Španielsko

Princezná Leonor (15), ktorej oficiálny titul je princezná Astúrska, sa na svoje kráľovské povinnosti pripravuje už dhšie. Ako 13-ročná mala svoju prvú oficiálnu reč pri príležitosti 40. výročia ustanovenia modernej španielskej ústavy. Odvtedy už rečnila v štyroch jazykoch.

Leonor, ktorá má ešte jednu mladšiu sestru Sofiu, je dcérou kráľa Felipeho a jeho manželky, bývalej televíznej moderátorky Letizie. Leonorin otec sa dostal na trón v roku 2014 po tom, ako abdikoval jej starý otec kráľ Juan Carlos I. a z dievčatka sa stala korunná princezná.

Princezná Leonor spolu so svojim otcom, španielskym kráľom Felipem. Foto - TASR/AP

Tínedžerka už teraz hovorí piatimi jazykmi a jej otec na jej adresu nešetrí chválou. Svojich povinností princeznej sa podľa jeho slov zhostila s obrovskou dychtivosťou a už teraz je jeho pravou rukou.

Túto jeseň nastupuje na prestížnu strednú školu v britskom Walese UWC Atlantic College, kde sa okrem iného bude venovať anglickej a francúzskej literatúre, ale napríklad aj literatúre českej, ruskej tibetskej, švédskej a v jazyku Urdu.

Belgicko

Na rovnakú strednú školu ešte minulý rok chodila aj belgická princezná Elisabeth (19), ktorej oficiálny titul je vojvodkyňa z Brabantska. Jej otec, kráľ Phillippe a matka kráľovná Mathilde svoju dcéru vedú k zodpovednosti.

Štúdiá na waleskej škole, ktorú prezývajú „hipisácky Rokfort“, ukončila vlani v lete a hneď na jeseň sa zapísala na belgickú kráľovskú vojenskú akadémiu. Elisabeth musí ako budúca panovníčka ovládať aj všetko, čo sa týka miestnych ozbrojených síl.  

Počas prvej vlny pandémie koronavírusu však nesedela so založenými rukami a princezná spolu so svojimi troma mladšími súrodencami slúžili ako dobrovoľníci a roznášali zásoby potravín do domovov sociálnych služieb.

Keď jedného dňa zasadne na belgický trón, Elisabeth bude prvou kráľovnou v histórii. Doteraz mali právo na trón výhradne muži.

Chcete si pravidelne čítať príbehy zaujímavých žien priamo vo svojom e-maili bez reklamy?

Holandsko

Holanďanom už raz kráľovná vládla. Na rovnakú úlohu ako zohrávala kráľovná Beatrix čaká aj jej vnučka, korunná princezná Catharina-Amalia (17). Najstaršiu dcéru kráľa Willema-Alexandra však všetci volajú len Amalia.

Až do roku 2013 vyrastala ako každé iné dieťa v dome na predmestí Haagu. Rodina korunného princa trávila veľa času spolu pri rôznych športových aktivitách alebo boli celé týždne v rodisku Amaliinej matky Maximy – v Argentíne.

Všetko sa zmenilo, keď jej babička abdikovala a Amaliin otec sa stal kráľom, jeho žena, bývalá investičná bankárka kráľovnou a najstaršia dcéra dostala titul oranžskej princeznej, ktorý prislúcha následníkovi trónu.

Spolu so svojimi sestrami Alexiou (15) a Arianou (13) a rodičmi sa presťahovali do kráľovského paláca Huis ten Bosch. Willem-Alexander už vtedy verejnosti oznámil, že svoje dcéry chce chrániť tak dlho, ako to len pôjde a na verejnosti sa objavovali len sporadicky.

Kráľovské povinnosti na študentku gymnázia čakajú po jej 18. narodeninách a jej rola bude viac aktívna. Dovtedy si bude užívať čo najbezstarostnejšie detstvo.

Nórsko

Nórska princezná Ingrid Alexandra (17) si zrejme na kráľovský trón chvíľu počká. Stále totiž vládne jej dedko, kráľ Harald V., a jej otec, korunný princ Haakon je jeho prvým následníkom.

Aj vďaka tomu jej rodičia dopriali vcelku normálne detstvo. Navštevovala bežnú základnú školu a dokonca tam chodila pešo spolu so svojim starším bratom. Ten je však jej nevlastný – jej matka, princezná Mette-Marit ho totiž má ešte z prvého manželstva. Okrem toho má ešte mladšieho brata Sverra Magnusa.

Princezná Ingrid je športovo nadaná. Má rada lyžovanie, box a vyniká v surfovaní. Vlani v októbri v tomto športe dokonca získala zlatú medailu na nórskom juniorskom šampionáte.

Ingrid Alexandra si už postupne začína plniť svoje prvé kráľovské povinnosti. Keď raz zasadne na trón bude prvou kráľovnou v novodobých nórskych dejinách. Naposledy bola vladárkou Margaret, ktorá panovala Nórsku, Dánsku a Švédsku ešte na prelome 14. a 15. storočia. Ingrid Alexandry sa už týka zmenená ústava z roku 1990, podľa ktorej majú nárok na trón všetci prvorodení potomkovia vladára, nezávisle na ich pohlaví.

Švédsko

Aj táto severská krajina bude mať jedného dňa kráľovnú. Na túto rolu čaká korunná princezná Victoria (43), ktorá je najstaršou dcérou kráľa Carla XVI. Gustafa. Pravdou je, že v čase, keď sa narodila, platil zákon, podľa ktorého ju v následníctve na trón musel preskočiť jej mladší brat. V roku 1979 ho však zmenili a vďaka tomu je prvá v poradí práve ona.

Victoria sa na kraľovanie celý život pripravovala a hoci rovnako ako jej otec, aj brat, aj ona trpí dislexiou, vyštudovala niekoľko vysokých škôl.  Študovala napríklad vo Francúzsku na univerzite v Angerse alebo v USA na prestížnej univerzite Yale, kde popri štúdiu pôsobila na švédskej ambasáde. Po návrate do vlasti sa aktívne venovala programu prípravy švédskych diplomatov. Aj vďaka svojim zahraničným skúsenostiam plynule hovorí okrem materskej reči aj po anglicky, francúzsky a po nemecky.

Victoria to však nemala jednoduché. Ešte v 90tych rokoch trpela anorexiou, ktorú sa jej podarilo poraziť až v roku 1997, keď študovala v USA. Sama dnes o svojej chorobe a problémoch s príjmom potravy otvorene hovorí. Taktiež trpí aj raritnou poruchou – prosopagniózou, teda má problém si zapamätať mená ľudí v súvislosti s ich tvárami, čo jej značne sťažuje život.

V roku 2010 sa vydala za Daniela Westlinga, ktorý bol jej osobným trénerom a v marci 2012 porodila svoju prvorodenú dcéru Estelle. O štyri roky neskôr priviedla na svet syna Oscara.  

Jej dcéra Estelle je druhou švédskou následníčkou trónu a svoju prvú oficiálnu povinnosť si splnila, keď mala len dva roky – slávnostne otvorila chodník pre peších.