Francúzsko dalo tento rok ženám po celom svete najhodnotnejší darček: do ústavy ako prvá krajina na svete zakotvila právo na potrat. Francúzskam, ale aj všetkým ostatným ženám odkázala, že majú právo rozhodovať o vlastnom tele: moje telo, moja voľba.

Dalo im právo i zodpovednosť a dôveru, že hodnotu oboch rozpoznajú a budú ju užívať, nie zneužívať.

MDŽ a karafiáty strany SMER

Na Slovensku dostalo niekoľko sto žien karafiát od politikov vládnej strany SMER. Jej predseda a viacnásobný premiér Robert Fico si na ženy spomenie iba počas sexistických šou na MDŽ. Inak pre ženy veľa nerobí.

Kedysi podporoval Istanbulský dohovor, aby ho neskôr odmietol. Nebol za sprísnenie interrupcií, potom chvíľu spolu so SNS bol. Na kandidátke strany SMER je stabilne minimum žien a v predvolebnom programe si už ani nedávajú prácu, aby tam nejaké ženské témy čo i len spomenuli. Karafiátom to v SMER-e začína i končí. Od tejto vlády ženy nič čakať nemôžu.

O to viac by sme si na MDŽ mali pripomenúť, že to nie je nevydarená socialistická, ani sociálnodemokratická oslava, kedy ženy dostanú kvietok a muži to zapijú. Je to medzinárodný sviatok ustanovaný OSN na počesť štrajku 40-tisíc newyorských krajčírok, ktoré v roku 1908 bojovali za zrušenie 10-hodinového pracovného času, protestovali proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Na čo myslia ženy

MDŽ nie je sviatok o oslave žien, ale o ich postavení. A to stále nie je dostatočne rovnoprávne s mužmi, hoci ženy netvoria menšinu, ale väčšiu v spoločnosti. Takže namiesto karafiátu by každá jedna z nás rada poprosila o tieto skromné dary:

  • nie som vedúci, ale vedúca smeny, som vedkyňa, nie vedec, nie som podnikateľ, ale podnikateľka a zmluvy podpisujem ako konateľka, nie konateľ firmy. Zneviditeľňovanie žien sa začína v jazyku.
  • za rovnakú prácu mám nárok na rovnakú plácu, nechcem zarábať o 18,8 percenta menej len preto, že som žena na Slovensku a musím teda na rovnaký ročný plat ako muž robiť o dva mesiace dlhšie
  • chcem mať vyšší dôchodok, čo nebude, kým budem mať menší plat
  • chcem menej neplatenej práce: menej varenia, upratovanie, domácich úloh s deťmi, menej starostlivosti o blízkych, či mať deti počas prázdnin len na svojich pleciach
  • chcem nižšie ceny menštruačných potrieb, používam ich celý život
  • nechcem platiť Pink Tax, tzv. ružovú daň pri ženských výrobkoch v drogérii, ktoré sú drahšie ako porovnateľné mužské (sprchové gély, žiletky, šampóny…)
  • nechcem počúvať mužské sexistické vtipy, naozaj nie sú smiešne
  • nechcem zažívať šikanu, sexuálne obťažovanie, či iné druhy psychického a fyzického násilia nechcem byť obeťou domáceho násilia, ani obeťou femicídy - vraždy preto, že som žena

Ďakujeme všetkým mužom, ktorí naše potreby podporujú celý rok a rešpektujú ženy nielen na MDŽ. Od tých veľmi rady prijmeme kvety, či gratuláciu k MDŽ.