Recept na jahodový sirup od babičky je pre mňa perfektnou spomienkou na detstvo. Jahody zo záhradky u mojich starých rodičov boli vždy najsladšie.

Recept na jahodový sirup

Jahodový sirup od babičky je skvelým spôsobom, ako si uchovať chuť leta a vychutnať si ju po celý rok. Tento domáci jahodový sirup je jednoduchý na prípravu a je plný prírodnej sladkosti a intenzívnej chuti jahôd.

Môžete ho použiť na ochutenie nápojov, zmrzliny, dezertov alebo ako topping na palacinky či wafle. S týmto receptom si vyrobíte sirup bez umelých prísad a konzervantov, a zároveň máte kontrolu nad množstvom cukru.

Stačí len pár jednoduchých krokov a budete mať hotový vynikajúci jahodový sirup, ktorý poteší celú rodinu. Navyše, správne uskladnený vydrží niekoľko mesiacov, takže si ho môžete vychutnávať aj dlho po skončení jahodovej sezóny. Tu je aj recept na jahodový džem.

Ingrediencie

 • 1 kg čerstvých jahôd,
 • 500 g cukru (kryštálový, alebo trstinový),
 • 1 lyžica citrónovej šťavy,
 • 250 ml vody,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na jahodový sirup

 1. Príprava jahôd: Jahody umyte a odstráňte zelené stopky. Prekrájajte ich na menšie kúsky.
 2. Varenie: V hrnci zmiešajte nakrájané jahody, cukor a vodu. Priveďte zmes k varu na strednom plameni. Potom znížte teplotu a nechajte zmes jemne prebublávať asi 20-30 minút, alebo kým jahody úplne nezmäknú a neuvoľnia šťavu.
 3. Pasírovanie: Zmes preceďte cez jemné sitko alebo gázu, aby ste oddelili tekutinu od tuhých častí. Dobre stlačte, aby sa získalo čo najviac šťavy.
 4. Redukcia: Získanú jahodovú šťavu vráťte do čistého hrnca a pridajte citrónovú šťavu. Nechajte šťavu variť na miernom plameni ďalších 10-15 minút, alebo kým sa sirup nezredukuje na požadovanú hustotu. Čím dlhšie budete sirup variť, tým bude hustejší.
 5. Sterilizácia a uchovanie: Hotový sirup nalejte do sterilizovaných fliaš alebo pohárov a zatvorte. Nechajte vychladnúť zabalené do deky a následne uchovávajte v chladničke.

Tipy:

Ako dlho jahodový sirup vydrží?

Domáci jahodový sirup by mal byť správne uskladnený, aby vydržal čo najdlhšie. Tu sú odporúčania:

 • Chladnička: Ak je sirup uložený v sterilizovaných nádobách a uchovávaný v chladničke, môže vydržať až 1-2 mesiace.
 • Mrazenie: Ak chcete predĺžiť trvanlivosť sirupu, môžete ho zamraziť v plastových nádobách či sáčkoch. V mrazničke môže vydržať až 6 mesiacov alebo aj dlhšie. Pred použitím ho rozmrazte v chladničke.
 • Sterilizácia: Dôležité je zabezpečiť, aby nádoby, do ktorých uvarený sirup nalievate, boli dôkladne sterilizované. To pomáha zabrániť rastu baktérií a plesní.
 • Kontrola: Pred použitím sirupu vždy skontrolujte, či nemá nezvyčajný zápach, farbu alebo chuť. Akékoľvek zmeny môžu naznačovať, že sirup už nie je vhodný na konzumáciu. Dodržaním týchto krokov si môžete užívať domáci jahodový sirup po dlhší čas. A tu je recept na jahody v čokoláde.