Iniciatíva Nebudeme ticho zvoláva pred ďalším hlasovaním o návrhu poslankyne Anny Záborskej (OĽANO - Kresťanská únia) protesty proti jej návrhu zákona, ktorý ženám skomplikuje rozhodovanie o interrupcii.

Protesty budú od 18. do 20. októbra vo viacerých slovenských mestách. V predvečer začiatku parlamentnej schôdze v pondelok 18. októbra bude protestný pochod v Bratislave. Začne sa o 17.30 hod.

Protesty Nebudeme ticho

“Na ďalšej parlamentnej schôdzi sa bude znova rozhodovať o našich telách. Poslankyne a poslanci budú hlasovať o zákone, ktorý sa vydáva za pomoc ženám, ale v praxi by ohrozil život, zdravie a dôstojnosť žien a ďalších ľudí s maternicou. Preto iniciatíva Nebudeme ticho a občianky a občania z rôznych kútov Slovenska zvolávajú protesty proti tomuto zákonu, proti arogancii moci a za solidárnu a spravodlivú spoločnosť,” povedala pre Ženy v meste Zuzana Maďarová z feministickej organizácie Aspekt, ktorá spolu so ženskými organizáciami Možnosť voľby a Povstanie pokračuje stoja za iniciatívou Nebudeme ticho.

Minulý týždeň posunulo 75 poslancov do druhého čítania zákon o pomoci tehotným ženám, ktorý však bude znamenať sprísnenie interrupcií. Navrhuje predĺžiť čakaciu lehotu pred interrupciou zo 48 na 96 hodín, právo na druhú lekársku správu, premenovanie umelého prerušenia tehotenstva na ukončenie tehotenstva, zákaz reklamy na interrupcie. Ako pomoc ženám navrhuje vyšší príspevok pri narodení dieťaťa s ťažkým postihnutím, či nárok na núdzové bývanie pre tehotné ženy.

Symbolom protestov bude varecha

Symbolom protestov proti obmedzovaniu sexuálnych a reprodukčných práv bude tak ako pri predchádzajúcich protestoch varecha. “Je to symbol starostlivosti a práce, ktorá sa považuje za ženskú. Je to práca, na ktorej stojí celá spoločnosť, ale ktorá je zároveň nedocenená, neviditeľná a berie sa ako samozrejmosť. Lenže varecha dokáže veci poriadne zamiešať. Varecha – tak ako starostlivosť či ženská práca – sa v boji za spravodlivú spoločnosť mení na subverzívny nástroj, nástroj nášho odporu,” vysvetľujú organizácie z iniciatívy Nebudeme ticho.

Foto - Nebudeme ticho

Vyjadriť nesúhlas s predkladaným zákonom môžu ľudia aj mimo protestov, vo verejnom priestore a na sociálnych sieťach. “Na varechy môžu napísať odkazy do parlamentu alebo ľuďom, s ktorými chcú vyjadriť solidaritu. Takto ozdobené varechy môžu zobrať na verejné miesto, odfotiť ich a zverejniť na sociálnych sieťach s #NebudemeTicho a #BuducnostJeVarecha,” uviedla Adriana Mesochoritisová zo ženskej organizácie Možnosť voľby.

Ženy nemajú bezpečný prístup k interrupciám

Organizácia nedávno urobila prieskum o poskytovaní legalnej interrupcie na Slovensku a zistila, že ženy nemajú bezpečný prístup k interrupcii a musia zdolávať množstvo prekážok, od čakacích lehôt až po nedostatok zariadení, ktoré by ich mali vykonávať.

Zo 66 opýtaných zdravotníckych zariadení, viac ako tretina spomína možnosť umelého prerušenia tehotenstva len nepriamo, 20 percent zariadení na svojich webových stránkach interrupcie nespomína vôbec.

“Zúfala skúsila aj domáce „recepty“ ako si pomôcť typu horúca vaňa a červené víno. Dokonca sa pokúsila objednať si tabletky cez internet, kde ju však oklamali A preto musela pokračovať v hľadaní mimo miesta svojho bydliska, kde uspela až po viacerých pokusoch,” cituje z prieskumu organizácia Možnosť voľby ženy, ktoré sa podelili o svoju skúsenosť s umelým prerušením tehotenstva v slovenských nemocniciach.