BRATISLAVA. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo neodporučil poslancom a poslankyniam hlasovať za novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sprísňuje interrupcie. Novelu predkladá Anna Záborská (OĽANO).

Na sociálnom sieti to uviedla predsedníčka výboru a kritička sprísňovania interrupcií Jana Bittó Cigániková (SaS).

Kritika Záborskej novely

Novela zákona, ktorá sa v júli dostala do druhého čítania, mení názov umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zavádza potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Predlžuje tiež lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín a zakazuje reklamu na interrupcie.

Proti sprísnenie opatrení protestovalo 111 občianskych organizácií, ktoré zákonodarcov vyzvali, aby navrhované zmeny z dielne poslancov OĽANO odmietli.

"Prijatie tejto novely zákona by malo veľmi nepriaznivý dosah na poskytovanie legálnej interrupčnej starostlivosti na Slovensku a zároveň by zvýšilo škodlivú stigmatizáciu, ktorá sa s interrupciami spája," uvádza sa vo vyhlásení.

Kritika komisárky rady Európy

Znepokojenie vyjadrila aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová, ktorá poslala list predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) aj šéfom viacerých parlamentných výborov.

Napísala v ňom, že novela by zamedzila prístup k bezpečným a zákonom povoleným službám v oblasti umelého prerušenia tehotenstva. "Mám na mysli zvlášť návrh o predĺžení lehoty na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie na 96 hodín a rozšírenie jej platnosti pre všetky situácie - okrem tých, keď je bezprostredne ohrozené zdravie ženy."