Pochádzam z generácie, ktorá pri rozhovore o menštruácii prešla do šepkania. Tak nás to naučili naše mamy. Je to niečo, o čom sa nahlas nehovorí, a o čom si prečítaš v malej knižke, ktorú ti mama podstrčí, keď dovŕšiš desať rokov. Našťastie, u nás doma sme neboli prudérne, lebo v ženskej domácnosti sa o slove menzes šepkať nemusí. No na verejnosti alebo v širšej spoločnosti, hoci aj v ženskej, to prípustné nebolo.

No je ešte jedna viac tabuizovaná téma súvisiaca s menštruáciou a tou je menopauza. O nej sa medzi sebou málokedy bavia nahlas aj dobré kamarátky. Keďže sa toto obdobie môjho života nezadržateľne blíži a moje telo mi napovedá, čo všetko s tým môže byť spojené, začala som sa o menopauzu viac zaujímať. A ako na dar z neba som narazila na podcast skvelej českej herečky Evy Holubovej a jej dcéry Karolíny - Menopuza nie je pauza.

Eva a Karolína pochopili, že táto téma je v spoločnosti celkom zámerne prehliadaná a ženy často nevedia, čo majú od menopauzy očakávať. Nevieme, kedy presne príde, ani ako sa prejaví práve u nás a neexistuje o nej dostatok populárno-náučných publikácií, článkov, či podcastov. Preto jeden urobili vďaka spoločnosti Vichy, ktorej za to patrí veľká vďaka. Eva Holubová v prvej časti podcastu hovorí o vlastnej skúsenosti, o tom, ako ju menopauza zaskočila nepripravenú.

V prvom rade je zavádzajúci už samotný názov. Slovo pauza predsa znamená krátku prestávku, ale tu o žiadnu prestávku nejde. Končí sa fertilná fáza života ženy a nie sú zaznamenané prípady, že by sa niekomu v sedemdesiatke menštruácia vrátila. Oveľa výstižnejšie je slovo prechod, lebo ide o prechodovú fázu do ďalšieho životného cyklu.

Okrem búrania mýtov a tabu o prechode sa mama a dcéra Holubové pustili aj do odbornejších otázok a prizvali si hostí, ktorí ženám veľmi prijateľnou formou vysvetľujú zmeny v ich tele súvisiace s hormonálnou premenou, ktorú prežívajú. Ich hosťami sú psychológ, gynekológ, sexuologička či dermatologička a každý z nich sa venuje inej časti ženského tela a duše, ktorých sa táto zmena dotýka.

Vedeli ste napríklad, že pri menopauze prechádza zmenou aj váš mozog? Že môžete mať pocity, aké ste mali napríklad v puberte? Že môžete bezdôvodne plakať a byť precitlivená? Prechod nie je iba ukončenie mesačného cyklu a občas spomínané návaly tepla. Je to omnoho komplexnejšia fáza života ženy, ktorá si zaslúži našu pozornosť a úctu.

Prichádzame do veku plného zrelosti, múdrosti a mali by sme do neho vstupovať so vztýčenou hlavou a nie zahanbené a skľúčené. Okrem skvelého podcastu mi dobrú náladu a radosť zo zrelej fázy prináša seriál Grace a Frankie o šarmantných osemdesiatničkach, ktoré žijú svoj život naplno, ako keby mali sladkých šesťdesiat. Ak ste práve vo fáze prechodu, užite si ho naplno a s radosťou.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili?