Pozrela som si dokument o mega hviezde svetového formátu Jennifer Lopez alis J. Lo s názvom Polčas. Film mapuje život celebrity počas jedného roka, po tom, ako dovŕšila päťdesiatku. J. Lo je úspešná a jej projekty zarábajú nie milióny ale miliardy dolárov. Napriek tomu uviedla, že patrí medzi najpodceňovanejšie celebrity.

Hrala vo viac ako štyridsiatich úspešných filmoch, no napriek tomu si vyslúžila niekoľkokrát ocenenie Zlatá malina za najhorší herecký výkon. Po päťdesiatke nakrútila a produkovala film Hustlers (Zlatokopky), ktorý pojednáva o ťažkej ceste k úspechu pre ženy žijúce na okraji spoločnosti. Za svoj výkon bola nominovaná na Zlatý Glóbus, no nedostala ho. Nominácie na Oscara sa napriek pozitívnym recenziám nedočkala.

Jennifer Lopez a horšia štartovacia čiara

Napriek tomu v ten rok vystúpila ako hlavná hviezda počas finále Super Bowlu. Vytvorila najsledovanejšiu šou v dejinách, ktorá ma na Youtube stovky miliónov videní. Usporiadatelia rozhodli, že sa o čas musí podeliť s druhou latino divou – so Shakirou, čím obom vystúpenie skomplikovali. V jedinečnej show obe speváčky vzdávali hold hispánskym dievčatám – detským tanečniciam, ktoré do svojej show prizvala J. Lo. Jej vystúpenie malo aj silný politický podtext, čo usporiadateľom veľmi prekážalo.

V dokumente J. Lo hovorí, že ako dievča z Bronxu, no najmä ako hispánka, mala vždy oveľa horšiu štartovaciu čiaru. Musela oveľa viac dokazovať, že na to má a oveľa viac pracovať. Preto bojuje za práva menšín, upozorňuje na problémy komunít. Niekoľkokrát zdôrazňuje, aké to majú ženy vo filmovom a hudobnom priemysle ťažké. Aké je dôležité, aby sa navzájom podporovali, najmä, ak sú inej farby pleti. Tvrdí, že keď začala ako herečka hrávať vo filmoch, kostyméri mali tendenciu jej boky a zadok prekrývať. Nerozumela tomu.

„Celý život som žila v prostredí, kde boli hispánske ženy s krivkami. Nikdy som to nevnímala ako hendikep. Je predsa prirodzené, že nemôžem zodpovedať anglosaskému ideálu vysokej blondíny s úzkymi bokmi, keď som hispánka!“ Na konci dokumentu hovorí aj o ageizme, teda diskriminácii na základe veku. Napriek tomu, že má takmer 53 rokov nechystá sa skončiť. Napriek celoživotnému podceňovaniu zo strany „bielych mužov showbiznisu“ sa cíti silnejšia, ako kedykoľvek predtým. „Ja nekončím.“, odkazuje svetu.

Pri premýšľaní o podceňovaní žien mi hlavou preblesklo obrovské množstvo situácii a spomienok, keď som musela dokazovať, že na to mám. Hoci som bola šikovnejšia ako muži, hoci som bola vzdelanejšia, či múdrejšia, stále nado mnou visel otáznik. Naozaj na to má?

Každá žena tieto otázniky dobre pozná, žijeme s nimi. Je dosť dobrá, je dosť štíhla, je dosť pekná, je dosť múdra, je dosť kreatívna???? Veľmi ma pred rokmi potešila relácia Silná zostava, ktoré mala dať priestor silnému ženskému hlasu vo verejnoprávnom priestore.

Žien stále ubúda

Povedala som si, že konečne uvidíme, že máme na Slovensku ženy odborníčky, konečne v diskusiách nebude sedieť výhradne mužské zastúpenie. Prešlo pár rokov a v Silnej zostave takmer každý týždeň sedia aj muži. Žien stále ubúda. Stála hostka Simona Salátová, ktorá bola do relácie pozvaná ako hlas ľudu, ako zástupkyňa bežných žien, sa v relácii viac nevyskytuje. Nemala veľkosť menšiu ako tridsaťosem a napriek tomu mala názor.

Tvorcovia relácie viac riešili jej postavu ako jej prínos. Podceňovanie a hodnotenie zažíva každá z nás. Je jedno, či je to hviezda svetového formátu, alebo bežná žena v akejkoľvek profesii. Neprikladajme do ohňa ešte aj my, ženy, držme spolu a postavme sa jedna za druhú. Či máme pätnásť, päťdesiat alebo sto. Lebo my nekončíme!