Vianoce sú označované za obdobie radosti, lásky a pokoja. Blížiace sa sviatky sa však pre mnohých môžu vyznačovať nárastom stresu. Môže za to napríklad predvianočné upratovanie, snaha stihnúť nakúpiť všetky darčeky, pripraviť obľúbené koláče či zorganizovať dokonalé rodinné stretnutia. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým ostanete pokojný aj napriek rušným prípravam.

Upratovanie naplánujte vopred

Aby ste sa vyhli zbytočnému zhonu, odporúčame nenechávať upratovanie na posledné predvianočné dni. Rozdeľte si domáce práce na viacero dní a nezabúdajte ani na primeranú časovú rezervu. Úlohy spojené s upratovaním môžete delegovať na všetkých členov domácnosti, vďaka čomu sa môže každý podieľať na príjemnom prostredí pri štedrovečernom stole. S dobrým časovým harmonogramom a pomocou od ostatných vám ostane viac času na ďalšie povinnosti a radosti spojené s vianočnými sviatkami.

Doprajte si čas pre seba

Predvianočný čas strávený v domácnosti nevenujte len domácimi prácami. K vašej psychickej pohode dozaista prispeje čas strávený oddychom a relaxáciou. Doprajte si dlhú prechádzku alebo si myseľ vyčistite pri regeneračnom kúpeli. Atmosféru pomôže dotvoriť aj pena do kúpeľa či sviečky, ktoré rozvoňajú celý domov. Tie zrejme využijete aj na adventný veniec alebo pri výrobe ďalšej výzdoby, a tak pre každý prípad myslite aj na kvalitné poistenie majetku. Načerpanie nových síl sa vám dozaista zíde pri ďalších povinnostiach spojených s prípravou na sviatky.

Foto - pexels.com/Leeloo Thefirst

Zjednodušte si nákup vianočných darčekov

Nákupné centrá praskajú pred Vianocami vo švíkoch, preto sa môže každá ich návšteva podpísať pod nárast stresu. Najlepším riešením je objednanie darčekov online, avšak v tomto prípade treba myslieť na dlhšie dodacie lehoty z dôvodu vyťaženosti kuriérskych spoločností. Alternatívou je objednanie či rezervácia vybraných produktov na konkrétnu predajňu, pričom sa stane vyzdvihnutie pripravenej objednávky záležitosťou pár minút. Ak je aj napriek spomenutým riešeniam návšteva obchodu nevyhnutnosťou, nezabudnite sa vyzbrojiť pevnými nervami a detailným zoznamom všetkých darčekov. Uvidíte, že nakúpite rýchlejšie a nerozhodí vás ani aktuálny vianočný ošiaľ.

Tip: Nákup vianočných darčekov predstavuje záťaž nielen pre našu fyzickú pohodu, ale aj pre rodinný rozpočet. Pri nákupe sa teda nenechajte pohltiť každou zdanlivo výhodnou zľavou a držte sa vopred pripraveného finančného rozpočtu.

Dobrý plán pomôže aj pri vianočnom pečení

Rovnako ako na upratovanie, aj na pečenie myslite vopred. Vďaka dobrému časovému plánu stihnete napiecť všetky obľúbené vianočné maškrty včas. Začnite s tými, ktoré vydržia aj dlhšie skladovanie, napríklad tradičné medovníky. Čas a zbytočné nervy pomôže ušetriť tiež nákup potrebných surovín online. Ak do pečenia zapojíte aj ostatných členov rodiny, môžete si vytvoriť vlastnú milú vianočnú tradíciu. Nezabúdajte na to, že Vianoce nie sú súťažou v pečení, preto si dobrú náladu nenechajte pokaziť ani v prípade, že nebude možné tento rok napiecť 20 rôznych druhov koláčov.

Foto - pexels.com/ROMAN ODINTSOV

Nenechajte sa pohltiť perfekcionizmom

Množstvu vianočného stresu sa dokážete vyhnúť, ak si uvedomíte, že Vianoce sú predovšetkým o pohode a čase strávenom s blízkymi, nie o tom, aby bol každý detail dokonalý. Nastavte si preto realistické očakávania pre každú časť vianočných príprav. Perfekcionizmus nechajte bokom a vedzte, že si sviatky užijete aj v prípade drobných nedokonalostí.