Ste autorkou unikátnej kuchárky Tak ma mama naučila. Teraz vydávate knihu s názvom Bohémky. Ako vznikol nápad na druhú knihu? 

“Nápad na druhú knihu prišiel pár mesiacov po vydaní kuchárky. Začala som sa stretávať s niečím, čo sa ma nikdy predtým netýkalo. Ľudia mi začali písať, alebo keď ma stretli hovoriť, že majú sen napísať knihu alebo, že ju majú napísanú v počítači, a že skrátka majú sen o KNIHE. Ja som nikdy taký sen nemala, prvá kniha mi prišla do života sama, úplne prirodzene. 

Povedala som si, prečo mám ja knihu, keď som o tom nikdy nesnívala? Zamýšľala som sa nad tým a prišla k záveru, že ak by som mala napísať knihu, takú, aby som si splnila sen, tak by bola presne ako Bohémky. Bola by krásna obalom aj obsahom a dala by som do nej kus seba. Bola by to kniha ako kamarátka, spoločnosť pri káve... a ženy by v nej našli rôzne témy, lebo aj naše chvíľky na káve sú rôzne…”

Kniha Bohémky.  Foto - D. Behulová

Pohrali ste sa s názvom knihy: Bohémky nie sú len ženy, rebelky, ale aj zákusok, je to tak? 

“Názov sa hľadal najťažšie... vedela som, že nechcem prvoplánový názov, ale zároveň to musí byť niečo, čo pomenuje a korunuje celú knihu. Keďže sú v knihe popri príbehoch a slovníkom len sladké recepty, našla som spojitosť so starým československým zákuskom Bohémky. Páčil sa mi ten fór, že bohémky sú ženy bonvivánky a poživačníčky a ešte k tomu je to aj dezert.” 

Aj v prvej aj v druhej knihe máte vlastné recepty. V čom sa líšia?

“Recepty v prvej knihe sú zoradené do príslušných kapitol a prvá kniha je kuchárka. Bohémky obsahujú 11 sladkých receptov s príbehom a sú iba v kapitolách, ku ktorým sa hodia, resp. vyplývajú z príbehu. Niekedy je recept v kapitole, aj keď názov je taký, že by ste netipovali, že kapitola môže končiť receptom…”

🛒  [Knihu Bohémky si môžete kúpiť pohodlne tu:]

 

Akým čitateľom a  čitateľkám je kniha určená? 

“Bohémky sú o ženách a pre ženy (a možno nie len pre mne). Takto to ja hovorím... nájdu sa v nej čitateľky od 16 po 96 rokov!  Žena ako stvorenie ma neskutočne fascinuje vo všeobecnosti. Sama som rada ženou. Milujem príbehy silných žien, bohémiek, ako v knihe aj spomínam... Coco Chanel, Cartierova Panerica Jeanne Toussaint, Simone de Beauvoir, ale aj muži bohémi ako Cocteau, Picasso, fascinuje ma doba, ktorú žili.” 

Aké ťažké je dnes získať si publikum? 

“Kníh všeobecne veľa, asi ako všetkého v dnešnej dobe je skrátka veľa. A je dosť ťažké nájsť si publiku. Ja sa chcem odlíšiť témami, ale aj knižným dizajnom. Pri oboch knihách som spolupracovala s prestížnym dizajnérskym štúdiom Pergamen. Spolupracujeme 4 roky a myslím, že sme už celkom zohratí tím. Ja dám pri dopísaní rukopisu jasné zadanie na knihu. Pri Bohémkach to bolo: malá kniha do kabelky, farebné stránky, francúzsky šarm, rozmanitosť, ženskosť.... a oni potom vykúzlia toto! Voilá!”

Kniha Bohémky.  Foto - D. Behulová

Rozmýšľate už aj nad treťou knihou? 

“Tretia kniha je v začatom procese... stále tvrdím, že moje srdce je napoly francúzske a napoly talianske, lebo oba jazyky, ktoré som študovala milujem, rovnako ako ich krajiny a mentalitu ľudí, ktorí v nich žijú.... takže bohémky boli francúzske a teraz vymyslím možno niečo v štýle Tutti gelati! Tutti frutti!”