Zaváraná cuketa ako kyslé uhorky. Jednoduchý recept ako pripraviť sterilizovanú cuketu v sladkokyslom náleve. Kuchyňa portálu Ženy v meste vám ponúka podrobný postup, k tomu mnoho svelých rád, aby vám príprava išla od ruky. 

Zaváraná cuketa ako kyslé uhorky v sladkokyslom náleve

Cuketová sezóna je už tu. Mnohé z nás už začali so zaváraním. Milujete kyslé chrumkavé uhorky aké robila vaša mamička alebo babička? Nemáte však domáce uhorky, ale cukety? Neviete čo s nimi?

Kuchyňa portálu Ženy v meste vám krok po kroku poradí, ako si pripraviť vynikajúcu zaváranú cuketu na spôsob kyslých uhoriek. Nech sa páči. Inšpirujte sa.

Máme pre vás aj výborné rady, ktoré sa vám určite zídu pri príprave obľúbenej sterilizovanej cukety v sladkokyslom náleve.

Kyslá nakladaná zelenina patrí do každej slovenskej špajze, je veľmi obľúbená a tradičná. Tento rok vyskúšajte našu zaváranú chrumkavú cuketu na spôsob kyslých uhoriek, ktorá chutí nielen úžasne, je aj veľmi zdravá. Hodí sa k výbornej prerastanej slanine s kváskovým chlebíkom, výborne ladí aj k pečenému či grilovanému mäsu, granadíru, skvelá voľba do rôznych šalátov. Vyskúšajte aj náš recept na nálev na zavárané uhorky. Alebo recepty ako využiť dužinu z cukety.

Vyskúšajte aj recept ako pripraviť domáce sterilizované uhorky v sladkokyslom náleve

Ako pripraviť zaváranú chrumkavú cuketu na spôsob kyslých uhoriek

  • Čas prípravy: 60 minút
  • Čas sterilizácie - zavárania: 20 minút
  • Množstvo: 7 ks  0,7 l pohárov

 

Zaváraná chrumkavá cuketa v sladkokyslom náleve - ingrediencie

nálev na cca 4 cukety         (7 ks 0,7 l pohárov)

  • 3-4 ks cuketa strednej veľkosti (aj viac, záleží to od množstva dužiny)
  • na nálev:
  • 2 l vody
  • 1 ks nakladač (100 g) Zeko alebo Marco Polo (pri iných si všímame zloženie)
  • 0,5 l kvasný liehový ocot
  • 1 menšia šálka kryštálového cukru (150 g), prípradne aj viac - podľa chuti
  • na dochutenie zaváranej cukety: čerstvý kôpor, cibuľa, mrkva, cesnak, feferónky - podľa chuti

 

 

Zaváraná cuketa na spôsob kyslých uhoriek. Foto - Nela

 

 Zaváraná chrumkavá cuketa v sladkokyslom náleve - postup receptu

  1. Najprv pripravíme nálev. Do vody pridáme všetky ingrediencie a necháme ich povariť 5 minút. Nálev necháme vychladnúť. Pripravíme aj poháre na zaváranie, ktoré umyjeme, viečka sterilizujeme a to tak, že ich povaríme 15 minút vo vriacej vode, následne ich aj osušíme. Cukety dôkladne umyjeme a osušíme, nakrájame ich na rezy vo veľkosti tenších obdlžníkov. Dužinu z cukiet odstránime, môžeme si z nej pripraviť zdravý vývar (recept nájdete pri našich receptoch na chutné polievky). Pripavíme si suroviny na dochutenie, čerstvý kôpor, plátky cibule, kolieska mrkvy, celý cesnak alebo feferónky. 
  2. Ukladanie cukiet. Do čistého pohára ukladáme rezy cukiet. Začíname tými väčšími, menšie ukladáme navrch. Snažíme sa čo najlepšie využiť priestor. Vkladáme ich nastojato, prípadne aj vodorovne, záleží to od voľného priestoru. Medzi kusy cukiet pridáme podľa chuti aj kôpor, cibuľu, mrkvu, cesnak, feferónky. Do naplnených pohárov nalejeme ochladený nálev (ak by sme pridali nálev horúci, cuketa by nám zmäkla), ktorý by mal siahať cca  5-10 mm pod okraj pohára. Rezy cukiet by mali byť ponorené v náleve, nemali by pretŕčať ani cez pohár, pretože by viečko nemuselo dobre priľnúť k poháru.
  3. Hrdlo pohára dôkladne poutierame čistou utierkou a pohár dôkladne uzavrieme sterilizovaným suchým viečkom. Ak máme štrubovacie poháre, stačí ich pevne zatiahnuť. Keď sme zvolili zatláčacie viečka, potrebujeme ich uzavrieť špeciálnou hlavou. Do väčšieho hrnca vkladáme uzavreté poháre, dolejeme studenú vodu, ktorá by mala siahať do 2/3 pohárov. Privedieme do varu. Od toho času povaríme 2-3 minúty a ihneď vyberáme. Potrebujeme docieliť ukončenie zavárania, aby ostali cukety chrumkavé. Pomôžeme si aj tak, že poháre vložíme do iného hrnca a postupne dolievame studenú vodu.
  4. Takto ochladené poháre s cuketami poutierame a preložíme ich na podložku hore dnom. Prikryjeme utierkou alebo aj dekou. Necháme úplne vychladnúť. Viečka by mali byť pritiahnuté, ale, ak by sa stalo, že niektoré by nepriľnulo, uložíme ho do chladničky a po mesiaci cuketu skonzumujeme. Po mesiaci preto, pretože približne takýto čas potrebujú naše cukety, aby dozreli do skvelej sladkokyslej chuti. Sterilizované poháre poháre skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Vydržia nám do ďalšej sezóny. Sú výborné namiesto kyslých domácich uhoriek, úžasne ladia aj k mnohým hlavným jedlám.

 

Zaváraná cuketa - Dobré rady nad zlato 

  • nálev si pripravíme deň vopred, pretože potrebuje čas na chladenie, ušetríme si tak čas (potom ho skladujeme v chladničke)
  • poháre na zaváranie dôkladne umyjeme (umývačka riadu je výborným pomocníkom), viečka si sterilizujeme (povaríme ich 15 minút vo vriacej vode, následne osušíme) deň vopred, taktiež nám to ušetrí čas pri príprave
  • nakladáme iba cuketu, ktorá je čerstvá, nie zmäknutá, prezretá alebo nahnitá
  • ak máme cukety väčšie, jadierka sú tvrdšie, dužinu odstránime, pri menších cuketách s malými jadierkami, dužinu nie je potrebné odstrániť
  • najzdravšie sú samozrejme cukety domáce, z vlastnej záhradky, prípadne si ich môžeme zakúpiť u lokálnych dodávateľov
  • pri sterelizovaní dbáme na maximálnu čistotu nielen pohárov, viečok, rúk, ale aj plôch, aby sme zamedzili pokazeniu 
  • cukety musia byť dobre umyté a osušené
  • na zaváranie sú najvhodnejšie 0,7 l poháre so širokým vrchom, cukety sa budú lepšie nakladať (môžeme použiť samozrejme aj menšie poháre)
  • cukety by nemali v pohári ani plávať, ani byť veľmi natlačené, aby sa dali viečka dobre uzavrieť
  • nálev by mal byť pod okrajom 5-10 mm, rezy cukiet by mali byť ponorené
  • keď zvolíme skrutkovacie viečka, poriadne ich uzavrieme, ak použijeme viečka zatláčacie, použijeme špeciálnu hlavu
  • viečka musia byť čisté, suché a nepoškodené
  • pri sterilizovaní cukiet by mala voda siahať do 2/3 výšky pohára, v jednom hrnci zavárame vždy rovnaké veľkosti pohárov (ak by sme zvolili rôzne veľkosti)
  • cukety zavárame krátko, keď nám začne voda v hrnci vrieť, stopneme max. 3 minúty, po tomto čase ihneď poháre vyberáme, cukety tak ostanú chrumkavé
  • po zaváraní je vhodné poháre ochladiť, aby sa tak ukončil proces zavárania
  • s horúcimi pohármi  pracujeme opatrne, aby sme si neublížili a vyhli sa tak aj nehodám
  • zaváranú cuketu ochutnávame najskôr po mesiaci od zavárania, aby mala čas "vyzrieť"

A čo dodať na záver?

Dúfame, že vám zavárané - nakladané chrumkavé cukety podľa nášho receptu budú chutiť. Ich príprava chce síce trošku šikovnosti a zručnosti, ale každým rokom to bude jednoduchšie. Dôležité je, že takto pripravené sterilizované cukety pripravíte s láskou pre svojich najbližších, a domáce sú jednoducho na nezaplatenie.

Dobrú cuketovú chuť!

Vyskúšajte aj najjednoduchší uhorkový šalát, zdravý a fit recept