Romantika, tradície, zábava pre deti a k tomu chutné jedlá, varené víno a punč. Vianočné trhy v okolitých krajinách získavajú tituly najkrajších, najnavštevovanejších a najvychýrenejších. Posúďte sami.

Vianočné trhy 2023 - kedy sa otvárajú

Romantická Viedeň

V žiadnom inom meste v Európe nenájdete toľko vianočných trhov ako vo Viedni, kde sa otvorili už 10. novembra. Navštíviť môžete 14 trhov s počtom 777 stánkov vrátane 179 stánkov s občerstvením. Až do Vianoc vás v stánkoch čaká punč, varené víno, cukrová vata a rôzne vianočné darčeky ako sviečky, ozdoby na stromček a hračky. Čakajú vás ukážky tradičných remesiel, trubači, rakúska dychovka alebo gospelové zbory, ktoré navodia sviatočnú atmosféru.

Najväčším adventným trhom so 123 stánkami bude v roku 2023 vianočný trh na Spittelbergu. Vianočnú romantiku zažijete aj na Karlsplatz, v zámku Belvedere alebo v Schönbrunne. Slovenských návštevníkov láka najviac vianočný trh pred Viedenskou radnicou (Rathaus), kde funguje aj nádherné klzisko - Viedenský ľadový sen (Wiener Eistraum), ktoré je s rozlohou 8500 m² svetovým unikátom. To od januára do marca 2023 navštívilo 650-tisíc návštevníkov. V januári 2024 bude lákať opať. 

Foto - archív ZVM

Keď už budete v Rakúsku, zastavte sa aj v dedinkách a mestečkách Dolného Rakúska, kde na vás čaká viac ako 300 vianočných trhov. Nielen na námestiach, nákupných promenádach v parkoch či záhradách. Navštívte vianočné trhy na celkom nezvyčajných miestach – v rokline, v najdlhšej stavebnej uličke vinných pivničiek Európy či vo vinohrade.

Starobylý Krakov a moderná Varšava

Poľské vianočné trhy (jarmark  bożonarodzeniowy) majú dlhoročnú tradíciu prakticky vo všetkých mestách. Počas adventu hlavné námestia miest zaplnia stánky s vianočným tovarom a tradičnými pochutinami. Sviatočnú atmosféru dotvárajú hudobníci v ľudových krojoch, detské zbory či folkloristi so svojimi pravidelnými vystúpeniami počas celého adventu. Trhy si popri tom udržiavajú svoj duchovný a komorný rozmer. Súčasťou bývajú vystúpenia speváckych zborov v kostoloch a na námestiach si môžete pozrieť živé betlehemy.

Vianočná Varšava.  Foto - Polska Organizacja Turystyczna

Najviac Slovákov chodí do starobylého Krakova, ktoré sú jedny z najnavštevovanejších európskych vianočných trhov. Nachádzajú sa na Hlavnom námestí. Unikátom sú pouličné betlehémy. Odporúčame grilované rebierka alebo údený syr s brusnicovou omáčkou a korenené varené vínko. Navštívili sme trhy nielen v starobylom Krakove, ale aj v modernej Varšave a odporúčame.

Vychýrená Budapešť

Budapešť má vychýrené vianočné trhy, ktoré určite musíte vyskúšať. Budete ich vnímať všetkými zmyslami. Nadchne vás krásne vyzdobené námestie pred bazilikou svätého Štefana, kde sa započúvate do maďarských kolied. Vaše chuťové bunky bude lákať všadeprítomná vôňa tiahnuca sa z paprikových klobás a chrumkavých langošov.

Vianočné trhy na námestí Vörösmarty, kde nájdete 100 stánkov, navštívia tisíce ľudí. Britský časopis Time Out ich zaradil medzi 5 najkrajších vianočných trhov v Európe. Vianočné trhy v Budapešti sa začínajú 17. novembra. 2023  a končia 1. januára 2023 .

Obdivovaná Praha

Vianočné trhy v Prahe patria medzi najvyhlásenejšie v Európe. Krásu a atmosféru adventného trhoviska v centre Prahy ocenil v roku 2017 prestížny americký týždenník US News & World Report, ktorý ich zaradil vo svojej cestovateľskej rubrike medzi desať najkrajších na svete. Americký spravodajský portál CNN tak urobil v roku 2019. Najväčšie vianočné trhy v Prahe môžete navštíviť na Staromestskom námestí, Václavskom námestí a námestí Republiky. Menšie komornejšie trhy potom nájdete na námestí Mieru, na Anjelovi či na Tyláku. Tradície, vianočná atmosféra, výborné jedlo a české výrobky vás určite nadchnú.

Foto - archív ZVM/CzechTourism

V Česku odporúčame aj Olomouc, ktorý v roku 2014 prestížny svetový sprievodca  Lonely Planet označil za najkrajšie mesto v rebríčku 50 málo známych turistických destinácií sveta. Pre Olomouc to zvlášť platí v čase adventu.

Začínajú sa 20. novembra a trvajú do 6. januára 2024. 

Najstrašie trhy v Drážďanoch

Vianočné trhy v Drážďanoch sú najstaršie v Nemecku, miestni si ich užívajú od roku 1434. Vianočné trhy v Drážďanoch sú špecifické, pretože sa rozprestierajú v niekoľkých častí mesta.  Všade však cítiť varené víno a punč, tradičné klobásky, či pečené gaštany. Zažijete rezbárov i remeselníkov.

Adventné trhy v Drážďanoch si vďaka zaujímavému sprievodnému programu užijú aj deti.

Vianočný hit - Záhreb

Hoci Chorvátsko je vyhľadávanou letnou destináciou, skúste navštíviť vinaočné trhy v hlavnom meste Chorvátska. Titul „Najkrajší a najlepší vianočný trh“ získal Záhreb v online hlasovaní na webovej stránke Europeanbestdestinations.com tri roky po sebe – v rokoch 2016, 2017 a 2018. Na Námestí bána Jelačića nájdete krásne ozdobený vianočný stromček. Počas celého adventu sa v meste koná množstvo koncertov, výstav, divadelných predstavení a vystúpení tanečných a folklórnych súborov. Nechýba ani špeciálny program pre deti.

Vianočné trhy sa otvárajú 2. decembra a potrvajú do 7. januára 2024.