Ak vás zaujíma, kedy bude opäť slnečno, tak pre vás nemáme najlepšiu odpoveď. Ešte to pár dní potrvá, ale jarné dažde sú pre prírodu nesmierne dôležité.

Počas piatka dokonca na časti Slovenska platí aj najnižšia meteorologická výstraha. Najviac má podľa údajov na SHMU.sk pršať počas piatka. Následne sa úhrn zrážok zníži, ale zrážky by mali padať až do stredy. Od štvrtku nasledujúceho týždňa by teplota už mala počas dňa vystúpiť nad 18 stupňov Celzia.

Kedy bude opäť slnečno?

  • Teploty nad 20 stupňov a slnečné počasie by mali opäť prísť nasledujúci víkend od 22. a 23. apríla 2023.
  • Aktuálna predpoveď na najbližšie dni je dážď a teploty pod 10 stupňov Celzia.
  • Zmeniť sa to má v strede nasledujúceho týždňa.

Na Slovensku aktuálne vládne pomerne chladné a daždivé počasie a najbližšie dni a to nezmení. Nie je to však najhoršia správa pre prírodu a rastliny okolo nás, práve naopak. Jarné dažde sú podľa openai.com dôležité z niekoľkých dôvodov.

  • Po prvé, pomáhajú obnoviť zdroje vody v pôde a zásoby podzemnej vody po zimnom období, keď je zväčša málo zrážok. Toto je kritické pre rastliny, ktoré potrebujú dostatok vody na rast a produkciu ovocia a semien.
  • Po druhé, jarné dažde tiež pomáhajú znížiť hladinu znečistenia ovzdušia a zlepšiť kvalitu ovzdušia. Dažďové kvapky zachytávajú a odstraňujú z ovzdušia prach, peľ a ďalšie škodlivé častice.
  • Po tretie, jarné dažde prispievajú k zlepšeniu kvality pôdy, tým, že umývajú povrch a odstraňujú toxické látky a soli, ktoré sa nahromadili v pôde počas zimy.

Nakoniec, jarné dažde sú dôležité pre životné prostredie, keďže mnohé druhy rastlín a živočíchov prežívajú práve počas jari najintenzívnejšie obdobie svojho života a práve v tomto období potrebujú dostatok vody na prežitie.

Celkovo môžeme povedať, že jarné dažde sú kritické pre udržanie ekologického rovnováhy a zabezpečenie dostatku zdrojov vody pre rastliny a zvieratá.