Otvorené obchody a bohoslužby. Od piatka sa menia protipandemické opatrenia. Tu je prehľad ako sa menia opatrenia a ako pokračuje lockdown.

Vláda by mala v stredu rokovať o úprave podmienok tzv. lockdownu. Platnosť tých doterajších po dvoch týždňoch končí. Viacerí predstavitelia vládnej koalície v utorok predstavili dohodu na nových protipandemických opatreniach. Súvisiaci materiál zatiaľ v programe schôdze nie je.

Otvorené obchody, bohoslužby, opatrenia, lockdown

Od piatka (10. 12.) sa podľa dohody majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (režim OP). Od pondelka 13. decembra má prejsť druhý stupeň základných škôl a stredné školy na dištančné vzdelávanie. Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval, že ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich prezentoval v pondelok (6. 12.). Napríklad hotely sa majú otvárať od 25. decembra.

Kabinet by mal na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) rozhodnúť aj o zrušení poskytovania tzv. pandemického rodičovského príspevku. Rezort práce to odôvodnil tým, že v poslednom období výrazne klesla miera nezamestnanosti, z čoho vyplýva, že rodičia, ktorým skončí bežný rodičovský príspevok, si príjem vedia zabezpečiť.

Od piatka (10. 12.) sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (OP). Od pondelka 13. decembra prechádza druhý stupeň základných škôl (ZŠ) a stredné školy (SŠ) na dištančné vzdelávanie. Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Na utorkovej tlačovej konferencii v parlamente to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dodal, že ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. 12.), čiže napríklad hotely sa majú otvárať od 25. decembra.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) doplnil, že od piatka sa majú sprístupniť aj bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami.

Zatiaľ sa majú podľa ministra otvárať obchody, gastroprevádzky nie. Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25. decembra. "Je možné, že po rokovaniach a diskusiách s odborníkmi to bude o týždeň skôr," skonštatoval minister.

Aké sú opatrenia a ako pokračuje lockdown

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že druhý stupeň ZŠ a SŠ sa majú vyučovať online formou päť dní. Následne budú vianočné prázdniny. Je to podľa nej kompromis za otvorenie obchodov. Viac slobody pre zaočkovaných je podľa nej motiváciou dať sa zaočkovať. V tom vidí jediné východisko z pandémie. Verí, že po prázdninách sa školy otvoria, poukázala na vysoké percento zaočkovaných učiteľov i žiakov.

"Určite bude snaha, aby tam, kde sú zaočkované školy, kde to funguje, boli prezenčne otvorené tak, ako je nastavený školský automat. To bude SaS s ministrom školstva presadzovať," avizovala.

V stredu (8. 12.) sa má oznámiť aj hraničný počet pacientov v nemocniciach, na základe ktorého bude mať Lengvarský "symbolickú ručnú brzdu" na zrušenie všetkých uvoľnení. "My sme sa zaviazali ako koaliční partneri, že to budeme akceptovať," povedal líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič.

Prehľad aktuálnych opatrení platných od piatka 10.12

  1. Obchody - Neesenciálne obchody otvárajú od piatka 10. decembra v režime OP (očkovaní, prekonaní), rovnako aj kostoly 
  2. Reštaurácie a služby - Služby a gastro zostávajú zatvorené
  3. Núdzový stav - Núdzový stav a zákaz vychádzania platí naďalej
  4. Školy - 2. stupeň ZŠ a stredné školy sa od pondelka 13. decembra zatvárajú a prechádzajú na dištančné vzdelávanie
  5. Verejná doprava - MHD a vlaky budú od 10. decembra v režime OTP - ak nimi budú chcieť cestovať nezaočkovaní, ktorí neprekonali covid, budú sa musieť preukázať negatívnym testom
  6. Lyžovanie - Lyžiarske vleky sa otvoria od soboty 11. decembra v režime OP
  7. Ubytovanie - Hotely a hotelové reštaurácie pre hotelových hostí sa otvoria 25. decembra v režime OP, nutný bude test (PCR nie starší ako 72 hodín, antigén 48)
  8. Testy a hromadné podujatia - Testy pre deti do 12 rokov sa rušia, zákaz hromadných podujatí by mal platiť naďalej