Belgická metropola Brusel si pondelňajší Medzinárodný deň žien uctila dočasným premenovaním desiatich staníc metra po slávnych ženách. Bruselská dopravná spoločnosť STIB zároveň prisľúbila, že počas nasledujúcich troch rokov natrvalo premenuje 17 autobusových a električkových zastávok, aby tak "sfeminizovala" svoju dopravnú sieť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Mená v metre: Parksová, Thunbergová, Júsufzová

Stanice štvorlinkového bruselského metra dostali na jeden deň pomenovania napríklad po jednej z najznámejších aktivistiek za práva černochov v USA Rosy Parksovej, švédskej klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej či pakistanskej bojovníčke za ľudské práva a právo žien na vzdelanie Malály Júsufzajovej.

STIB vo vyhlásení uviedol, že trvalé zmeny dlho zaužívaných názvov staníc a zastávok verejnej dopravy v hlavnom meste Belgicka predstavujú praktické výzvy. Dopravný podnik sa však zaviazal, že časom chce aj túto oblasť rodovo vyvážiť. Mnohé zastávky nesú totiž mená po mužoch, po ktorých sú pomenované aj okolité ulice, vysvetlili zástupcovia STIB. Dodali, že v Bruseli je po mužoch pomenovaných 14-násobne viac ulíc než po ženách.

"V dobe, keď boli tie mená vybrané, bola spoločnosť odlišná. Ženy vtedy - na rozdiel od dneška - úlohu v spoločnosti nemali," zdôvodnili. "Boli to muži, ktorí rozhodovali a, samozrejme, vybrali mužské mená," potvrdili.

Premenujú stanice i budovy

Tento rok bude po významných ženských osobnostiach pomenovaných sedem autobusových a električkových zastávok a ďalších desať pribudne v rokoch 2022 a 2023. Potenciálne zmeny staníc metra však budú potrebovať schválenie od regionálneho ministerstva dopravy.

Premenovanie dvoch budov Európskemu parlamentu (EP) v Bruseli po výnimočných európskych ženách ohlásil v pondelok večer na Twitteri hovorca EP Jaume Duch Guillot, informovala agentúra DPA. Jedna z nich bude niesť meno po nemeckej bojovníčke proti nacizmu Sophie Schollovej a ďalšia po vedúcej postave španielskeho hnutia za volebné právo žien Clare Campoamorovej.

Sophie Schollovú (21) zadržali v roku 1943 počas protinacistickej akcie, keď na Mnichovskej univerzite spolu so svojím bratom Hansom rozdávali letáky hnutia odporu Biela ruža (Weiße Rose). O štyri dni neskôr súrodencov nacisti odsúdili na smrť a popravili spolu s ďalším členom skupiny Christophom Probstom.