ukončiť tehotenstvo.

„Čo to znamená v praxi? Všetky ženy v akomkoľvek štádiu tehotenstva, teda aj po 12. týždni, ktoré budú podstupovať ukončenie tehotenstva, napríklad z dôvodu úmrtia plodu v maternici, zamĺknutého potratu alebo vážneho poškodenia plodu, budú musieť na vykonanie zákroku povinne čakať štyri dni po odoslaní hlásenia lekárom,“ upozornil podľa Denník N spravodajca návrhu poslanec Peter Cmorej (SaS).

Zamĺknutý potrat a čakacie lehoty

Na túto závažnú zmenu upozornili ešte pred hlasovaním združenie žien Ženské kruhy i poslankyňa Vladimíra Marcinková s tým, že sa dotkne aj žien s tzv. zamĺknutým potratom. Missed abortion alebo zamĺknutý potrat je jednou z foriem spontánneho potratu. Rozdiel oproti bežnému potratu je v tom, že sa u ženy neprejavuje krvácaním a bolesťami podbruška, teda príznakmi vypudzovania potrateného embrya z maternice.

Podľa združenia Ženské kruhy “zamĺknutý potrat, ale aj mnohé iné situácie výnimku bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života ženy nespĺňajú, a preto by sa čakacia lehota vzťahovala aj na ne.”

Anna Záborská hovorí naopak o hoaxoch a polopravdách. 

Záborská a nové návrhy

Zaviesť sa má pravidlo, že zariadenie núdzového bývania budú môcť využívať aj tehotné matky po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú. Žena, ktorá sa rozhodne pre utajený pôrod, by mala dostávať nemocenské od 21. týždňa tehotenstva. Novela tiež hovorí o tom, že druhý lekársky posudok pred potratom má byť dobrovoľný, nie povinný.

Navrhovaný zákon zároveň zakazuje reklamu na „potrebu alebo dostupnosť" umelého ukončenia tehotenstva a na služby alebo tovary ponúkané na účely výkonu potratov.

Parlament minulý rok v októbri neschválil Záborskej novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa týkala interrupcií. Chýbal jeden hlas, keďže za schválenie návrhu bolo 58 zo 117 prítomných poslancov.