V štyroch mestách na Slovensku a v Prahe sa bude začiatkom júla varechami protestovať proti snahám poslancov a poslankýň obmedziť prístup k interrupciám, ktorých počet dlhodobo klesá. 

Budúci utorok (7.7.) budú v Bratislave, v Košiciach, v Liptovskom Mikuláši, v Banskej Bystrici pochody alebo podporné akcie s názvom Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv. Solidárny protest pred ambasádou Slovenskej republiky zorganizujú aj v Prahe.

 

 

Nebudeme ticho! Protest s varechou

“Varechu sme si vybrali ako symbol protestu preto, že korona kríza okrem iných kríz odhalila aj krízu starostlivosti. Vytiahneme varechy zo šuflíkov, polievok a hrncov a ideme spraviť hluk do verejného priestoru. Nenecháme sa zahnať do kuchyne a nenecháme politikov a političky, aby nám namiesto uznania a reálneho ohodnotenia našej práce odkazovali, že nemáme právo ani len rozhodovať o vlastnom živote,” uviedla pre Ženy v meste Alexandra Ostertágová z organizácie Aspekt, ktorá pochod organizuje spolu s feministickou organizáciou Možnosť voľby a iniciatívou Povstanie pokračuje. 

Varechy, hrnce a metly majú politikom a političkám pripomenúť, že ešte nedávno tlieskali hlavne ženám v prvej línii za ich nasadenia v boji s koronavírusom a teraz im chcú uprieť právo rozhodovať o svojom tele a živote. 

Štyri návrhy k interrupciám v parlamente 

Pochody sa uskutočnia v deň začiatku parlamentnej schôdze, na ktorej budú predložené štyri návrhy na sprísnenie interrupcií. “Minulý rok sme mali v parlamente šesť pokusov obmedziť prístup žien k bezpečnej a legálnej interrupcii. Od posledného neubehlo ani pol roka. Teraz sa bude hlasovať o ďalších štyroch z dvadsiatich predložených legislatívnych návrhov, ktoré sa zaoberajú tým, ako obmedziť sexuálne a reprodukčné práva,” uviedla Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby

Organizátorky pochodu namietajú, že interrupcie sa v parlamente riešia uprostred krízového obdobia. “Korona kríza sa ešte stále neskončila a naďalej sú ohrozené životy ľudí, najmä starších ľudí a tých, čo sú dlhodobo chorí. Zároveň sme na začiatku  hlbokej ekonomickej krízy. V dôsledku korona krízy môže klesnúť HDP na Slovensku o približne 5 až 15 percent. Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny bola predbežná miera evidovanej nezamestnanosti v máji tohto roku 7,20 percenta, v januári to bolo 4,98 percenta. Ženy sú častejšie evidované na úrade práce než muži," vysvetľujú organizátorky. 

Pripomínajú tiež, že v roku 2018 žilo pod hranicou chudoby - teda z menej než 373 eur mesačne - asi 650 tisíc ľudí, čo je asi 12 percent obyvateľstva. Z neúplných domácností žilo v chudobe až 37 percent, pričom treba podotknúť, že v 90 percentách sú na čele týchto domácností ženy. Naproti tomu, z celej skupiny žien vo veku 15 až 49 rokov podstúpilo interrupciu v roku 2019 asi pol percenta (0,55 %), teda 5 824 žien. Počet interrupcií na Slovensku navyše dlhodobo klesá. 

“A čo riešia v parlamente? Namiesto skutočnej pomoci tým, na ktorých kríza dopadne najhoršie, sa nás politická moc snaží presvedčiť, že náš najväčší problém je dlhodobo klesajúci trend v interrupciách,” hovorí Alena Faragulová z iniciatívy Povstanie pokračuje.

Nebudete ticho! Nálada v spoločnosti sa mení

Tri ženské organizácie už zorganizovali niekoľko pochodov. Veria, že na ten júlový príde viac ľudí. “Nálada v spoločnosti sa dramaticky mení. Práva a životy žien síce obyčajne zostávaju na okraji mediálneho záujmu - vždy treba prioritne riešiť čosi iné, no nie je možné, aby ľudia zostali ľahostajní, ak sa budú političky a politici naďalej venovať vymysleným problémom namiesto toho, aby všetku svoju energiu sústredili na riešenie vážnych ohrození, ktorým čelíme,” hovoria organizátorky pochodu. 

Veria, že aj pod tlakom verejnosti v parlamente nakoniec neprejde ani jeden zo štyroch návrhov. “Každý z návrhov predstavuje neprijateľný zásah do našich životov, tiel a práv. Je veľmi nešťastné, že sa o niektorých návrhoch hovorí ako o umiernených, pretože na nich nie je nič mierne,” hovorí Ostertágová. 

Organizátorky prosia všetky účastníčky a účastníkov, aby si na pochod priniesli rúška a dodržiavali počas neho rozostupy.