Mýty o bielení zubov sa v dnešnej dobe šíria a množia vďaka internetu rýchlosťou svetla a zdá sa, že každý môźe byť odborník na bielenie zubov a dentálnu starostlivosť. Netreba však veriť všetkému, čo uvidíte alebo si prečítate na internete, preto sme sa v našom článku sústredili na vyvracanie mýtov o bielení zubov. 

Niektorí ľudia veria, že proces bielenia zubov môže poškodiť vaše zuby alebo ich urobiť citlivejšími. Iní sa domnievajú, že je to drahý a časovo náročný proces. Pravdou je, že bielenie zubov je bezpečné, cenovo dostupné a rýchle. V skutočnosti je to jeden z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako skrášliť svoj úsmev a celkový vzhľad. :)

Aké poznáme metódy pri bielení zubov

Poďme sa v prvom rade pozrieť na metódy, ktoré poznáme pri bielení zubov. Existuje mnoho rôznych spôsobov bielenia zubov, no nie všetky sú účinné. Niektoré metódy môžu dokonca poškodiť vaše zuby. Pred vyskúšaním akejkoľvek metódy bielenia zubov je dôležité poradiť sa so svojím zubným lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečná - najmä ak máte citlivé zuby či ďasná.

Jednou z obľúbených metód bielenia zubov je bielenie pomocou peroxidu vodíka. To zahŕňa použitie bieliaceho činidla na odstránenie škvŕn zo zubov. Bielenie sa môže vykonávať doma alebo u zubára. Profesionálne bielenie je zvyčajne drahšie, ale aj efektívnejšie.

Ďalšou populárnou metódou bielenia zubov je použitie špeciálnych zubných pást či gélov, ktoré obsahujú abrazíva alebo dokonca použitie bieliacich pásikov. Tieto produkty fungujú tak, že odstraňujú povrchové škvrny na zuboch. Môžu však tiež poškodiť sklovinu na vašich zuboch, ak sa používajú príliš často.

Ak hľadáte prirodzenejší spôsob bielenia zubov, existuje niekoľko možností. Môžete si skúsiť umyť zuby sódou bikarbónou alebo použiť ústnu vodu s obsahom peroxidu vodíka. Existuje aj metóda zvaná oil pulling, ktorá zahŕňa niekoľkominútové preplachovanie zubov olejom, aby sa odstránili toxíny a baktérie.

Tu je 6 najväčších mýtov o bielení zubov

  1. Akékoľvek bielenie zubov poškodzuje vašu sklovinu

Ak hľadáte spôsob, ako mať žiarivejší a belší úsmev, možno sa pýtate, či sú lacné produkty alebo procedúry na bielenie zubov dobrou voľbou. Bohužiaľ, mnohé z týchto produktov môžu skutočne poškodiť vašu zubnú sklovinu, vďaka čomu budú vaše zuby v budúcnosti náchylnejšie na zafarbenie. Profesionálne bielenie zubov je vždy tou najlepšou možnosťou na zabezpečenie efektívnej a bezpečnej liečby.

Pri profesionálnom bielení zubov sa póry v sklovine vašich zubov jemne otvoria, čo umožňuje bieliacim prostriedkom dostať sa k žltým škvrnám pod nimi. Tieto póry sa uzavrú do týždňa, pričom vaša sklovina zostane v bezpečí pred abrazívnym poškodením. To znamená, že si môžete vychutnať svoj žiarivejší úsmev bez obáv z budúceho poškodenia zubov.

  1. Farba zubov je dedičná

Nenechajte sa zmýliť, genetika má veľký vplyv na farbu zubov, ale faktory, ako sú fajčenie, nezdravé stravovanie, pitie kávy a sladkých nápojov majú na farbu zubov oveľa väčší vplyv. Ak si chcete udržať zdravé a biele zuby, mali by ste sa vyhnúť konzumácií sladených nápojov a taktiež obmedziť čo najviac nezdravé stravovacie návyky.

  1. Pravidelné umývanie zubov má za následok belšie zuby

Všimli ste si, že po dôkladnom umývaní zubov každé ráno a každý večer, stále nemáte belšie zuby? Rozmýšlali ste niekedy, prečo nevidíte rozdiel a výsledky? Odpoveď vás možno zaskoči, ale je veľmi jednoduchá. Každý z nás vie, že ústna hygiena a starostlivosť o zuby je mimoriadne dôležitá, aby sme mali zdráve a krásne zuby. Veľa ľudí však netuší, že pravidelné umývanie zubov jednoducho na ich  vybielenie nestačí. 

Ak naozaj chcete belšie zuby, ale nechcete skúšať iné metódy, ktoré ste našli na internete, zvoľte špecifickú zubnú pastu, ako napr. Crest 3D White, ktorá nielen chráni pred vznikom zubného kazu, ale pomôže vám aj odstrániť 100% povrchových zafarbení a tým posilní oslabenú zubnú sklovinu.

  1. Použitie kyslého ovocia je účinnou možnosťou, ako si prirodzene vybieliť zuby

Napriek tomu, čo ste mohli vidieť na sociálnych sieťach a internete, používanie kyslého ovocia nie je účinný spôsob, ako si prirodzene vybieliť zuby. V skutočnosti to môže byť pre vaše zuby škodlivé.

Kyselina v tomto ovocí môže totiž poškodiť vašu zubnú sklovinu, čo znamená, že vaše zuby budú náchylnejšie na citlivosť a kaz. Môže tiež zvýšiť riziko zafarbenia. Ak teda hľadáte prirodzený spôsob, ako si vybieliť zuby, určite to neriešte konzumáciou kyslého ovocia.

  1. Po vybielení zostanú zuby navždy biele

Všetci si želáme, aby biela ostala bielou, bohužiaľ, naše zuby časom menia farbu – dokonca aj po profesionálnom bielení. Zuby vám po čase začnú opäť žltnúť, najmä ak pravidelne fajčíte alebo pijete kávu, červené víno alebo čaj. K predĺženiu bieliacich výsledkov však môžete prispieť dôkladným čistením zubov dvakrát denne a používaním bieliacej zubnej pasty alebo dokonca môžete skúsiť účinné LED lampy, ktoré vašim zubom dodajú maximálny bieliaci efekt odstránením množstva baktérií, ktoré spôsobujú vnútorné žltnutie zubov.

  1. Nikdy sa nerozhodujte pre bielenie zubov, ak máte citlivé zuby

Jedným z najčastejších mýtov o bielení zubov je, že ľudia s citlivými zubami by sa nikdy nemali rozhodnúť pre toto ošetrenie. To však nemusí byť nevyhnutne pravda. Teraz sú k dispozícii menej koncentrované prípravky, ktoré používajú rovnaké zložky ako tradičné bieliace procesy. To znamená, že ľudia s citlivými zubami si môžu stále užívať belšie zuby bez toho, aby sa museli obávať nepohodlia alebo bolesti.

Ak zvažujete bielenie zubov, ale máte obavy z citlivosti, porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o svojich možnostiach. Môže vám pomôcť vybrať si ošetrenie, ktoré bude šetrné k vašim zubom a pomôže vám dosiahnuť žiarivý, biely úsmev, po akom ste vždy túžili.

 

Bez ohľadu na to, ktorú metódu bielenia zubov si vyberiete, je dôležité pozorne dodržiavať pokyny, aby ste si nepoškodili zuby. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa konkrétnej metódy, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím zubným lekárom.