Čaká vás niekoľkohodinový let lietadlom? Poradíme vám osem vecí, ktoré vám počas letu zabezpečia mix komfortu a štipku štýlu. A k tomu prijmite radu, čo si určite neberte.

Dlhý let: Vrstvy, vrstvy a ešte raz vrstvy

Cestovanie lietadlom prináša častú zmenu mikroklímy, od tej saunovej po nástupe do lietadla, až po arktickú zimu počas letu. S diskomfortom môžete podľa denníka Huffington Post zabojovať najmä množstvom vrstiev. Je veľmi nepraktické brať si hrubšiu mikinu, keď letíte do teplého podnebia. Využijete ju iba počas letu a zvyšok dovolenky vám len zaberá miesto v kufri. Oveľa praktickejšie je vziať si viacero tenších vrstiev, ktoré využijete aj počas dovolenky.

Tenké tričko alebo tielko, široký tenký šál alebo pašmínu, na to košeľu s krátkym rukávom, tenký kardigán alebo ľahkú mikinu – to všetko hravo zbalíte do príručnej batožiny alebo obviažete okolo pásu. Zároveň vám to uvoľní miesto v hlavnom kufri pre ďalšie kúsky, ktoré by ste inak nevzali. Ak sú navyše z nekrčivého materiálu, všetky nevyužité kusy oblečenia zrolujete a využijete zároveň ako mini vankúš pod hlavu.

 

Foto - pinterest.com

 

Materiál, ktorý „dýcha“

Do lietadla zbaľte veci vyrobené z materiálov, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu a odparovanie vlhkosti. Čiže bavlnu, hodváb alebo ľan. Vo všetkom ostatnom sa budete iba zbytočne potiť a budete sa cítiť „špinavo“. Vyhýbajte sa obtiahnutému oblečeniu, nylonu, goretexu, silonkovým ponožkám a podkolienkám. Špeciálnou kategóriou sú rifle. Pre väčšinu ľudí sú symbolom pohodlia, no pri dlhom lete rýchlo zmeníte názor. Na svoje obľúbené skiny rozhodne zabudnite.

Pohodlné topánky na dlhý let

Opätky sú out. Tie sa hodia jedine, ak letíte na otočku na pracovný meeting do Bruselu. Obuť si ich na zaoceánsky let je nielen smiešne, ale aj nepraktické a nevhodné  zo zdravotného hľadiska. Rovnako sa nehodia ani komplikované topánky s množstvom šnúrok alebo praciek. Najlepšou voľbou sú pohodlné nízke balerínky alebo tenisky, v ktorých bez problémov prežijete dlhé čakanie v radoch, kilometrový presun po letisku, nekonečné sedenie a časté vstávanie v lietadle.

A opäť praktické hľadisko – tenisky na nohách ušetria v kufri miesto pre vaše ihličky. Dôležité je, aby sa topánky ľahko vyzúvali a obúvali. Osobitnou kapitolou sú flip-flopy a všetky gumené sandále, ktoré sú pri spotených nohách liahňou baktérií. V prípade, že si na nohy predsa len dáte kožené sandále, nezabudnite si dať do príručnej batožiny jedny teplejšie ponožky. Ale úprimne, vy by ste chceli pozerať desať hodín na bosé chodidlá vášho suseda? Nie každý má pravidelný termín na pedikúre.

Foto - pexels.com

 

Kompresívne pančuchy alebo podkolienky

Lekári ich odporúčajú nielen tehotným ženám, ale aj ľuďom nad 50 rokov, všetkým cestujúcim so špecifickým zdravotnými ťažkosťami, ako sú napríklad ochorenia srdca, ciev, kŕčové žily, poruchy zrážanlivosti krvi, nadváha, cukrovka či užívanie antikoncepcie.  Pančuchy podporujú správnu cirkuláciu krvi, zabraňujú opuchom a predchádzajú rizikám vzniku trombózy.

Farby pomáhajú

Zvážte na cestovanie najmä bielu alebo svetlé farby. Vyliata káva alebo džús počas nepredvídanej turbulencie nie je nič nezvyčajné. Nehovoriac o nekonečnom množstve drobných nehôd v prípade, že cestujete s deťmi. Náhradné veci sa môžu minút veľmi rýchlo.

Štipka štýlu

Pobyt v lietadle neznamená, že musíte vyzerať nudne a sivo. Pohodlie je priorita, ale cestovať sa dá aj v bavlnených šatách alebo sukni. Veselé farby alebo drobné doplnky spravia divy. Stačí pekná šatka či jednoduchý šperk. Napríklad ten, čo vám nosí šťastie.

Vôňa a spolusediaci

Dezodorant a čisté oblečenie je absolútna nevyhnutnosť. Ale zvážte použitie parfumu. Keď bez neho nevydržíte, tak radšej len kvapku. Ohľaduplnosť voči spolusediacim je v tomto prípade viac ako na mieste. A už len treba dúfať, že rovnako vážne to bude brať aj váš sused.

Tip na záver: Čo si na dlhý let určite nebrať

Na tomto sa asi zhodneme úplne všetky – čo si do lietadla na seba nedáme my, ani naši muži, ani naše deti: minisukne, šortky, priveľké výstrihy, presvitajúce oblečenie, okázalé šperky, nápisy na tričkách, ktoré sú zosmiešňujúce, vulgárne alebo v cudzom jazyku, ktorému nerozumieme. Pyžamo, to aj v prípade, že plánujem spať na lôžku v biznis triede.

Futbalové dresy, gumené šľapky a vrchný diel plaviek. A lyžiarky na nohách. Nesmejte sa, tieto prípady sú zdokumentované. Ľudia sú schopní urobiť čokoľvek, aby ušetrili za nadváhu batožiny. 

Šťastný let!