Tento rok je pre každého z nás veľmi ťažký a občas je dobré myslieť aj na seba. Verím, že vás knihy inšpirujú a prinesú vám potrebný nadhľad v ďalších náročných mesiacoch. 

Kate Elizabeth Russell: Ty krásna, temná Vanessa (Lindeni 2020)

Podľa definície Vogue ide o jednu z najvplyvnejších kníh éry MeToo. Módna biblia ju označila ako silné a zároveň bolestné čítanie. Hlavná hrdinka, pätnásťročná Vanessa Wyeová, bystrá a na svoj vek vyspelá študentka, sa zapletie s Jacobom Straneom, skvelým, no deviantným štyridsaťdvaročným učiteľom anglickej literatúry. Neskúsená tínedžerka sa zamiluje a hlboko v sebe potláča odpor a pochybnosti, ktoré sa jej z času na čas zmocňujú. Všetko sa to odohrá v roku 2000. O sedemnásť rokov neskôr stúpajúca vlna obvinení zo znásilnenia vynáša na povrch utajené zločiny. Stranea obvinia zo sexuálneho obťažovania bývalej študentky, ktorá osloví Vanessu, aby proti nemu svedčila aj ona. Tá sa náhle ocitá pred ťažkou voľbou. Má všetko zamlčať a držať sa starého presvedčenia, že sa do vzťahu zapojila dobrovoľne, alebo sa opäť ponoriť do svojej minulosti a všetko prehodnotiť?

Je možné, že muž, ktorého milovala a ktorý tvrdil, že zbožňuje len ju, je v skutočnosti vypočítavý netvor? Kniha miestami veľmi pripomína aj na Slovensku medializované prípady zneužitia mladého nevinného takmer dieťaťa jeho o generáciu starším pedagógom. 

🛒  [Knihu Ty krásna, temná Vanessa si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Sally Rooney: Normálni ľudia (Lindeni 2020)

Z úplne iného súdka sú Normálni ľudia - jeden z najoceňovanejších románov súčasnosti. Jeho autorka Sally Rooney bola zaň nominovaná na Man Bookerovu cenu za rok 2018 a množstvo ďalších cien. Názory na tento román sa rozchádzajú. Niektorým sa horšie číta, pretože v ňom absentuje priama reč, iní (ako napríklad ja) ho zhltnú za jeden deň. Musím povedať, že mne sa kniha veľmi páčila a už dlho som nečítala tak znepokojivo popísaný vzťah dvoch ľudí. Miestami som sa vracala do obdobia svojej mladosti a preciťovala intenzitu a neurózu prvého vážneho vzťahu plného pochybností.

Hlavní hrdinovia Connell a Marianne pochádzajú z malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connell vyrastal bez otca a jeho matka je upratovačka. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy. Normálni ľudia sú príbehom o ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu ani jeden bez druhého. Kniha je sfilmovaná do dvanásťdielneho seriálu, ktorý vysiela HBO. 

🛒  [Knihu Normálni ľudia si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

Marie Benedict: Jediná žena v miestnosti (Lindeni 2020)

Príbeh oslnivo krásnej a ohromujúco múdrej Hedy Lamarrovej vás určite zaujme, najmä, ak sa rady trochu ponoríte do minulosti. Hedy Kieslerová bola mladá talentovaná herečka židovského pôvodu. Jej krása ju zachránila pred nacistami a viedla k manželstvu s bohatým a vplyvným rakúskym obchodníkom so zbraňami. Friedricha Mandla opantala dokonalým telom a krásnou tvárou, jej myseľ však ako mnohí iní veľmi podcenil. Ako jeho manželka si na bohatých viedenských večierkoch vypočula o plánoch a problémoch tretej ríše, ktorým rozumela viac, než by ktokoľvek predpokladal.


Podarilo sa jej zosnovať útek a vymaniť sa z moci chorobne žiarlivého manžela. Dostala sa až do Hollywoodu, kde sa stala Hedy Lamarrovou, hviezdou filmového plátna. Hedy okrem úspešnej hereckej kariéry bola aj vedkyňou a vynálezkyňou. Poznala zopár nepriateľových tajomstiev a prístroj, ktorý vytvorila, mohol pomôcť krajine v boji proti nacistom... keby ju bol niekto počúval. Knihu som ešte nečítala, ale anotácia ma veľmi zaujala a už je pripravená na vianočné obdobie. 

🛒  [Knihu Jediná žena v miestnosti si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Elena Ferrante: Klamársky život dospelých (Inaque 2020)


Asi najznámejšia talianska autorka súčasnosti píšuca pod pseudonymom Elena Ferrante prišla tento rok s rozsiahlym románom Klamársky život dospelých. Rozprávanie dospievajúcej Giovanny sa začína vetou: „Dva roky predtým, ako otec odišiel z domu, povedal mojej matke, že som veľmi škaredá.“
Viac ako tristo strán príbehu z prostredia strednej neapolskej spoločenskej vrstvy v polovici deväťdesiatych rokov, v ktorej sa mladé dievča stretáva s dvojtvárnosťou, falšou, krízou hodnôt a spletitosťou rodinných vzťahov, bolo prvými talianskymi recenzentmi vrelo prijatých a u čitateľskej obce, ako to už býva v prípade tejto autorky zvykom, vyvolalo obrovskú odozvu.

Do akého zrkadla sa má dospievajúce dievča pozrieť, aby sa našlo a zachránilo? Prinášanie kníh Eleny Ferrante na slovenský trh je jednoznačne vydavateľským počinom, za ktorý môžeme byť vďačné vydavateľstvu Inaque. Ak máte rady Neapolskú ságu, nenechajte si ujsť ani túto novinku od Ferrante.

🛒  [Knihu Klamársky život dospelých si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]


 

Chimamanda Ngozi Adichie: Drahá Ijeawele (Feministický manifest v pätnástich radách - Absynt 2020)


Chceme byť lepší, zbaviť sa predsudkov. Ale kedy s tým začať? Najlepšie hneď teraz, vďaka pokračovaniu slávneho feministického manifestu Chimamandy Ngozi Adichie Všetci by sme mali byť feminist(k)ami. Kamarátka z detstva sa Chimamandy opýtala, ako má vychovať feministku zo svojej maličkej dcéry. Odpoveďou je osobný a priamy list, z ktorého sa napokon stal ďalší svetoznámy feministický manifest - Drahá Ijeawele. Autorka z Nigérie - Chimamanda Ngozi Adichie nám ukazuje, aké obrovské a fatálne chyby robíme už pri výchove svojich detí. Od samého začiatku vštepujeme malým chlapcom, že sú dôležitejší ako malé dievčatká, a naopak. No bez toho, aby sme sa tento stav pokúsili zmeniť, nikdy nevytvoríme spravodlivý a rovný svet. O knihe som napísala stĺpček.

🛒  [Knihu Drahá Ijeawele si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Rutger Bregman: Ľudskosť (N Press 2020)


Na túto knihu sa tiež chystám a verím, že budem nadšená, lebo už letmé listovanie ma veľmi navnadilo. Medzinárodný bestseller Rutgera Bregmana Ľudskosť: Optimistická história človeka ponúka nový pohľad na uplynulých 200 000 rokov ľudských dejín a snaží sa dokázať, že sme od prírody prívetiví, že sme zameraní viac na spoluprácu ako na konkurenciu a že sme náchylní si navzájom skôr dôverovať než neveriť. Keď si o ľuďoch myslíme to najhoršie, to najhoršie sa v našej politike a ekonomike napokon aj prejaví. Ak však uveríme, že v ľuďoch sú prívetivosť a altruizmus hlboko zakorenené, položíme tým základy pre ozajstné zmeny v spoločnosti. Inšpiratívne, nie? 

🛒  [Knihu Ľudskosť si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Michal Franka: Na brehu spieva dav (Ikar 2020)


Vynikajúci debut neznámeho slovenského autora Michala Franku (tiež píše pod pseudonymom) vás určite prinúti uvažovať o našej spoločnosti, o vzťahoch k vlastným aj cudzím zlyhaniam. A najmä o tom, či nám anonymita sociálnych sietí neumožňuje lynčovať tých druhých bez akýchkoľvek zábran. Barbara je docentkou na vysokej škole a kultivovanou ženou. No v skratovej situácii zareaguje nepochopiteľne a dopustí sa trestného činu. Za ten si odpyká nepodmienečný trest, no ten je iba zlomkom toho, čo zažije v online prostredí sociálnych sietí a čo si užije od bulvárnych médií. Po prečítaní tejto knihy sa budete k sebe aj k druhým možno správať s väčšou akceptáciou a pokorou. 

🛒  [Knihu Na brehu spieva dav si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Kolektív autoriek: Šťastné náhody (Ikar 2020)


Ak si chcete na Vianoce vyliečiť dušu peknou knihou a zároveň urobiť niečo dobré, kúpte si knihu Šťastné náhody. Celý projekt vznikol ako podpora pre týrané ženy a deti v ťažkej životnej situácii. Vydavateľstvo IKAR oslovilo jedenásť známych slovenských autoriek, aby napísali poviedky o láske. Patria medzi ne zvučné mená ako Veronika Homolová Tóthová, Mariana Čengel Solčanská, Andrea Coddington či Hanka Lasicová.

Knižku doplnila svojimi akvarelmi maliarka Jana Formanová. Kniha je zaujímavá v tom, že nielen autorky, ilustrátorka, ale aj vydavateľstvo a kníhkupectvá sa vzdali svojej časti provízie a celý zisk sa prostredníctvom Nadácie Markíza a Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb rozdelí práve azylovým domom a ženám v ťažkej situácii. Kniha má podtitul Keď láska pomáha a predslov k nej napísala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. 

🛒  [Knihu Šťastné náhody si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Louisa May Alcott: Malé ženy (Ikar 2020)


Na Vianoce potrebujeme aj niečo klasické. A Malé ženy sú určite klasikou s krásnym príbehom. Kniha pre matky a dcéry o sile rodinnej lásky, o vymykaní sa konvenciám, ale aj o potrebe ženskej samostatnosti odohrávajúca sa v náročnom období po občianskej vojne v Spojených štátoch amerických. Jo, Meg, Amy a Beth vás očaria svojimi dobrodružstvami a prežijete spolu s nimi aj náročné chvíle ťažkých životných rozhodnutí. Kniha je už niekoľko mesiacov bestsellerom a získava si novú generáciu čitateliek aj vďaka vynikajúcemu filmovému spracovaniu. O Malých ženách som viac napísala pre Ženy v meste.  

🛒  [Knihu Malé ženy si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]

 

Andrea Coddington: Prečo ja? (Ikar 2020)


Hrdinka novej knihy Andrey Coddington Saša sa ocitá na pomyslenej križovatke života, kedy bilancuje svoje manželstvo, vzťahy s deťmi, aj vzťah ku sebe samej. Za ideálny čas na revíziu si zvolí Vianoce a Silvestra. Počas poslednej noci v roku sa rozhodne pre životné zmeny ale hrčka v prsníku, ktorú si nahmatá, ju zastaví. Zrazu veci naberú rýchly spád a nová situácia uprace Sašine životné priority  aj nefungujúci vzťah s manželom. Keď životu prezradíme svoje plány, on nám ukáže, že má navrch a prekvapí. Aj my sa potom často pýtame Prečo ja? 

🛒  [Knihu Prečo ja? si môžete pohodlne kúpiť tu - kliknite tu]