Najstaršia dcéra holandského kráľa Villiama-Alexandra a jeho ženy kráľovnej Máximy poslala vlastnoručne napísaný list holandskému premiérovi Markovi Ruttemu. Zmienila sa v ňom, že hoci má od svojich 18. narodenín nárok na apanáž, kým bude študentkou, nenárokuje si na ňu.

A aký má mladá princezná dôvod? Tvrdí, že by sa necítila dobre. „Považujem to za nevhodné, pokiaľ pre to neurobím nič na oplátku, zatiaľ čo ostatní študenti to majú oveľa ťažšie, najmä v tomto období pandémie koronavírusu,“ napísala v liste.

Prečítajte si

Ide o 300-tisíc eur, ktoré jej priamo patria a ďalších 1,3 milióna, ktoré majú pokrývať náklady na personál a ďalšie výdavky mladej šľachtičnej. Tá sa však mieni ujať svojich kráľovských povinností až po tom, ako ukončí tie školské.

Stalo sa tak prvý raz v histórii krajiny, že by niektorý monarcha nepoberal príspevok, na ktorý má nárok, pripomína britský denník The Guardian.

Amalia už má za sebou skúšku dospelosti, keďže úspešne zmaturovala na gymnáziu v Haagu. Podľa kráľovskej tradície na oslavu vyvesila na nádvorí paláca svoj školský batoh spolu s holandskou zástavou.

Prezradila aj ďalšie plány. Chce si urobiť rok pauzu a cestovať, spoznávať svet a veci, ktoré najbližších 20 rokov nebude mať príležitosť robiť. Potom chce pokračovať vo vysokoškolských štúdiách. Jej otec Villiam-Alexander svoju dcéru v tomto zámere podporuje.

Už dávnejšie sa vyjadril, že chce, aby jeho tri dcéry žili najslobodnejší život, aký len budú môcť. Sám nebol výnimkou, kým bol „len“ korunným princom. Povzbudzuje svoje dcéry, aby sa naučili aj robiť chyby, ale poučiť sa z nich.

Amalia terčom posmechu v časopise

A hoci sa Amalia narodila do šľachtickej rodiny, nemala to jednoduché. V minulosti sa stala niekoľkokrát terčom posmechu za svoju postavu.

Veľké pobúrenie verejnosti vyvolala titulná stránka portugalského časopisu Caras. Minulý rok totiž pózovala spolu so svojou mamou Máximou a magazín si neodpustil komentár, nad ktorým mnohí len dvíhali obočie. „Máximina najstaršia dcéra hrdo nosí svoj plus-size look,“  napísal.

Mnohí čitatelia to považovali za poburujúce, keďže Amalia v tom čase mala len 16 rokov. „Posiela to zlý odkaz 16-ročným dievčatám,“ napísal jeden z komentujúcich na Twitteri  „Sú si vedomí toho, akú škodu robia? Dosť hodnotenia ľudí podľa ich postavy!“ napísal iný.

Editor časopisu Hector Maugeri na svoju obranu zverejnil stanovisko, že tak spravili práve kvôli iným dievčatám, ktoré tiež môžu mať problémy so vzhľadom. „Príbeh Amalie je príbehom sebazdokonaľovania a odolnosti. Tínedžerke, ktorá v detstve čelila brutálnej šikane (ktorú zažila aj jej mama), sa ju podarilo prekonať vďaka láske svojej rodiny a najmä presvedčeniu, akou ženou sa chce stať,“ citoval Maugeriho portál Yahoo.

„Caras je časopis, ktorý vždy dával hlas tým, ktorých spoločnosť kedysi chcela umlčať, Amalia je príkladom pre iné dievčatá, ktoré čelia krutosti a vidia len tmu, nie svetlo,“ dodal.

Svoje stanovisko pridala aj riaditeľka Liliana Castaňová, ktorá sa ospravedlnila za polemiku, ktorú ich vydanie vyvolalo. „Obťažovaná následníčka holandského trónu hrdo čelí násilnej kritike vďaka podpore svojich rodičov. Princezná prechádza pubertou bez tabu a bráni svoju postavu ‚skutočnej ženy‘,“ cituje ju britský Evening Standard.

„Žijeme v dobe deštrukcie stereotypov. Médiá sú tiež zrkadlom spoločnosti. A zo zmien, ktoré transformujú svet sa učíme všetci, aj médiá, “pokračovala „Chápeme, že aj bez zlého úmyslu sme urobili chybu. Úprimne sa ospravedlňujem všetkým, ktorí sa cítili poškodení,“ dodala Castaňová.

Kritika Amaliinej postavy

Nebolo to prvý raz, čo ľudia komentovali výzor mladej princeznej. Už ako dieťa čelila nelichotivým internetovým komentárom, kde ju opisovali ako dieťa či tínedžerku s nadváhou. Portál Newsbeezer citoval jednu z komentujúcich, ktorá vystupuje pod menom Lisa a priznáva sa k tomu, že sa jej nepáčia kilá princeznej.

Ospravedlňuje to tým, že Amalia je verejná osoba a má právo sa na ňu pozerať kriticky. Verejnosť vraj chce zdravú princeznú.

Podľa Patricie Bolwerkovej z holandskej organizácie Stop Pesten Nu, ktorá sa zaoberá šikanou, je desivé, že väčšina komentárov je od dospelých. „Dospelí majú svoju úlohu, ktorú podceňujú, a hoci rodičia a učitelia často poukazujú na deti, keď ide o šikanu na internete, tieto deti sa riadia len tým, čo vidia u dospelých. A to ma veľmi hnevá,“ povedala pre Newsbeezer. 

Medzi komentármi totiž nechýbali ani rady, aby Amalia viac športovala, jedla zdravšie alebo sa vyhýbala čipsom. Ale vie verejnosť, čo naozaj princezná robí a čo konzumuje? „Nabudúce myslite na to, že môže ísť aj o vaše dieťa,“ uzatvára Bolwerková. Samotná princezná sa však k tomu nikdy nevyjadrila.