Justin Timberlake sa verejne ospravedlnil svojej bývalej priateľke Britney Spearsovej, s ktorou v minulosti niekoľko rokov chodil, že sa jej verejne vysmial. Po ich búrlivom verejnom rozchode si totiž do svojho videoklipu k piesni Cry Me A River najal jej dvojníčku.

Ospravedlnenie podľa svojich slov dlhoval aj kolegyni Janet Jacksonovej (54). Počas ich spoločného vystúpenia počas polčasovej prestávky amerického Superbowlu v roku 2004 jej totiž nedopatrením rozopol podprsenku. Tým ju vystavil potupe a stala sa obeťou dvojitého odsúdenia - rasistického i sexistického. Timberlake uznal, že tým ťažil z privilégia bieleho muža, píše americká CNN.

Prečítajte si

Valentín: Vanity Fair oslavuje 80-ročný vzťah Marisy a Marca

Jacksonová totiž v ten rok dostala stopku a nemohla sa zúčastniť odovzdávania hudobných cien Grammy. Na Timberlakovu kariéru to však nemalo žiadny negatívny vplyv.

Priznal, že mu na oboch kolegyniach záleží a vie, že zlyhal „Hlboko ma mrzí obdobie, keď moje činy prispeli k problémom, hovoril som nezmysly alebo som neprehovoril v momente, keď to bolo správne. Chápem, že som v týchto a mnohých ďalších okamihoch zlyhal a ťažil zo systému, ktorý prehliada mizogýniu a rasizmus,“ napísal vo svojom príspevku na sociálnej sieti Instagram.

Jeho ospravedlnenie prišlo týždeň po odvysielaní dokumentu Framing Britney Spears. Ten sa venuje okolnostiam okolo roku 2008, ktoré postupne viedli k tomu, že súdy nariadili opatrovníctvo speváčky. Tá sa v roku 2006 nervovo zrútila a vyvádzala na verejnosti. Azda najznámejším „výčinom“ bolo jej verejné oholenie hlavy alebo útok dáždnikom na auto paparazzov. Jej stav bol tak vážny, že musela byť hospitalizovaná na psychiatrii a pozbavená svojprávnosti.

O Spearsovej peniaze, majetok, ale aj o prácu sa tak do dnešného dňa stará jej otec Jamie Spears. Speváčka sa v súčasnosti snaží súdnou cestou zrušiť opatrovníctvo a chcela by svoj život riadiť sama. Otec je však rázne proti.

Na jej podporu dokonca vzniklo hnutie #FreeBritney, ktoré založili a podporujú jej fanúšikovia. Speváčka totiž už roky nevydala žiadny nový singel a nemala ani jedno vystúpenie. Jej bývalý priateľ Timberlake je presvedčený, že svoj kúsok viny na jej stave nesie aj on sám.

Spevák Justin Timberlake tvoril pár so speváčkou Britney Spearsovou od roku 1999 do roku 2002. Foto - TASR/AP

„Som nútený aspoň v krátkosti na to reagovať, pretože všetci, ktorých sa to týka, si zaslúžia lepšie zaobchádzanie. Bolo by treba väčšiu debatu, ktorej sa chcem zúčastniť z celého srdca a poučiť sa,“ pokračoval Timberlake.

„Zábavný priemysel je chybný. Úspešní sú muži, najmä belosi. Tak to funguje. Ako človek v privilegovanom postavení o tom musím hovoriť. Kvôli svojej nevedomosti som to nepoznal, keď sa to dialo v mojom vlastnom živote, ale už nikdy nechcem ťažiť na úkor druhých, "uviedol.

Podľa neho je prvým krokom k náprave ospravedlnenie, ktoré ale nezmení minulosť. "Chcem prevziať zodpovednosť za svoje vlastné chyby v tom všetkom a byť súčasťou sveta, ktorý povznáša a podporuje. Veľmi mi záleží na tom, aby sa ľudia, ktorých milujem a ktorých som miloval, mali dobre. Môžem a budem sa viac snažiť, "napísal.

Slová sú jedna vec, aké budú konkrétne činy, to ukáže až čas. Minimálne jeden človek už Justina za jeho postoj ocenil. Jeho manželka, herečka Jessica Biel, mu pod status dala krátky ale výstižný komentár: „Milujem ťa!“