Máte chuť na jahodový džem, alebo na jahodový lekvár? Tu sú recepty ako si pripraviť doma oba. Rozdiel medzi džemom a lekvárom nie je úplne jednoduché odhaliť, ale v princípe spočíva v štruktúre vareného ovocia, množstve použitého cukru a technike prípravy.

9 rád ako sa varí jahodový lekvár a džem?

Jahody majú intenzívnu a príjemnú arómu, ktorá sa pri varení ešte umocňuje. Vôňa jahodového lekváru je pre mnohých ľudí pútavá a lákavá. A keďže je veľmi populárny aj samozber jahôd, nič jeho príprave v domácnosti nebráni.

Proces ako sa varí jahodový lekvár je relatívne jednoduché a bez väčších problémov si doma uvaríte. Stačí mať jahody a cukor, a potom ich uvariť a sterilizovať, aby sa vytvoril výsledný lekvár. A ešte je aj na vás, či si vyberiete lekvár, alebo džem.

Už sme spomenuli, že základný rozdiel medzi džemom a lekvárom spočíva v obsahu a štruktúre ovocia vareného ovocia, množstve použitého cukru a technike jeho prípravy. Tu sú základné rozdiely:

  • Džem je varená sladká zmes vyrobená z celých alebo nakrájaných kúskov ovocia, cukru a niekedy aj citrusovej šťavy. Vo výslednom džeme sú viditeľné kúsky ovocia. Džemy sa zvyčajne vyrábajú z jedného druhu ovocia, ale môžu byť aj kombinácie rôznych druhov.
  • Lekvár obsahuje väčšie množstvo ovocia a menej cukru ako džem. Ovocie v lekvári je väčšinou rozdrvené alebo pomleté na hladšiu konzistenciu. Oproti džemu sa lekváry vyrábajú z väčšieho množstva ovocia a majú intenzívnejšiu chuť.

Hoci sa termíny džem a lekvár často zamieňajú, existuje táto jemná rozdielnosť v obsahu ovocia a textúre prípravy. Tu sú drobné rady, ktoré je dobrá využiť pri príprave džemu, alebo lekváru:

Dobré rady pri príprave domáceho jahodového džemu

  1. Jahody najskôr poriadne preberieme a vyberieme si zrelé a sladké (vtedy je džem najchutnejší, má aj nádhernú farbu),
  2. Na prípravu domáceho jahodového džemu / lekváru môžeme zvoliť aj cukor trstinový, ak ho preferujeme,
  3. Ak sú jahody málo sladké, pridáme ďalší cukor, aby bol džem lahodný (recepty uvádzajú od 1 kg cukru na 10 kg jahôd v prípade lekváru až po 2,5 kg na 10 kg ovocia v prípade džemu). 
  4. Ak milujeme chuť vanilky, pridáme k odležaniu jahôd aj zrniečka z jedného lusku vanilky, získa na chuti
  5. Jahody s cukrom necháme odstáť na chladnom mieste, môžeme aj v chladničke (ak nemáme inú možnosť), maximálne však 24 hodín, aby nezačali kvasiť
  6. Kontrolu hustoty jahodového džemu urobíme tak, že si na malý tanierik odoberieme malú lyžičku variaceho sa džemu, dáme na chvíľu do mrazničky, aby sme zistili, akú bude mať konečnú hustotu (ak je riedky, ešte povaríme)
  7. Ak chceme mať istotu, že sa nám džem nepokazí, do celého množstva džemu po odležaní pridáme dve-tri zarovnané lyžičky kyseliny citrónovej, následne jahodový džem varíme
  8. Poháre a viečka používame vždy dôkladne čisté, najlepšie vysterilizované a osušené, zabránime tak pokazeniu sa džemu
  9. Naplnené poháre, otočené dnom hore, zabalíme do deky do druhého dňa vychladnúť, viečko sa samo pritiahne, džem dosterelizuje.

Tip na záver: Takýmto spôsobom si môžete pripraviť aj domáci džem z iného obľúbeného ovocia, napríklad z čučoriedok, čerešní, marhúľ, broskýň. Pripravte si s nami napríklad slivkový lekvár, čerešňový džem, alebo bazový džem, či marhuľový lekvár.  Alebo legendárny jablkový koláč. A tu je recept na malinový džem.

Jahody ponúkajú skvelý džem i lekvár. Foto - Pexels

Postup receptu: jahodový lekvár

Ingrediencie

  • 250 gramov kryštálového cukru na kilogram jahôd,
  • aspoň 4 kilogramy čerstvých jahôd,

Postup

  1. Pripravené jahody najskôr dôkladne umyjeme, vyberieme prípadné nahnité a necháme iich osušiť v nádobe v ktorej môžu odkvapkať. Usušené jahody prekrojíme napoly. Môžeme ich aj rozmixovať, záleží akú chceme výslednú konzistenciu.
  2. Pripravíme si väčší hrniec a maximálne do polovice ho naplníme jahodami. Ak je v hrnci miesto, lepšie sa tak odparí voda.
  3. Na 1 kilogram jahôd pridáme do hrnca 250 gramov cukru a v hrnci ich zamiešame. Jahody zmiešané s cukrom v hrnci necháme postáť pár hodín do večera.
  4. Rovnaký deň večer odstáte jahody s cukrom prvýkrát prevaríme. Ovocnú zmes v hrnci privedieme pomaly do varu a varíme asi 10 minút. Jahody odstavíme a necháme postáť do rána.
  5. Nasledujúce ráno proces zopakujeme. Zmes opäť privedieme do varu a po 10 minútach varenia ju odstavíme a opäť necháme do večera odpočinúť.
  6. Druhý deň večer postup tretíkrát zopakujeme. Ak vám vyhovuje hustota lekváru, cez lievik naplníme pripravené poháre. Ak vám konzistencia nevyhovuje, všetko zopakujte na tretí deň ráno. 
  7. Prázdne poháre vysterilizujte v rúre na teplote 150 stupňov celzia na 10 minút.  Keď poháre naplníme (pod okrajom necháme priestor asi pol centimetra), hrdlo očistíme papierovým obrúskom, dobre uzavrieme viečkom, otočíme a necháme vychladnúť pod dekou.

 

 

Postup receptu: jahodový džem

  • Odležania jahôd: 12-24 hodín,
  • Čas varenia jahodového džemu: 1-1,5 hodiny (podľa hustoty),
  • Počet porcií: cca 18 ks 2 dl sklenených pohárov,

Ingrediencie

  • 4 kg zrelé sladké jahody,
  • 1,8-2 kg kryštálového alebo trstinového cukru (podľa sladkosti jahôd a obľuby sladkého),

  Postup

  1. Jahody si najskôr dôkladne pripravíme, umyjeme, zbavíme stopiek, osušíme, nakrájame na kúsky. Budeme potrebovať väčší hrniec.
  2. Najskôr dáme na spodok hrnca 1/3 jahôd, nasleduje 1/3 cukru, zase tretina jahôd. Potom pridáme druhú tretinu cukru, posledný zvyšok jahôd a ukončíme 3/3 cukru. Prikryjeme a dáme do chladu na 12-24 hodín.
  3. Odležané jahody premiešame. Jahody pustili vlastnú šťavu, ktorá dodá džemu na chuti. Ovocie môžeme čiastočne rozmixovať alebo rozpučiť. Záleží akú chceme na záver konzistenciu.
  4. Jahody v šťave, ktorá nám vznikla v hrnci dáme variť. Celý proces varenia môžeme urýchliť tak, že si na malú panvicu odoberieme 2 až 3 naberačky džemu, varíme.
  5. Pri varení džemu vzniká pena, je to tak v poriadku. Hmota varením stmavne, zhustne. Keď džem odoberáme postupne na panvicu, ide to veľmi rýchlo.
  6. Ešte horúci a čerstvo uvarený jahodový džem postupne vrstvíme do pripraveného zaváraninového pohára. Po jednom naplníme všetky pripravené poháre.
  7. Keď poháre naplníme (pod okrajom necháme priestor asi pol centimetra), hrdlo očistíme papierovým obrúskom, dobre uzavrieme viečkom a otočíme. Vyskúšajte náš kompletný fotorecept na jahodový džem.

 

 

Aký je rozdiel medzi džemom a lekvárom?

Rozdiel medzi džemom a lekvárom spočíva v obsahu ovocia a textúre prípravy:

Džem: Džem je varená sladká zmes vyrobená z celých alebo nakrájaných kúskov ovocia, cukru a niekedy aj citrusovej šťavy. Džem má hladšiu a hustejšiu konzistenciu, pretože ovocie je rozdrobené a spája sa so sirupom v procese varenia. Vo výslednom džeme sú viditeľné kúsky ovocia. Džemy sa zvyčajne vyrábajú z jedného druhu ovocia, ale môžu byť aj kombinácie rôznych druhov.

Lekvár: Lekvár je tiež varená sladká pochutina, ktorá obsahuje väčšie množstvo ovocia a menej cukru ako džem. Pripravuje sa pomocou odparovania vody z ovocia. To je v lekvári väčšinou rozdrvené alebo pomleté na hladšiu konzistenciu. Lekvár má hrubšiu textúru a výrazné kúsky ovocia sú v ňom menej viditeľné. Oproti džemu sa lekváry vyrábajú z väčšieho množstva ovocia a majú intenzívnejšiu chuť ovocia. Hoci sa termíny džem a lekvár často používajú zamieňateľne, existuje táto jemná rozdielnosť v obsahu ovocia a textúre prípravy. Zároveň je dôležité poznamenať, že v rôznych krajinách a kultúrach sa môžu výrazy džem a lekvár používať s rôznymi významami, takže to môže byť závislé aj od miesta.