Tisícky ľudí, podľa odhadov, až 15-tisíc, sa zišli na bratislavskom Námestí SNP na Pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI+ komunite. Na piatkové podujatie si prišli uctiť pamiatku dvoch mužov - Matúša a Juraja, ktorých v stredu (12. 10.) zastrelili pred jedným z bratislavských podnikov na Zámockej ulici.

Na protest prišli tisíce ľudí 

Na pódiu počas podujatia vystúpili viaceré osobnosti verejného života z umeleckej aj politickej sféry, odsúdili nenávisť a vyzývali k tolerancii. Iniciatíva Inakosť, ktorá pochod organizovala, vyjadrila sústrasť pozostalým a zaželala skoré uzdravenie zranenej žene. Odsúdila útok na LGBTI+ komunitu. Vyzvala politickú reprezentáciu na jednoznačné a bezpodmienečné odsúdenie takejto nenávisti.

Od vlády žiada konkrétne kroky na zamedzenie podobným útokom a o jasný signál, že aj členovia LGBTI+ komunity sú rovnocennou súčasťou spoločnosti.

S príhovorom vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pripomenula, že v uplynulých dňoch sme stratili viacerých mladých ľudí pre bezohľadnosť či nenávisť.

"Prepáčte. Mrzí ma, že naša spoločnosť nedokázala ochrániť vašich blízkych. Prepáčte, že niektorí z vás sa na Slovensku nemôžete cítiť bezpečne," uviedla s tým, že aj LGBTI+ komunita je súčasťou spoločnosti. Hlava štátu odsúdila nenávisť, vyzvala na spájanie sa.

"Spojme všetko zdravé a slušné v tejto spoločnosti. Sme sila, ktorá dokáže prekonať nenávisť a sme sila, ktorá dokáže dať novú šancu našej krajine, aby sme tu už nikdy nemuseli takto stáť z takéhoto dôvodu," dodala.

Dúhová vlajka na prezidentskom paláci

Na pochode sa zúčastnil aj premiér Eduard Heger (OĽANO) a ďalší členovia vlády, zástupcovia Národnej rady (NR) SR, samospráv a ďalších organizácií. Prezidentský palác na znak úcty a ako prejav solidarity s LGBTI+ komunitou vyvesil dúhovú vlajku.

Na znak úcty zosnulým bude nasvietený aj Bratislavský hrad. V centre Bratislavy na Zámockej ulici došlo v stredu večer pred podnikom, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita, k streľbe. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla na druhý deň ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra.