Všetko o rozvode. Pripravili sme pre vás veľký seriál o všetkom, čo by vás mohlo zaujímať o téme rozvodu. Budeme vás sprevádzať od prvých pochybností vo vzťahu, cez samotný rozvod až po nový život po rozvode. Čímkoľvek z toho si prechádzate, nájdete u nás všetky praktické informácie, aj rady a tipy od psychológov či ďalších odborníkov.
Rozvod
Začína sa to pochybnosťami a nedorozumeniami, pokračuje dlhotrvajúcou krízou v manželstve, až sa to môže skončiť definitívnym zrušením manželstva - rozvodom. Podľa § 23 Zákona o rodine možno k zrušeniu manželstvo rozvodom pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.
(1) Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.
(2) Súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí.
(3) Súd pri posudzovaní miery rozvratu vzťahov medzi manželmi prihliada na porušenie povinností manželov podľa § 18 a 19 zákona o rodine.
Rozvod je istá trauma
Či už ide o rozvod dohodou alebo má komplikovaný priebeh, takmer vždy sa dá považovať aj za istú traumu. Rozvádzajúci alebo rozvedený môže cítiť smútok, zlosť, zradu a v niektorých prípadoch môže mať dokonca pocit životných problémov alebo straty vlastnej sebahodnoty.
Rozvod prináša aj zmenu doterajšieho spôsobu života a plánov do budúcnosti.
Zároveň je rozvod manželstva novým začiatkom a nádejou na lepší život, pretože znamená koniec dlhotrvajúcich sporov. V mnohých prípadoch si rozvedení dokáže nájsť viac času pre seba a svojich priateľov. Rozvod manželstva je šancou byť opäť slobodný alebo vstúpiť do nového vzťahu.
Počet rozvodov na Slovensku - štatistiky
Počet návrhov na rozvod sa v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 znížil o 10,6 percenta z 11 600 na takmer 10 400. Mierne klesajúci trend týchto návrhov zaznamenáva Slovensko pravidelne od roku 2010.
„Nemusí to nevyhnutne znamenať stabilizáciu inštitúcie manželstva, môže sa prejavovať zmena spoločenských vzťahov a rodinných stereotypov, teda rôzne spôsoby spolužitia partnerov,“ podotklo k tomu ministerstvo spravodlivosti.
Očakáva sa, že pandémia tento trend zmení a náročné obdobie zasiahlo mnohé manželstvá, ktoré takúto krízu neustoja. V júli 2020 vybavili súdy v rozvodovej agende až 1 240 vecí, takmer o 16 percent viac ako rok predtým a až o 20 percent viac ako v roku 2018.
V letných mesiacoch roku 2020 sa celkovo počet pojednávaní významne zvýšil, v porovnaní s rokom 2019 vykonali súdy približne o 5 000 pojednávaní viac.