Téma, ktorá dodnes vyvoláva rozpaky. Ženský orgazmus. Na verejnosti o ňom nerozprávame, aspoň nie tak často, ako by sme mali. Prečo je niečo tak prirodzené a úžasné dodnes veľkou časťou spoločnosti považované za tabu? Odpoveď nachádzame naprieč históriou v spoločenskom usporiadaní aj v kultúre. Od konca 19. storočia prispievala moderná psychológia k predstave, že ženský orgazmus nie je prirodzenou súčasťou sexuality ženy, ale problémom, ktorý treba riešiť.

Hollywoodske filmy dodnes zobrazujú sex, ktorý je na míle vzdialený od reality a v mladých dievčatách umocňujú mylné predstavy o vlastnej sexualite. Sexuálna výchova na školách, ak vôbec existuje, je primárne zameraná na odhováranie tínedžerov od sexu a slovíčko “rozkoš” z úst učiteľov väčšinou nezaznie.

Anatómia ženského tela je záhadou pre šiestich z desiatich dospelých mužov. Nie je preto prekvapujúce, že heterosexuálne ženy dosahujú v prepočte oveľa menej orgazmov ako heterosexuálni muži. Tento jav sa po anglicky nazýva orgasm gap a znamená rozdiel v počte orgazmov.

Ženy dosahujú o 30 percent menej orgazmov

Výsledky jednej štúdie za druhou poukazujú na jedno a to isté. Heterosexuálne ženy sú skupinou, ktorá dosahuje najnižší počet orgazmov. Zaostávajú za ženami v bisexuálnom či lesbickom vzťahu a heterosexuálnymi mužmi, ktorí kraľujú rebríčku.

Mýtov, prečo je ženský orgazmus menej častý, je mnoho. Medzi populárne patrí teória, že orgazmus je pre samotné ženy druhoradý v porovnaní s citovým putom. Obľúbené je aj tvrdenie, podľa ktorého ženy často nie sú schopné orgazmus počas pohlavného styku dosiahnuť.

Najnovšie výskumy však ukazujú, že rozdiel v počte orgazmov spôsobuje predovšetkým spoločenská stigma a neznalosť anatómie ženského tela. Zaužívanú predstavu, že ženy len s ťažkosťami dosahujú orgazmus, vyvrátil rozsiahly americký prieskum z roku 2016.

Podľa viac ako 50 000 respondentov počas sexu pravidelne dosahovalo orgazmus až 95 percent heterosexuálnych mužov, no len 65 percent heterosexuálnych žien. Rozdiel v počte orgazmov sa však netýkal len mužov a žien v heterosexuálnom vzťahu.

Ženy v lesbickom vzťahu či pri masturbácii tak isto dosahovali výrazne vyšší počet orgazmov. Výsledky prieskumu naznačujú, že samotná penetrácia na vyvrcholenie žien väčšinou nestačí a pozornosť treba upriamiť na iné miesto, ktoré zostáva neprávom prehliadané. Klitoris.

V hlavnej úlohe klitoris

O významnej úlohe klitorisu píše aj profesorka Laurie Mintzová, ktorá vo svojej knihe rozdiel v počte orgazmov mužov a žien ako prvá verejne pomenovala. Orgasm gap nie je podľa Mintzovej v zásade chybou mužov či žien, ale skôr kultúrnou záležitosťou.

“Hlavným problémom je, že preceňujeme penetráciu. Ak by som bola zákerná, tak naše kultúrne zameranie sa na vkladanie penisu do vagíny ničí ženské orgazmy,” napísala odborníčka vo svojej eseji pre Psychology Today. “Dôkazy nájdeme aj v jazyku. Pojmy ´sex´ a ´pohlavný styk´ používame v hovorovej reči ako synonymá a stimuláciu klitorisu odsúvame do zložky ´predohra´.”

Foto - pexels.com

Ignoráciu samotnej existencie klitorisu považuje Mintzová za hlavný dôvod nedostatku ženských orgazmov. Ruka v ruke sa s ňou spája neznalosť anatómie ženského tela. Zatiaľ čo pre penis existuje nespočetné množstvo viac či menej lichotivých pomenovaní, jednotlivé časti ženských pohlavných orgánov správne rozpozná málokto.

Podľa štúdie medzinárodnej výskumnej skupiny YouGov nevedelo na diagrame identifikovať vagínu šesť z desiatich mužov a takmer polovica žien. Klitoris nesprávne označila tretina žien a mužov. Drobný útvar, ktorý pozostáva z viac ako 8 000 nervových zakončení, je pritom hlavným zdrojom sexuálneho potešenia ženy. Napriek tomu bol prehliadaný a dokonca považovaný za nečistý celé stáročia.

Stigma okolo ženskej sexuality

Od konca 19. storočia do polovice 20. storočia prevládala v spoločnosti predstava, že žena by mala dosahovať orgazmus len počas penetrácie a klitorálny orgazmus, na rozdiel od toho vaginálneho, je prejavom duševnej nerovnováhy, choroby či dokonca šialenstva.

Za otca tohto mizogýnneho a našťastie dávno vyvráteného pohľadu na ženskú sexualitu je považovaný známy psychológ Sigmund Freud. Podľa Freuda sa erotogénne zóny ženy presúvali počas dospievania z oblasti klitorisu do oblasti vagíny. Ak žena zlyhala pri dosiahnutí vaginálneho orgazmu, dostala nálepku frigidná. Navyše, túžba ženy po stimulácii klitorisu bola vnímaná ako neprirodzená až zvrátená.

Tieto ženy popierali svoje materské povinnosti, javili sa ako nezrelé a náchylné na psychózu. Automaticky ich považovali za lesby, čo sa tiež vnímalo ako duševná porucha. V tomto období sa rozšíril aj termín “hystéria”, ktorý opisoval nadmernú ženskú sexualitu a medzi metódy tzv. liečby patrilo aj úplné odstránenie klitorisu.

Napriek tomu, že podobné predstavy sú dnes vyvrátené a súčasní psychológovia naprávajú dezinformácie o ženskej sexualite, dodnes pociťujeme následky napáchané skupinou prehnane sebavedomých mužov s nulovou znalosťou ženskej anatómie.

Orgazmus sa od ženy neočakáva

K rozdielu v počte orgazmov mužov a žien významne prispievajú aj médiá. Stačí si pustiť americký romantický film a šanca, že sa bude držať zaužívanej dejovej línie, je veľmi vysoká. Romantické stretnutie, milostná scéna, množstvo vášne… a odrazu je po všetkom. Uspokojená partnerka po pár minútach penetrácie ničím nedáva najavo, že to, čo práve “zažila”, je pre drvivú väčšinu žien rozprávkou vzdialenou od reality.

Mediálne obrazy žien, ktoré dosahujú jeden ohromný orgazmus za druhým prakticky okamžite, umocňujú falošné očakávania a predstavy o tom, ako ženská sexualita funguje. Na problematiku ženského orgazmu si najnovšie posvietila aj trojica kanadských sociologičiek. Nicole Andrejeková, Tina Fetnerová a Melanie Heathová sa po dlhých rozhovoroch s účastníkmi a účastníčkami prieskumu zhodli na jednom.

Nízky počet ženských orgazmov má na svedomí sčasti spoločnosť, sčasti kultúra. Mužský orgazmus je od nepamäti považovaný za esenciálnu a nevyhnutnú súčasť každého pohlavného styku. Vyvrcholenie je pre mužov často otázkou hrdosti, zato od žien sa neočakáva.

Naopak, ženský orgazmus dodnes zvykneme vnímať ako niečo nepotrebné a raritné. Doplnok, ktorý je síce pekný a poteší, ale na vytvorenie celkového outfitu ho netreba. Väčšina účastníkov prieskumu si pod “pravidelným sexom” predstavila samotnú penetráciu.

Stimulácia klitorisu, orálny sex či používanie sexuálnych pomôcok si podľa mužov vyžadujú neprimerane veľa práce a času navyše. Mnohé ženy sa navyše necítili komfortne ohľadom vlastnej sexuality. Rozhovory o orgazme privádzali ženy do rozpakov, niektoré z nich ženský orgazmus považovali za nečistý a hriešny. V porovnaní s mužmi sa podľa vedkýň ženy považovali menej oprávnené nahlas hovoriť o svojich túžbach a potrebách.

Nechajte ženy hovoriť o svojich túžbach

Dnes sa tabu okolo ženskej sexuality konečne začína rúcať. Už dávno neplatí tvrdenie, podľa ktorého ženy nie sú schopné dosahovať orgazmus tak často ako muži. Ženy nie sú frigidné, nie sú “nenormálne” a ani nenesú zodpovednosť za to, ak nedosahujú orgazmus po vzore romantických filmov.

“Najčastejšiu otázku, ktorú dostávam od svojich študentov psychológie ľudskej sexuality je, ako môžu ženy pri pohlavnom styku dosiahnuť orgazmus,” hovorí doktorka Laurie Mintzová.

“Vieme, že drvivá väčšina žien orgazmu pri samotnej penetrácii nedosiahne. Aby sme medzeru v orgazmoch odstránili, musia muži aj ženy pochopiť, že klitoris je kľúčom k ženskému orgazmu.”

No aj keď o orgazme rozprávame otvorenejšie ako kedykoľvek predtým, čaká nás ešte dlhá cesta. Riešenie je pritom jednoduché. Počúvajme ženy. Počúvajme odborníčky, ale počúvajme aj obyčajné ženy vo svojom okolí. Dajme ženám priestor, aby rozprávali o svojich túžbach. Nedovoľme, aby pociťovali hanbu za vlastné potreby.

Až keď hodíme za hlavu dlho vštepované predsudky, budeme schopní vymazať 30-percentnú priepasť medzi svetom ženských a mužských orgazmov.