V prípade, že auto ešte nevlastníte, ale premýšľate nad jeho kúpou, pravdepodobne máte na stole aj otázku, koľko vás to mesačne bude stáť. Náklady na prevádzkovanie auta môžu byť vysoké a premietne sa do nich nielen cena pohonných hmôt, ale aj havarijné poistenie a povinné zmluvné poistenie. No existujú spôsoby, ako ušetríte. 

Ušetrite na poistení

S vlastníctvom auta nutne prichádza aj zákonné poistenie, ktoré ochráni vašu peňaženku v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poistné sa pohybuje okolo 100 eur a viac ročne. Do ceny sa premietne nielen technický stav vozidla, ako je objem alebo výkon motora, ale tiež vek majiteľa auta, bydlisko a tiež to, či jazdí bez nehôd alebo nie. 

To isté platí aj pri havarijnom poistení, ktoré niektorí vodiči opomínajú a považujú ho za zbytočný luxus. Ale práve kasko sa vám bude hodiť v prípade, keď do vás niekto nabúra, odrie vám lak na aute alebo sa na ceste zrazíte so zverou. 

Ako ušetriť na poistení?

Platí, že vo veľkých mestách je cena poistného vyššia, spôsobuje to vyššie riziko nehodovosti. Bydlisko v menšom meste je tak výhodou, ktorá cenu poistenia znižuje. Rovnako tak starší a skúsenejší vodič je menej rizikový, čo sa nehôd týka a poisťovne predpokladajú menšie riziko, že nejakú spôsobí. V neposlednom rade sa vám vyplatí naozaj jazdiť podľa predpisov, neprekračovať stanovenú rýchlosť a jazdiť bez nehôd. Za bezškodový priebeh totiž získavate bonusy, ktoré taktiež znižujú cenu poistenia.

Samozrejme cenu zvyšujú vyššie nastavené poistné limity a vybrané doplnkové poistenia, napríklad poistenie čelného skla alebo poistenie batožiny v aute.

Myslite na druh pohonných hmôt

Cena pohonných hmôt hrá v nákladoch auta podstatnú úlohu. Mesačne zvyknú z rozpočtu na auto zobrať najviac. Dnes ich cena, kvôli súčasnej koronavírusovej situácii, výrazne klesla. No nízke ceny sa neudržia večne. Preto je dôležité myslieť na to, aký druh paliva kupujete. Nafta a benzín sú najčastejšie, ale je potrebné sa zamyslieť nad tým, do akej prevádzky auto beriete, aj nad spotrebou – iná je vo veľkomeste a iná v malom meste či na dedine.

Nezabúdajte ani na alternatívne palivá, ako je LPG alebo CNG či elektrický pohon. Aj takto viete, náklady na auto veľmi pekne znížiť.

Dbajte na pravidelné kontroly v servise

Mať auto v dobrom technickom stave vám dokáže ušetriť aj pár stoviek eur. Vplyv na spotrebu môžu mať veľmi nahustené pneumatiky alebo porucha. Vždy preto pravidelne navštevujte autoservis, kde vám auto skontrolujú a prípadné poruchy včas odhalia a napravia.