Ústavný súd vo Varšave dnes označil možnosť prerušiť tehotenstvo v prípade poškodenia plodu za protiústavnú. Poľsko tak opäť sprísnilo zákon o interrupciách, ktorý aj bez tejto úpravy patrí k najprísnejším v Európe. 

Poľsko a potraty pre vrodenú chybu

Doteraz mohli ženy prerušiť tehotenstvo, ak malo nenarodené dieťa závažnú vrodenú chybu. Podľa sudcov sa tým porušuje právo na život zaručené v poľskej ústave. Práve vývojové chyby, ktoré  ohrozovali životaschopnosť narodeného dieťaťa, boli najčastejším dôvodom na potrat. Podľa denníka Gazeta Wyborcza to v roku 2019 bol dôvod pre 1074 legálnych potratov z celkového počtu 1110. 

Iba znásilnenie a incest

Znamená to, že v Poľsku sú po novom potraty povolené len po znásilnení a inceste - alebo ak je vážne ohrozené život a zdravie matky.

Ako uviedol český portál a2larm.cz skupina poslancov konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť označila takéto prerušenie tehotenstva za „eugenickú interrupciu“, čím narážali na nacistický zákon, ktorý umožnil vynútenú sterilizáciu ľudí s duševnými a/alebo fyzickými poruchami. Ústavný súd ma svojím zložením blízko práve k tejto vládnej strane.  

Z eugeniky obvinila poslankyňa Anna Záborská šéfku zdravotníckeho parlamentného výboru Janu Bittó Cigánikovú pred hlasovaním o sprísnení interrupcií na Slovensku. Zákon v utorok neprešiel o jediný hlas.