Premiéri Nórska, Dánska, Fínska, Švédska a Islandu nehovorili včera o kuchárskych schopnostiach žien. V Medzinárodný deň žien upozornili, že po tom, čo ženy konečne začali získavať rovnaké práva ako muži, môžeme vidieť v rôznych krajinách znepokojivé regresívne politiky, ktoré idú proti univerzálnym ľudským právam a proti ženám.

Krajiny, ktoré idú príkladom práve v rovnoprávnosti pohlaví, upozorňujú, že sa to nestalo zo dňa na deň, ani náhodou. A že je to výsledok cielených vládnych politík, silnej občianskej spoločnosti, ale aj hlbokých koreňov v medzinárodnom práve. Výsledok týchto krajín sú spokojnejší občania, silnejšia ekonomika a prosperujúca spoločnosť pre všetkých. Vymenúvajú, že podstatná je najmä starostlivosť o deti - dostupné škôlky pre všetkých, ale spomínajú aj, čuduj sa svete, ratifikovanie Istanbulského dohovoru. Spomínajú aj to, že sú silní zástancovia reprodukčných práv žien a sú absolútne proti pokusom znemožniť ženám podstúpiť legálnu a bezpečnú interrupciu. 

Matovič o gazdinkách k MDŽ

Zatiaľ, čo severskí premiéri a premiérky upozorňujú na Medzinárodný deň žien, na zvyšujúci sa odpor proti právam žien a dievčat, u nás ani stopy. 

Víkendové relácie mohli spôsobiť nejednej žene stavy úzkosti, keď budúci premiér nazval ženy gazdinkami, na svojom facebooku napísal, že by mužské brušká plakali, a že Boh vyrobil ženu Adamovi. Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský zasa debatoval na RTVS a na otázku, že to v diskusii medzi Veronikou Remišovou a Borisom Kollárom iskrilo, odpovedal, že je to prirodzené: "On je muž, a ona žena." Načim iba dodať, že si v sobotu neposielali cukrové pusinky, ale hádali sa o zahraničnej politike. Moderátor - muž, sa zachechtal, a v zápätí si zobral slovo Juraj Šeliga zo strany Za ľudí, ktorý sa poďakoval ženám v tento deň "že sa o nás mužov starajú." Doplnil, že ho mrzí, že je menej žien v politike. 

Kto čakal nejakú revolúciu po voľbách v správaní politikov, nedočkal sa. Smer hovoril na oslavách MDŽ každý rok o žehlení košiel a vyprážaní rezňov, no ani ostatní nezaostávajú. "Je to sviatok boja za práva žien, nie deň kuchárok," napísala Igorovi Matovičovi pod status Oľga Pietruchová. Amen. 

Kým na Slovensku si politici myslia, že deň žien je to, čo nám programovali komunisti 40 rokov do hláv - oslava krásy, krehkosti a starostlivosti o domácnosť - vo svete je to sviatok boja za práva. Deň, ktorý má pripomínať, že ženy robia stále nepomerne viac neplatenej práce - doma nastupujú na druhú šichtu a starajú sa o celú domácnosť, deti a často aj o mužov. Je absolútna hanba, že sa dnes muži ešte stále neštítia tvrdiť, že nevedia zapnúť práčku a že žehlenie je ženská práca.

Slovenskí politici a MDŽ

A niet sa čo čudovať, že slovenskí politici to vidia takto - komplet všetci do nohy majú doma manželky, ktoré sa starajú o všetko, aby oni mohli nerobiť nič, len chodiť do práce. Nikto sa ich nepýta, že prečo nie sú večer doma s deťmi. Nikto nerieši, či zvládajú kariéru aj domácnosť. A pritom je to oprávnená otázka - prečo, keď majú takmer všetci malé deti, nevidno, že by ich ráno vozili do škôlky, že by museli utekať z rokovania parlamentu pre deti, lebo škôlka sa už zatvára? Chodia vôbec nakupovať potraviny? Vedia, koľko stojí múka a vajíčka? 

Tak ja mám radu pre všetkých politikov, naprieč opozíciou aj koalíciou. Normálne si vymažte zo slovníka slovo gazdinka. To po prvé. Po druhé - nehovorte o ženách ako o sprievodnom personále pre mužov. Urážate polovicu svojich voličiek, nie je to málo. Ak nemáte čo iné povedať, je dobré radšej mlčať a nepovedať nič. Ráta sa to, verte mi. Ak by ste chceli radu, čo povedať - hovorte o problémoch, ktoré vám vychádzajú aj zo štatistík. Každá štvrtá žena zažíva v domácnosti násilie, znamená to, že to zažívajú aj deti v tej istej domácnosti. Matky samoživiteľky sú najohrozenejšie chudobou zo všetkých obyvateľov najviac. Začnite hovoriť o škôlkach, o flexibilných pracovných úväzkoch, ktoré u nás máme len na papieri. 

Nehovorte o nežnejšom pohlaví, krásnej prezidentke a o gazdinkách. Aj to by mohla byť tá nová politika, o ktorej ste všetci hovorili v kampani ešte dva týždne dozadu.