Tak nejak to sledujem online - krásne dievčatá sa odrazu zobrazia na sociálnych sieťach zmenené s dvakrát väčšími ústami. Horné pery nekorešpondujú s predošlými fotkami a vy sa pozeráte na celkom novú osobu.

Ženy a sebaprijatie

Hovoria vám - ale ja som to tak chcela, takto sa cítim sama sebou. A predsa viete, že toto nie je o sebaprijatí. Toto je o tom, čo si myslia, že je sebaprijatie.

Ak sa máte skutočne radi, tak je vám jedno, či tamtá alebo tamten vyzerajú dokonale. Mám blízku priateľku Annu, ktorej pery naozaj vyzerajú prirodzene tak, ako si to vysnívajú mnohé. Ľudia sa jej pýtajú, kde si ich dala urobiť a ona trpezlivo odpovedá - naozaj nikde.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili bez reklamy?

Chápem, že sa dnes snažíme hovoriť ženám - urob, čo chceš, je to women empowerment. Ale v tom hluku je asi ťažké rozoznať, že urobené pery, prsia, nos, viečka a cat eyes tak celkom neboli v tomto balíku. Pretože čokoľvek si vlastne dáte urobiť, problém je niekde inde.

Problém je, že máte pocit, že to nie je dosť dobré. Dôvodov je na to veľa, tlakov tiež. Mnohé ženy sú vlastne obete. Majú pocit, že niečo musia dotvoriť, aby boli hodné. Aby boli cenné.

Skutočná hodnota ženy

Skutočnosť by mala byť taká, že hodnota ženy sa neodvíja od krásnej veľkej pery, úzkych bokov, nosa, či hustej hrivy. Aj vy, keď tento stĺpček čítate, viete, že je mnoho žien a mužov, ktorí spĺňajú ľudské ideály, no sú prázdne nádoby. Nezapamätáte si ich. Nezanechajú stopu.

Tí, čo vo vás nechajú brázdu, sú zväčša čudní. Iní. Plní života, názorov, nepokoja. Nikdy nie sú dokonalí. Nikdy nemajú nalinkovaný životný sixpack. Sú plní rozporov, sú plní nezhôd sami v sebe. To predsa žiadna plastická chirurgia nevyrieši - bytie je niekedy tak neznesiteľné.

Žiadne dorobené pery vám nedajú vytúžený pokoj. Pokoj totiž vychádza zvnútra. Z teba. Z nás. Pokoj treba hľadať, dopracovať sa k nemu. Počúvať, trápiť sa, prežívať bolesť. Botox na dušu ešte nevymysleli. Nedá sa kúpiť.

O to viac je cenné, keď človek neprerobený pred vami stojí nahý, bez pier, bez vylepšenia. Mám sa rád. K tomu mu žiadne dorobené pery nepomohli. Formovali ho/ju jazvy, rany, bolesti. Život nie je perfektný. Nie je na fotkách, ani na Instagrame. Žijeme ho. Ťažko, neideálne, no skutočne. Nezabudnite na to. Autentickosť je to jediné, čo nám na konci dní zostane,