Mnohí majú ešte pred očami smutný pohľad na dvoch skľúčených chlapcov, kráčajúcich za rakvou svojej mamy, princeznej Diany.  Po 25 rokoch od jej pohrebu ich spojila ďalšia smutná udalosť – pohreb kráľovnej Alžbety II.

Kráľ Karol III. a synovia za rakvou

Synovia nového kráľa Karola III., William – teraz už princ z Walesu, a Harry kráčali v smútočnom sprievode z Buckinghamského paláca do Westminsteru za rakvou svojej babičky. Pre mnohých Britov a pozorovateľov to je znak symbolickej jednoty. „Zjednotení v smútku,“ komentovali pohľad na bratov britské médiá.

Britský kráľ Karol III. (vpredu vľavo), britský princ William, princ z Walesu (vzadu vľavo) a britský princ Harry (vpravo) kráčajú za rakvou zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. počas slávnostnej procesie z Buckinghamského paláca do Westminsterského paláca v Londýne 14. septembra 2022. Foto - TASR/AP

O ochladnutí vzťahov medzi princami sa špekulovalo už dlhšie. Williamovi, a ani jeho otcovi Karolovi III., sa nepáčilo rozhodnutie Harryho. Ten sa v roku 2020 spolu so svojou manželkou Meghan, vojvodkyňou zo Sussexu, rozhodli vzdať sa svojho kráľovského postavenia a titulov a zároveň aj povinností, ktoré im z toho vyplývali.

Sussexovci, ako ich Briti familiárne nazývajú, sa odsťahovali do Spojených štátov, rodnej krajiny Meghan. Spolu so svojimi dvomi deťmi sa snažia žiť „normálny život“. Venujú sa charite a mediálnym spoluprácam.

Rozruch však vyvolalo televízne interview, v ktorom dvojica okrem iného obvinila členov kráľovskej rodiny z rasizmu. A to vyvolalo nevraživosť medzi dovtedy nerozlučnými bratmi. Hoci sa počas tých rokov párkrát objavili na verejnosti pri nejakých príležitostiach, vždy boli od seba. Znakom separácie bolo aj ich oddelenie v smútočnom sprievode na vlaňajšom pohrebe ich starého otca, princa Phillipa.

Zlomový bod však nastal v deň smrti kráľovnej. Zhodou náhod bol princ Harry spolu s manželkou v tom čase v Spojenom kráľovstve. Majú tu povinnosti s organizáciou pravidelných športových hier vojenských veteránov Invictus Games, ktoré má Harry pod patronátom.

William a Harry zase spolu

Keď sa objavili správy, že kráľovnej sa zhoršil zdravotný stav, rovnako ako jeho brat, aj Harry sa 8. septembra ponáhľal do škótskeho zámku Balmoral, no prišli už neskoro. Kráľovná bola mŕtva. Na veľké prekvapenie všetkých sa však Sussexovci objavili v spoločnosti princa Williama a princeznej Kate vo Windsore.

William, na ktorého prešli povinnosti následníka trónu, mal spolu s manželkou vyjsť medzi smútiacich ľudí, aby si prezreli kvety a spomienkové predmety a pozdravili davy. Medzi smútiacich Britov však prišli spolu s Harrym a Meghan. Na mieste zotrvali 40 minút a potom nasadli do jedného auta. Bolo to prvý raz po dvoch rokoch, keď mali oba páry spoločný program.

Britský princ William a britský princ Harry počas návštevy pietneho miesta na pamiatku zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. pred hradom Windsor. Foto - TASR/AP

Podľa zákulisných informácií bol iniciátorom princ William, posmeleny svojim otcom. „Strata milovaného môže ľudí zjednotiť, uviesť veci na pravú mieru a dať bokom nezhody,“ píše britská verejnoprávna stanica BBC.

Novinári však špekulujú, či to nebolo len divadielko a oba páry nekonali na príkaz, aby vylepšili obraz kráľovskej rodiny. „Nie je však celkom jasné, aké pocity v skutočnosti môže mať rodina, ktorej súkromný smútok je pod takým drobnohľadom verejnosti,“ dodáva BBC.

Z úcty k babičke Alžbete II. 

Odborník na kráľovskú rodinu Christopher Andersen to tiež okomentoval: „William a Harry využili tento historický  moment, aby si uctili babičku, ktorú obaja milovali, rovnako ako sa vlani nakrátko stretli na pohrebe princa Philipa a odhalení sochy v záhrade Kensingtonského paláca na počesť ich matky,“ cituje ho televízia Fox News.

Ostáva však skeptický: „Uvidí sa, či sa vrátia do svojich kútov, len čo sa pohreb skončí.“ „William a Harry sa zvykli smiať a žartovať takmer vždy, keď sa stretli. To hravé bratské vtipkovanie, ktoré bolo charakteristickým znakom ich vzťahu, teraz nevidno," pokračoval.  „Sú k sebe zdvorilí, ale to je tak všetko. Všetci sa momentálne správajú najlepšie, ako vedia, dávajú si pozor, aby neurobili nič, čo by zahanbilo alebo rozrušilo ich babičku,“ dodal.

Je zjavné, že všetci štyria budú pod drobnohľadom. Do pondelkového pohrebu kráľovnej budú mať niekoľko ceremoniálnych smútočných udalostí, na ktorých sa určite objavia.

Britský bulvár však už teraz špekuluje, že budú musieť nový problém. Tým majú byť kráľovské tituly pre deti Harryho a Meghan, na ktoré doteraz nemali právo. Posunutím následníckej línie by sa to mohlo zmeniť. Sussexovci sa vraj cítia zatienení princom a princeznou z Walesu.