Halušky sú jedným z pilierov slovenskej kuchyne. Tento recept vám ukáže, ako si pripraviť chutné halušky z hrubej múky rýchlo a efektívne.

Halušky z hrubej múky

Suroviny

  • 300 g hrubej múky,
  • 1 ks vajce,
  • približne 250 ml vody (množstvo vody môže závisieť od typu múky),
  • štipka soli,

Postup receptu

  1. Pripravte cesto: Do misky nasypeme hrubú múku, pridáme vajce, soľ a postupne prilievame vodu. Miešame, až kým nevznikne redšie cesto, ktoré je stále dosť tuhé na to, aby si udržalo tvar.
  2. Varte halušky: Veľký hrniec naplňte vodou, pridajte soľ a priveďte k varu. Cesto na halušky pomocou haluškovača, alebo veľkej lyžice, postupne vháňajte do vriacej vody. Halušky sú hotové, keď vyplávajú na povrch.
  3. Dokončenie: Uvarené halušky z hrubej múky vyberte z vody, nechajte ich odkvapkať a následne ich zmiešajte s trochou masla alebo bravčovej masti. Toto zabezpečí, že halušky nebudú prilepené a budú mať príjemnú chuť.

Podávajte teplé, buď samostatne, alebo s kyslou kapustou, bryndzou, alebo ako prílohu k mäsitým jedlám.

Tip: Ak chcete dosiahnuť ešte lepšiu chuť a konzistenciu, môžete do cesta pridať zemiaky uvarené v šupke, ktoré po uvarení nastrúhate a zmiešate s múkou. Dobrú chuť! Skúste aj overený recept na Liptovské bryndzové halušky. Tu je aj recept na maslové halušky k perkeltu. Skúste aj náš recept na halušky ako príloha.